Nastolatek z płucami jak staruszek. Choroba zniszczyła jego życie

nastolatek palił e-papierosy
fot. https://unsplash.com/ Warren Wong
Autor Natalia Niewczas31.08.2020

Nastolatek zaczął palić już w młodym wieku. Choć szkodliwość palenia i ryzyko wystąpienia groźnych zdrowotnych powikłań nagłaśniają liczne kampanie społeczne (a nawet informacje na opakowaniach), wciąż nie brakuje na papierosa chętnych. Ewan łatwo dał się wkręcić w nałóg. Gdy odkrył, że dostępu do wyrobów tytoniowych nie utrudnia mu nawet młody wiek, nie było już odwrotu. Uzależnienie zniszczyło mu płuca.

Nastolatek w końcu postanowił przerzucić się na elektroniczną wersję papierosów. Do palenia e-zamienników nakłoniły go między innymi kuszące smaki. Nie przewidział, że w jego przypadku skutki palenia nie znikną, a uwidocznią się, w dodatku w tak krótkim czasie. Najpierw dostrzegł postępujący spadek ogólnej kondycji fizycznej. Potem było już tylko gorzej.

Swoją karierę przypłaciła zdrowiem. Choroba zmieniła jej życieSwoją karierę przypłaciła zdrowiem. Choroba zmieniła jej życieCzytaj dalej

Nastolatek z płucami staruszka

Płuca nastolatka szybko zaczęły szwankować. Trudności z oddychaniem pogłębiały się, co zmusiło Ewana do szukania fachowej pomocy. 16-latek trafił do szpitala Queen’s Medical Center w Nottingham. Sytuacja była niezwykle poważna, układ oddechowy nie mógł samodzielnie funkcjonować. Ewan został podłączony do sztucznego płuca; specjaliści przez długie tygodnie walczyli o jego zdrowie.

Jak podaje portal parenting.pl, badania potwierdziły, że chłopak zachorował na alergiczne zapalenie pęcherzyków płucnych, nazywane również zapaleniem płuc z nadwrażliwości, będące stosunkowo rzadką przypadłością układu odpornościowego. Układ immunologiczny Ewana wyjątkowo silnie reagował na wdychane, zawarte w papierosach i e-papierosach substancje; doprowadziło to do zwłóknienia płuc.

Lekarze porównują płuca Ewana do wyeksploatowanego organu 80-letniej osoby. Chłopak otrzymuje potwierdzenie słów specjalistów za każdym razem, gdy wchodzenie po schodach utrudnia mu zadyszka. Jak sam zauważa, nawet jego dziadka (palacza z 40-letnim stażem) cechuje o wiele lepsza sprawność fizyczna.

- Powiedzieli, że moje płuca w pełni wyzdrowieją w ciągu dwóch lat, ale trwa to znacznie dłużej i nawet nie powiedziałbym, że udało się w 60%. Kiedyś byłem naprawdę zdrowy. Biegałem każdej nocy. Teraz nawet nie mogę truchtać. Jestem na sterydach - relacjonuje nastolatek.

Dzisiaj grzeje: 1. Główny inspektor sanitarny ostrzega. Już niedługo nawet kilka tysięcy zachorowań jednego dnia
2. Afera podkarpacka. Umoczonych coraz więcej, nowe wątki ujrzały światło dzienne


Ewan skończył liceum. Jeszcze do niedawna marzył o karierze sportowca, pragnął zostać zawodowym bokserem. Musiał jednak dostosować życiową drogę do kiepskiego stanu zdrowia, planuje więc związać karierę z biznesem i księgowością. Choroba sprowadziła bowiem jego marzenia o zawodowym boksie do parteru.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało właśnie pilny alert. Nie chodzi o pogodę, sprawa jest poważniejsza
  2. Gwałtowne, niebezpieczne zmiany. Jest oficjalne ostrzeżenie, tysiące Polaków muszą się przygotować
  3. Lekarze nie zostali nawet zapytani o zdanie. Jesienią służbą zdrowia zawładnie paraliż?
  4. Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alert
  5. Polski ginekolog nie wytrzymał. Niektóre pacjentki wywołują u niego wstręt
  6. W szkole się z niej śmiali, bo była grubaską. Po latach jej uroda rzuca na kolana. Niesłychana metamorfoza

Następny artykuł