Nerki mogą powodować ból w okolicy lędźwiowej
unsplash_Robina Weermeijer
Autor Aneta Młodawska - 10 Marca 2020

Zapalenie nerek jest niebezpieczną chorobą układu moczowego. Warto wiedzieć, jakie są jej objawy

Nerki wchodzą w skład narządów układu moczowo-płciowego. W ludzkim organizmie spełniają wiele funkcji, m.in. regulacyjną, wydalniczą oraz endokrynną. Choroby nerek, a szczególnie zapalenia są niebezpieczne dla zdrowia. Warto zatem zapoznać się z metodami leczenia chorób tych narządów.

Nerki są głównymi narządami układu moczowego. Ich zadaniem jest wydalanie zbędnych produktów przemiany materii, w tym m.in. mocznika, kwasu moczowego oraz kreatyniny. Jednocześnie narządy te zatrzymują wartościowe dla organizmu substancje. Bez nich organizm nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować.

U człowieka nerki znajdują się za żołądkiem, pod wątrobą. Są one parzystym narządem odgrywającym kluczową rolę w utrzymaniu równowagi organizmu. Oprócz wydalania zbędnych produktów przemiany materii nerki pełnią wiele niezwykle ważnych funkcji. Zapalenie nerek niezależnie od rodzaju wymaga natychmiastowego leczenia.

Jest w śpiączce, jej stan jest bardzo ciężki. Straszne informacje o 17. ofierze koronowirusa w PolsceJest w śpiączce, jej stan jest bardzo ciężki. Straszne informacje o 17. ofierze koronowirusa w PolsceCzytaj dalej

Nerki mogą powodować ból w okolicy lędźwiowej

Jak podaje portal stronazdrowia.pl, zapalenie nerek to poważna choroba układu moczowego. Wśród podtypów tej choroby wyróżniamy zapalenia kłębuszkowe, odmiedniczkowe i śródmiąższowe. Wszystkie schorzenia łączy ból pleców w okolicy lędźwiowej. Przy podejrzeniu zapalenia nerek należy jak najszybciej zwrócić się do lekarza i wykonać potrzebne badania. Zapalenie nerek powoduje zaburzenie prawidłowego funkcjonowania układu moczowego, a jej typowym objawem są problemy z oddawaniem moczu. W skrajnych przypadkach choroba może prowadzić do niewydolności nerek.

Nerki zapewniają oczyszczanie krwi z niebezpiecznych dla organizmu substancji. Jeśli ich praca zostanie w jakikolwiek sposób zakłócona, powstaje ryzyko zatrucia organizmu toksycznymi substancjami. W przypadku wszelkich chorób nerek, w tym zapalenia, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. W wyniku choroby może bowiem dojść do zainfekowania organizmu.

Kłębuszkowe zapalenie nerek często diagnozowane jest u dzieci pomiędzy 7. a 10. rokiem życia. W chorobie stan zapalny obejmuje kłębuszki nerkowe. Są to dwie infiltrujące krew tętnice. Wśród czynników, które mogą wywoływać chorobę, znajdują się m.in. nieprawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, długotrwałe przyjmowanie leków przeciwzapalnych, zakażenie paciorkowcem, zapalenie górnych dróg oddechowych, lub chłoniak.

Poranny obrzęk twarzy może być symptomem zapalenia nerek

Do symptomów charakterystycznych dla kłębuszkowego zapalenia nerek należą silny ból z tyłu pleców, ograniczona ilość wydalanego moczu, obrzęk twarzy w godzinach porannych, gorsze samopoczucie, stany lękowe, apatia, senność, krwiomocz, nadciśnienie tętnicze, nudności i podwyższona temperatura ciała. W sytuacji, gdy za rozwój schorzenia jest odpowiedzialna bakteria paciorkowca, lekarz zaleca zażywanie odpowiednio dobranego antybiotyku. Natomiast u innych pacjentów często stosuje się leki nefroprotekcyjne i immunosupresyjne.

Jeśli zaś chodzi o odmiedniczkowe zapalenie nerek, podłoże choroby może być bakteryjne, wirusowe lub grzybicze. Proces zapalny obejmuje miąższ nerek i najczęściej stanowi powikłanie po niewłaściwie leczonych zakażeniach i stanach zapalnych dolnych dróg moczowych. Czynniki, które mogą przyczynić się do rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek to m.in. kamienie nerkowe, guz pęcherza, przerost prostaty, ciąża czy cukrzyca.

Ważne jest określenie podłoża rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek u konkretnego pacjenta, gdyż na tej podstawie dobierana jest terapia. Jeśli choroba została wywołana przez bakterię, pacjentowi zaleca się przyjmowanie antybiotyku. Ta metoda leczenie będzie jednak zupełnie nieskuteczna, jeżeli źródłem schorzenia jest wirus.

Dzisiaj grzeje: 1. Krew na papierze toaletowym może wskazywać na wiele niebezpiecznych chorób. Nie warto jej lekceważyć

2. Masz dziecko? Mało kto o tym wie, ale można dostać ogromne sumy, trzeba zrobić jedną rzecz

Z kolei śródmiąższowe zapalenie nerek jest chorobą rozwijającą się w obrębie cewek i tkanki śródmiąższowej. Jest to rzadko występujące schorzenie, którego najczęstszymi przyczynami są długotrwałe przyjmowanie antybiotyków bądź leków przeciwzapalnych, kontakt z substancjami toksycznymi czy kamica nerkowa.

Do najczęstszych dolegliwości związanych ze śródmiąższowym zapaleniem nerek należą podwyższona temperatura ciała, ból w okolicy lędźwiowej, wysypka na skórze, zmniejszenie się ilości wydalanego moczu, pojawienie się krwinek czerwonych w wydalanym moczu i ból stawów. W leczeniu kluczowe jest wyeliminowanie czynnika wywołującego chorobę. Pacjent musi przestać przyjmować leki lub inne substancje, które są przyczyną schorzenia. Konieczne jest ponadto wyrównanie zaburzeń elektrolitowych i kwasowo-zasadowych. Gdy występują obrzęki, pomocne są leki moczopędne, a przy nadciśnieniu leki hipotensyjne.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Lidl znienacka zmienia ceny 300 produktów, przecieramy oczy. Wszystko przez zmianę przepisów
  2. Dziecko zmarło we własnym łóżku. Przyczyna śmierci 2-letniej dziewczynki przestrogą dla wszystkich rodziców
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Chiny przekazały światu ważne informacje na temat epidemii. Wiadomości są mocno zaskakujące

Następny artykuł