Nawodnienie: dlaczego jest tak ważne
fot. pixabay.com/congerdesign
Autor Karol Zaborowski - 26 Września 2019

Nawodnienie jako podstawa zdrowego trybu życia

Odpowiednie nawodnienie naszego ciała wpływa nie tylko prawidłowe funkcjonowanie wielu narządów, ale również na nasze samopoczucie. Z tego też względu nie należy lekceważyć sygnałów mówiących nam, że mamy w sobie za mało wody.

Dbanie o odpowiednie nawodnienie naszego organizmu powinno stanowić rutynę każdego z nas. Woda jest nam niezbędna do życia i pozbawieni dostępu do niej, możemy przeżyć jedynie kilka dni. Dużo się mówi o tym, ile powinniśmy przyjmować płynów każdego dnia, jednak nie każdy bierze do siebie te zalecenia, a takie postępowanie może ze sobą nieść wiele powikłań.

Jak zadbać o nawodnienie organizmu

Pierwszym krokiem do odpowiedniego nawodnienia naszego organizmu, jest zwiększenie podaży płynów w ciągu dnia. Najlepsza do tego będzie woda i nie zaszkodzi dodawać do niej również elektrolity, które także są niezbędne do poprawnego funkcjonowania naszego organizmu.

Według zaleceń każdego dnia powinniśmy przyjmować pomiędzy półtora, do dwóch litrów wody każdego dnia. Wodę można pozyskiwać, zarówno ją pijąc, jak i jedząc różne produkty stałe. Dla przykładu niektóre warzywa i owoce potrafią składać się z niej nawet w 90%.

Woda jest niezwykle ważna dla naszego organizmu, a jej niedobór może prowadzić do wielu powikłań. Jednym z nich jest nadciśnienie tętnicze, które powstać może, kiedy nasza krew staje się zbyt gęsta. Przez to nasze serce musi pracować znacznie ciężej, aby została przepchana przez nasze naczynia krwionośne. To natomiast prowadzić może do kolejnych problemów kardiologicznych.

Pierwszymi objawami odwodnienia jest uczucie pragnienia, a także zagęszczenie moczu, który staje się ciemniejszy i ma intensywniejszy zapach. Pojawić się również mogą zawroty głowy oraz jej bóle. W skrajnych przypadkach niezbędne może być nawodnienie nas poprzez kroplówkę. Dlatego właśnie nie bez powodu mówi się, że bez wody, nie ma życia.

Następny artykuł