Nerwica: zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne
pixabay_PhotoMIX_Company
Autor Damian Witoń - 29 Lutego 2020

Często dręczą Cię natarczywe myśli? Być może cierpisz na nerwicę natręctw

Nerwica natręctw nazywana również zaburzeniami obsesyjno-kompulsyjnymi dotyka wielu z nas. Potrafi skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby walki z tą dolegliwością.

Nerwica natręctw jest powszechnym zaburzeniem psychicznym, z którym zmaga się codziennie wielu z nas. Potrafi skutecznie utrudniać normalne funkcjonowanie i sprawiać, że stajemy się więźniami obsesji. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby walki z tym problemem. Jednakże, aby się jej podjąć, trzeba najpierw uświadomić sobie, iż dotyczy on właśnie nas.

Krzysztof Jackowski twierdzi, że przewidział pojawienie się koronawirusa. Jasnowidz zabrał głos w sprawie epidemiiKrzysztof Jackowski twierdzi, że przewidział pojawienie się koronawirusa. Jasnowidz zabrał głos w sprawie epidemiiCzytaj dalej

Nerwica natręctw to zaburzenie psychiczne, które potrafi utrudnić codzienne życie

OCD, czyli zaburzenia obsesyjno-kompulsywne często nazywane również nerwicą natręctw składają się z dwóch podstawowych elementów. Pierwszym z nich są obsesje, czyli myśli, wyobrażenia lub idee, które pojawiają się w naszej głowie bez naszej intencji, a są jednocześnie niepożądane i powodują lęk i złe samopoczucie. Ważne w kontekście diagnozy zaburzenia jest to, aby osoba nimi dotknięta była w pełni świadoma, że są wytworem jej umysłu.

Drugą częścią składową OCD są tak zwane kompulsje, czyli powtarzające się czynności, którym poddajemy się przymusowo. Stanowią odpowiedź na obsesyjne myśli i powodują ich wyciszenie. Często jednak bywa, że nie są z nimi powiązane w logiczny sposób. Połączenie obsesji i kompulsji często prowadzi u chorych do powstawania w ich życiu specyficznych rytuałów.

Jeżeli zdarza Ci się zatem często kilkukrotnie powracać do drzwi wyjściowych swojego domu, aby sprawdzić, czy są one zamknięte, to niekoniecznie masz problemy z pamięcią, ale możesz cierpieć właśnie na nerwicę natręctw. Do potwierdzenia tego podejrzenia konieczne jest jednak spełnienie kilku kryteriów. Po pierwsze OCD diagnozuje się, gdy jego objawy są wystarczająco silne i znacznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Po drugie muszą one pochłaniać więcej niż godzinę dziennie. Według portalu poradnikzdrowie.pl, osoby cierpiące na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne twierdzą, że z ich powodu żyją w nieustannym lęku. Jego chwilowe obniżenie stanowi swego rodzaju nagrodę, jednakże przyczynia się również do powstania błędnego koła i powielania schematu natrętna myśl-przeciwdziałanie.

Jeśli chodzi o tematykę obsesji, to może być ona bardzo szeroka. Najczęściej jednak natrętne myśli związane są z czystością, porządkiem, i utrzymywaniem otoczenia w stanie zgodnym z idealnym wyobrażeniem. Osoba cierpiąca na OCD może zatem na przykład sprawdzać wielokrotnie, czy zamknęła w domu wszystkie okna, czy poduszki na kanapie leżą w odpowiedniej konfiguracji lub czy wyłączyła wszystkie światła wychodząc z domu. Odpowiedzi na obsesje nie zawsze są jawne. Bywa, że kompulsje objawiają się na przykład poprzez powtarzanie w myślach jakichś liczb czy słów.

Objawy OCD mogą pojawić się w dowolnym wieku, jednakże najczęściej widoczne są pomiędzy 7 a 13 rokiem życia lub 20 a 25. W dzieciństwie więcej przypadków stwierdza się u chłopców, natomiast w dorosłym życiu częściej zmagają się z nim kobiety.

Dzisiaj grzeje: 1. Przerost prostaty może być dla mężczyzny dużym problemem. Pomocne w walce z nim mogą okazać się zioła

2. Nie ma już żadnych wątpliwości, potwierdziły się obawy. 9-letnią Polkę zabił wirus grypy

Leczenie nerwicy natręctw

Istnieją przynajmniej dwie metody leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych, które z powodzeniem są wykorzystywane przez dzisiejszych specjalistów. Najlepsze efekty daje ich połączenie. Pierwszą jest psychoterapia poznawczo-behawioralna, której założeniem jest odwrażliwienie chorego na bodźce wywołujące u niego lęki. Drugą jest stosowanie środków farmakologicznych, zazwyczaj z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny. Leki pozwalają jednak jedynie łagodzić objawy OCD, nie usuwając jego przyczyny. Dlatego tak ważne jest właśnie poddanie się terapii, która pozwoli zwalczyć problem u podstaw. Jeżeli podejrzewamy, że nerwica natręctw może nas dotyczyć, powinniśmy zgłosić się do specjalisty. Nie warto bowiem marnować życia na borykanie się z wyimaginowanymi lękami.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przed snem włóż czosnek pod poduszkę. Efekty powalają
  2. Podczas badania USG lekarz zaniemówił. Po chwili kobieta zalała się łzami
  3. 6-latek skarżył się na silny ból głowy. Już następnego dnia wprowadzono go w śpiączkę
  4. Postawa godna pochwały. Wskoczyła do lodowatej wody, aby uratować psa
  5. Lekarze nie chcieli zakwalifikować jej do przeszczepu. Wszystko przez bardzo rzadkie schorzenie
  6. Emerycie, sprawdź swój przelew z ZUS. Na twoje konto trafi większe świadczenie

Następny artykuł