Nastolatka nie wiedziała, że jest interseksualna
pixabay.com/StockSnap
Autor Barbara Bujar - 31 Sierpnia 2020

Nie wiedziała o swojej przypadłości przez kilkanaście lat. Natychmiast przeszła operację, wyjątkowy przypadek

Nastolatka nie dojrzewała tak jak jej rówieśniczki. Gdy miała czternaście lat, a pierwsza miesiączka nadal nie nadeszła, postanowiła skonsultować swój stan z lekarzem. Diagnoza była szokująca. Specjalista poinformował młodą dziewczynę, że jest interseksualna. Od razu skierował ją na operację. Dziś 25-letnia już Dani Coyle publicznie wyraża swoją opinię na temat zabiegu i tego, jak potraktowali ją lekarze.

Każda nastolatka przechodząca okres dojrzewania spodziewa się standardowych zmian, które prędzej lub później zajdą w jej organizmie. Młodzieńczy trądzik, wahania nastroju, czy pierwsza miesiączka, to jedne z najbardziej znanych i widocznych oznak tego etapu rozwoju. Kiedy żadne z nich nie wystąpiło u 14-letniej wówczas Dani Coyle, dziewczyna zaczęła się niepokoić. Odmienność od swoich rówieśniczek spowodowała, że postanowiła udać się do lekarza. Diagnoza okazała się nietypowa.

Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alertNajwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alertCzytaj dalej

Interseksualna nastolatka. Lekarze usunęli z jej brzucha jądra

Jak podaje WP abc Zdrowie, lekarz, do którego trafiła czternastolatka, zdecydowanie potwierdził jej odmienność. Brak miesiączki spowodowany był bowiem brakiem macicy. Zamiast niej w brzuchu młodej pacjentki znajdowały się jądra. Po tym odkryciu specjalista zdiagnozował ją jako osobę interseksualną. Powiedział także, że ze względu na brak żeńskich narządów rozrodczych powinna była urodzić się jako chłopiec. Dziewczyna była przerażona, ale nie zaskoczona.

- Kiedy powiedziano mi, że jestem interseksualna, byłam zdruzgotana, ale nie zdziwiło mnie to. Jak miałam dziesięć lat, zauważyłam zmiany w moim ciele, które były bardziej typowe dla tego, co dzieje się w okresie dojrzewania chłopców. Mój głos się obniżył, a okres nigdy nie nadszedł. To był niezwykle trudny czas - słowa Dani cytuje WP abc Zdrowie.

Nastolatka została skierowana na operację, podczas której lekarze usunęli z jej brzucha jądra, poddali ja normalizacji wyglądu zewnętrznego, a także zastosowali zastępczą terapię hormonalną. Zabieg odbył się w 2009 roku. Dziś młoda kobieta ma 25 lat i nie jest pewna, czy taka decyzja była słuszna. Czuje, że specjaliści w pewien sposób pozbawili jej tożsamości, a zrobili to, ponieważ było to w ich oczach jedynym rozwiązaniem.

- Kiedyś myślałam, że interpłciowość jest przekleństwem, ale teraz widzę, że to błogosławieństwo. Jestem wolna od ograniczeń płciowych. Jestem częścią społeczności LGBTQIA+ i dosłownie jedna na milion - mówi.

25-latka cały czas stara się wspierać osoby interseksualne, które są jej zdaniem źle postrzegane przez ludzi z otoczenia. Nie chce, by ktoś decydował za nich, tak jak stało się to w jej przypadku.

- Te operacje są codziennie wymuszane na dzieciach interpłciowych, z których wiele kończy z tożsamością płciową, która nie jest zgodna z wyglądem ich ciała, ponieważ wybór został dokonany przez kogoś innego - wyznaje.

Dzisiaj grzeje: 1. Główny inspektor sanitarny ostrzega. Już niedługo nawet kilka tysięcy zachorowań jednego dnia
2. Nauczyciele mają dość, coraz więcej rezygnuje z nauczania. Zamiast tego wybierają specjalne świadczenie

Jej aktywność w mediach społecznościowych jest bardzo intensywna. Kobieta cały czas promuje tolerancję i przekonuje ludzi do tego, że interseksualność nie jest niczym złym. Chciałaby także, aby świat była bardziej świadomy, a edukacja w szkołach obejmowała całe spektrum biologii człowieka.

- Mam nadzieję, że będę mogła odegrać w tym jakąś rolę. Różnice w naszych ciałach, tożsamościach i kulturach są powodem do świętowania. Wszyscy bądźmy milsi dla ludzi, którzy różnią się od nas - dodaje.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Chwile grozy w Warszawie. Są nagrania, noc przyniosła ogrom zniszczeń
  2. "Nasz nowy dom" zagrożony? Już jutro Polsat wyemituje 200 odcinek, ale sukcesu Katarzynie Dowbor pozazdrościł TVN
  3. Lekarze nie zostali nawet zapytani o zdanie. Jesienią służbą zdrowia zawładnie paraliż?
  4. Najwyższy stopień zagrożenia. IMGW wydało pilny alert
  5. Polski ginekolog nie wytrzymał. Niektóre pacjentki wywołują u niego wstręt
  6. Córka Andrzeja Gołoty wygląda oszałamiająco. Na zdjęciach jest jak mama w młodości

Następny artykuł