Nadciśnienie tętnicze: nietypowy objaw
pixabay_geraldoswald62
Autor Damian Witoń - 4 Marca 2020

Nietypowy objaw nadciśnienia. Bardzo łatwo go przeoczyć

Nadciśnienie tętnicze może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Bywa, że jego konsekwencją są zawały serca i udary. Warto zatem wiedzieć, jak się objawia, aby móc zareagować zanim będzie za późno.

Nadciśnienie tętnicze może być bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia zmaga się z nim już co trzeci Polak. Konsekwencją choroby mogą być zawały serca i udary mózgu. Zdecydowanie nie warto zatem jej lekceważyć. W celu wykrycia nadciśnienia warto obserwować dokładnie swoje ciało, ponieważ wysyła nam ono sygnały, mówiące, że dzieje się z nim coś niedobrego. Jeden z nich jest bardzo nietypowy.

Z ostatniej chwili: koronawirus jest już w PolsceZ ostatniej chwili: koronawirus jest już w PolsceCzytaj dalej

Nadciśnienie tętnicze może objawiać się w nietypowy sposób

Kiedy ciśnienie naszej krwi jest zbyt wysokie, możemy odczuwać na dłoniach charakterystyczne mrowienie, któremu towarzyszy często także drętwienie kończyn. Jak podaje portal medonet.pl, zdarza się to w przypadku tak zwanych przełomów nadciśnieniowych, czyli nagłych wzrostów ciśnienia krwi. Nigdy nie powinno się ich lekceważyć, szczególnie gdy wraz z nimi pojawiają się też inne dolegliwości, takie jak ból głowy, kaszel, duszności oraz uczucie dezorientacji. W takiej sytuacji najlepiej niezwłocznie zgłosić się po pomoc do służb medycznych.

Do zwiększonego ponad normę ciśnienia krwi przyczynia się wiele czynników, których lepiej unikać. Zaliczyć do nich możemy, chociażby palenie papierosów, nadwagę, niezdrowe odżywianie, nadużywanie alkoholu, a także prowadzenie siedzącego trybu życia. Niestety istnieje również taki, na który nie mamy wpływu, a mianowicie genetyka. Jeżeli w naszej rodzinie często zdarzały się przypadki nadciśnienia tętniczego, prawdopodobieństwo, że wystąpi ono również u nas, jest zwiększone.

Dzisiaj grzeje: 1. 3-miesięczny chłopiec trafił do szpitala z wysoką gorączką. Placówka odpowie za jego śmierć

2. Przez lata więził ją w piwnicy, gwałcił i maltretował, a na piętrze wiódł normalne życie. Zdjęcia jej "więzienia" przyprawiają o ciarki

Warto zaznaczyć również, że wczesne wykrycie tendencji do posiadania wysokiego ciśnienia jest bardzo ważne, ponieważ zwiększa skuteczność jego leczenia oraz pozwala uchronić się przed niebezpiecznymi jego konsekwencjami, do których zaliczyć można na przykład choroby miażdżycowe, zawał serca czy udar mózgu. Dobrym pomysłem jest regularne poddawanie się badaniom kontrolnym. Część z nich można wykonać samemu we własnym domu. Zaopatrzenie się w ciśnieniomierz, pozwoli nam mieć stały wgląd w ciśnienie naszej krwi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy nie wylewaj wody po ugotowaniu ziemniaków. Nie wiesz o 4 bardzo cennych zastosowaniach
  2. Ojciec obecny przy porodzie zdradził, co najbardziej go zaskoczyło. Lista jest naprawdę długa
  3. Magda Gessler radzi jak chronić się przed wirusami. Jej słowa wywołały falę krytyki
  4. Większość osób od razu wyrzuca skórki po bananach, a to duży błąd. Mają wiele zastosowań
  5. Reanimowali niemowlaka z wirusem RSV. W polskim szpitalu nie ma miejsc, a chorych dzieci przybywa
  6. PILNE: Pilne oświadczenie polskiego ministra zdrowia w sprawie koronawirusa

Następny artykuł