Kontrole przychodni w całej Polsce. Urzędnicy udają pacjentów, grożą wysokimi karami

NFZ POZ
pixabay.com/StockSnap
Autor Natalia Niewczas19.11.2020

Jak donoszą media, NFZ (Narodowy Fundusz Zdrowia) przeprowadza kontrole przychodni w całej Polsce. Urzędnicy weryfikują dostępność świadczeń (w tym możliwości umówienia się z lekarzem jeszcze tego samego dnia) telefonicznie. W przypadku wystąpienia znacznych utrudnień w kontakcie lub jego zupełnego braku NFZ grozi placówkom nałożeniem kar finansowych.

NFZ przeprowadza kontrole przychodni w całym kraju - wiadomości przekazuje między innymi portal Onet oraz popularne.pl. Z informacji podawanych przez media wynika, że pracownicy NFZ podają się za pacjentów i dzwonią do placówki, chcąc umówić się na wizytę. Próbują w ten sposób sprawdzić, jak funkcjonuje dana przychodnia i czy zapewnia odpowiedni dostęp do podstawowej opieki medycznej.

Polsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę, w piątek Morawiecki ma przedstawić planPolsat: już niedługo może zniknąć część obostrzeń. Podano konkretną datę, w piątek Morawiecki ma przedstawić planCzytaj dalej

NFZ przeprowadza kontrole w całej Polsce

NFZ telefonuje do polskich przychodni. Problem pojawia się w sytuacji, gdy kontrolerowi nie udaje się połączyć z placówką lub gdy umówienie wizyty z lekarzem tego samego dnia jest niemożliwe.

Jak podaje portal popularne.pl, w wyżej wymienionych przypadkach NFZ może wysłać do przychodni stosowne pismo z ostrzeżeniem. Kara miałaby wówczas wynikać z “niezapewnienia bieżącej rejestracji świadczeniobiorców”.

NFZ oczekuje natychmiastowej zmiany w funkcjonowaniu przychodni. Jeżeli sytuacja nie ulegnie poprawie, placówce medycznej również grozi kara finansowa.

Szefowa jednej z przychodni otrzymała już ostrzeżenie od NFZ. Kobieta tłumaczy, że utrudnienia wynikają z sytuacji, w jakiej znalazła się służba zdrowia z powodu epidemii nowego wirusa SARS-CoV-2.

- Pracujemy w ekstremalnych warunkach, odbieramy i wykonujemy dziesiątki telefonów dziennie (nie wspominając o osobistych wizytach pacjentów), więc nic dziwnego, że nie zawsze się można dodzwonić przy pierwszej próbie. Wyznacznikiem naszej pracy jest liczba udzielonych porad, a nie to, czy w danej chwili można się dodzwonić do przychodni - przekazuje na łamach portalu Onet, który zacytowano w serwisie popularne.pl.

Podobnego zdania jest Andrzej Zapaśnik, przedstawiciel Pomorskiego Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia “Porozumienie Zielonogórskie”. Mężczyzna jest także szefem jednej z polskich przychodni.

Dzisiaj grzeje: 1.Choroby, które znacznie zwiększają ryzyko śmierci przy COVID-19. Osoby, które je mają, powinny dziś szczególnie uważać
2.Nie żyje wielki Polak, zmarł w nocy. Tragiczna wiadomość nagle obiegła media w całym kraju
3.Wszyscy zamarli po niespodziewanych słowach szefa WHO. Mówi o pandemii koronawirusa i szczepionce

Uczniów czekają kolejne zmiany. Wszystko przez pandemięUczniów czekają kolejne zmiany. Wszystko przez pandemięCzytaj dalej

- To oczywiste, że skoro jest więcej teleporad, bywają sytuacje, w których trudniej się dodzwonić czy też czas oczekiwania na wizytę się wydłuża. Niemniej jednak pacjentów z objawami infekcji staramy się przyjmować tego samego dnia, a najpóźniej dnia następnego. Także z powodu bezpieczeństwa epidemiologicznego, żeby jak najszybciej ustalić, czy jest to zakażenie koronawirusem - mówi Andrzej Zapaśnik.

Andrzej Zapaśnik sądzi, że grożenie karami przezNFZ to wyraz całkowitego niezrozumienia dla sytuacji, w jakiej znaleźli się obecnie pracownicy służby zdrowia w naszym kraju. Zaznaczył, że przez epidemię koronawirusa placówki medyczne pogrążyły się w chaosie.

Spada liczba testów na koronawirusa w Polsce. Minister Zdrowia wskazał powodySpada liczba testów na koronawirusa w Polsce. Minister Zdrowia wskazał powodyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Wysłała rodzicom zdjęcie z wakacji. Nie zauważyła jednej rzeczy, co za wstyd
  2. Studenci prześwietlili stary pergamin i natychmiast zamarli. Odkryli coś niewiarygodnego
  3. Uwaga TVN: Dramatyczne nagranie ze szpitala w Poznaniu. Pacjent ujawnił drastyczne sceny
  4. 4-latek stracił oboje rodziców. Zabrała ich ta sama choroba
  5. Pielęgniarka wyznała porażającą prawdę. Jakie były ostatnie słowa zarażonych osób, które nie wierzyły w epidemię?
  6. Agnieszka Włodarczyk uciekła z ukochanym w tropiki. Fani są zaniepokojeni, co stanie się z jej zwierzętami?
  7. Wiśniewski po raz pierwszy pokazał zdjęcie tragicznie zmarłego ojca, niezwykłe podobieństwo. Na fotografii widać również jego mamę

Następny artykuł