Naukowcy przebadali oczyszczacze powietrza. Wnioski były zaskakujące

naukowcy oczyszczacz powietrza
pixabay.com/Tumisu
Autor Natalia Niewczas17.11.2020

Naukowcy zbadali oczyszczacze powietrza pod kątem usuwania niebezpiecznych dla zdrowia i życia patogenów, w tym wirusa SARS-CoV-2. Jak się okazuje, stosowanie tych urządzeń może wpłynąć na zmniejszenie ryzyka zakażenia nowym koronawirusem. Są one bowiem w stanie zredukować ilość szkodliwych cząsteczek przenoszonych drogą kropelkową.

Zdaniem naukowców oczyszczacze powietrza mogą okazać się niezwykle pomocnew walce z pandemią wirusa SARS-CoV-2. Potwierdzono już, że odpowiednie wentylowanie pomieszczeń obniża potencjalne ryzyko zakażenia. Oczyszczacze powietrza są jednak dodatkowo wyposażone w filtr, który wychwytuje zagrażające zdrowiu cząsteczki.

Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyUwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne scenyCzytaj dalej

Naukowcy sądzą, że oczyszczacze powietrza mogą obniżać ryzyko zakażenia

Amerykańscy naukowcy z organizacji non-profit, którzy działają w branży medycznej, postanowili sprawdzić, jak oczyszczacze powietrza radzą sobie z nowym koronawirusem SARS-CoV-2. Wyniki badań są zaskakujące - zakup tego sprzętu warto przemyśleć szczególnie w czasach pandemii.

Jak podaje portal nt.interia.pl, zdaniem naukowców swą skuteczność w redukcji szkodliwych patogenów w powietrzu oczyszczacze zawdzięczają filtrom HEPA (ang. High Efficiency Particulate Air). Są one w stanie wychwycić nawet mikroskopijne cząsteczki o średnicy 0,01 mikrona.

- Im większa wymiana powietrza i im czystsze powietrze, tym mniejsze ryzyko infekcji. Upewnijmy się, że powietrze w naszym domu jest tak bezpieczne, jak to tylko możliwe. To oznacza jego filtrowanie za pomocą filtrów HEPA - przekazuje dr Gregory Poland z Mayo Clinic.

Filtry HEPA są w stanie wychwycić nawet do 99% zanieczyszczeń z powietrza. Tworzą je złożone w harmonijkę włókna; swoje zastosowanie znajdują nie tylko w domach, ale i laboratoriach, szpitalach czy przemyśle farmaceutycznym.

Co ważne, sam filtr powietrza, choć niezwykle pomocny w minimalizowaniu ryzyka zakażenia, nie stanowi optymalnej ochrony przed wirusem SARS-CoV-2. Do tego, co wielokrotnie podkreślali lekarze, potrzebne jest przede wszystkim respektowanie podstawowych zasad dotyczących bezpieczeństwa.

Specjaliści nie mają wątpliwości, że środki ochrony osobistej odgrywają kluczową rolę w walce z pandemią. Wyszczególniają w tym przypadku dokładne mycie rąk wodą z mydłem, zachowanie odpowiedniego dystansu (co najmniej 1,5 metra) czy noszenie maseczek.

Dzisiaj grzeje: 1.Naukowcy odkryli dlaczego jedni umierają na COVID-19, a inni nie. Opublikowano przełomowe badania
2.Już jutro Polacy szturmem wparują do Lidla. Sklep oferuje maseczki za bezcen, bezkonkurencyjna oferta
3.Nowe zasady kwarantanny w Polsce. Sanepid rezygnuje

Na święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiadaNa święta mogą pojawić się nowe obostrzenia? Minister Zdrowia odpowiadaCzytaj dalej

Od początku epidemii w Polsce potwierdzono ponad 700 tys. zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2. W tym samym czasie zmarło 10 491 pacjentów z potwierdzoną chorobą COVID-19.

Jednocześnie stale rośnie również liczba tak zwanych “ozdrowieńców”. Za wyleczonych uznaje się bowiem ponad 324 tys. pacjentów.

Przepis na domowy eliksir zdrowia. Przygotujesz go z popularnego warzywaPrzepis na domowy eliksir zdrowia. Przygotujesz go z popularnego warzywaCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Wiadomo, kiedy podróże na dawnych zasadach znów będą możliwe. Wielu będzie zasmuconych słowami eksperta
  2. Już dziś w nocy wystartuje pierwsza załogowa misja SpaceX Crew-1. Historyczny moment obejrzą miliony widzów
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Kontrowersyjny pomysł armii. Szkolą owczarka niemieckiego do skoków ze spadochronem
  7. Żona Krawczyka przekazała smutną wiadomość. Fani muzyka są załamani, już go więcej nie zobaczymy na scenie?

Następny artykuł