Nadciśnienie we wczesnym etapie daje niezauważalne objawy
fot. pixabay.com/McRonny
Autor - 24 Maja 2020

Domowe sposoby na zbyt wysokie ciśnienie. Warto je znać

Nadciśnienie tętnicze ma zgubny wpływ na funkcjonowanie układu krążenia i nerek, wywołując liczne, groźne dla zdrowia i życia powikłania. Jest to choroba, na którą w Polsce choruje aż co trzeci dorosły Polak. Niestety wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z problemu, przez co nie stosuje żadnego leczenia.

Nadciśnienie jest dolegliwością, która polega na wysokim ciśnieniu krwi w układzie naczyń. Wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na tę przypadłość. U osób w młodszym wieku także może pojawiać się nadciśnienie, jednak zwykle jest ono wynikiem innych dolegliwości.

Nadciśnienie tętnicze często nazywane jest chorobą cywilizacyjną. Dolegliwość ta występuje bowiem w krajach i społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Choroba przez dłuższy czas nie daje żadnych niepokojących objawów, przez co rozwija się bez wiedzy chorego i często pozostaje nieleczona. Jeśli nadciśnienie jest łagodne, wystarczy, że chory zmieni styl życia. Leczenie farmakologiczne wdraża się zaś wtedy, gdy inne działania nie przynoszą efektów.

Pierwsze objawy raka wątroby. Wiele osób je bagatelizujePierwsze objawy raka wątroby. Wiele osób je bagatelizujeCzytaj dalej

Nadciśnienie jest dolegliwością, z którą można się rozprawić za pomocą domowych sposobów

Niefarmakologiczne metody leczenia nadciśnienia tętniczego skutecznie wspomagają leki, a w łagodnych przypadkach mogą je nawet zastąpić. Domowe sposoby na nadciśnienie skutecznie pomagają rozprawić się z dolegliwością. Warto jednak pamiętać, że przy wyższym nadciśnieniu konieczne jest leczenie farmakologiczne. Należy zatem regularnie badać swoje ciśnienie i konsultować stan zdrowia z lekarzem. Najwłaściwsze ciśnienie krwi wynosi 120/80 mm Hg. Gdy nasz wynik przekracza 140/90 mm Hg, powinniśmy bardziej zadbać o zdrowie.

Jednym z najlepszych sposobów, które regulują ciśnienie krwi są codzienne spacery. Już 30-minutowa wędrówka odbywana każdego dnia znacznie pomaga sercu sprawniej pompować krew i efektywniej dotlenić komórki ciała. By jeszcze bardziej wspomóc pracę serca, warto w trakcie spaceru zrobić kilkuminutową przerwę i wziąć kilka głębokich oddechów.

Ponadto osoby zmagające się z nadciśnieniem i stosujące farmakoterapię powinny wzbogacić swój jadłospis w potas. Leczenie wysokiego ciśnienia oparte o leki o działaniu moczopędnym powoduje, iż jesteśmy bardziej narażeni na niedobory potasu. Warto zatem regularnie uzupełniać braki tego pierwiastka w organizmie, stosując dietę bogatą w nasiona soi, pomidory, banany czy suszone śliwki.

Sól to przyprawa, na którą szczególnie powinny uważać osoby z nadciśnieniem. Zmagając się z wysokim ciśnieniem krwi, nie powinniśmy spożywać więcej niż pół łyżeczki soli dziennie. Warto pamiętać, iż przetworzona żywność, taka jak konserwy czy wędliny oraz niezdrowe przekąski zawierają dużo soli. Kolejnym wrogiem osób zmagających się z nadciśnieniem jest tytoń i zawarta w nim nikotyna. Jest to substancja, która drastycznie podnosi ciśnienie krwi. Regularne palenie papierosów sprawia zatem, że nasze serce pompuje krew zbyt szybko.

Dzisiaj grzeje: 1. Lekarze nie dawali mu praktycznie żadnych szans. Do szpitala trafił 16-latek ze strzałą w głowie

2. Zdecydowali się odłączyć kobietę od aparatury podtrzymującej życie. Wtedy 45-latka wyszeptała do męża słowa, których nigdy nie zapomni

Z kolei produktem przydatnym w walce z nadciśnieniem jest ciemna czekolada. Zawiera ona flawonole, które zapobiegają skurczom naczyń krwionośnych i uelastyczniają je. Ciemna czekolada nie tylko obniża ciśnienie krwi, lecz również zapobiega miażdżycy.

By rozprawić się z nadciśnieniem, warto sięgnąć po zioła, takie jak głóg, dziurawiec i lipa. Napary pite 2 razy dziennie rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu praca naszego serca jest bardziej uregulowana. Uważajmy jednak na dziurawca, gdyż roślina ta wchodzi w interakcję z niektórymi lekami na nadciśnienie. Z kolei regularnie spożywany czosnek obniża ciśnienie krwi i zmniejsza ryzyko zawału serca. Dzieje się tak, gdyż roślina ta zapobiega zaleganiu cholesterolu w ścianach tętnic i powstawaniu zakrzepów.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Po ile u was kosztują truskawki? Ceny szybko się zmieniają, mamy dobre wieści
  2. Michał Wiśniewski przerwał milczenie na temat pedofilii w show-biznesie: „Była zmowa milczenia”
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Zmiany w świadczeniu cię ucieszą. Waloryzacja podniesie twoją emeryturę o niemal 10%, jest już termin

Następny artykuł