Nie żyje Zofia Dillenius
unsplash.com/David Tomaseti
Autor Barbara Bujar - 3 Sierpnia 2020

Fatalne wieści z samego rana. Nie żyje polska bohaterka

Nie żyje Zofia Dillenius. Łączniczka i bohaterka Powstania Warszawskiego odeszła dzień po uroczystych obchodach upamiętniających 76. rocznicę wydarzenia. O jej śmierci poinformował w mediach społecznościowych prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk. Kobieta miała 92 lata.

Nie żyje Zofia Dillenius. W ubiegłą sobotę Polacy obchodzili 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Ku czci bohaterów, którzy walczyli w nim o wolność naszego kraju, w wielu miastach zostały zorganizowane specjalne uroczystości. Obywatele składali kwiaty pod pomnikami, śpiewali pieśni, oddawali hołd poległym i dziękowali tym, którzy tego dnia mogli być razem z nimi lub chociaż obejrzeć relację w telewizji. Wydarzenie odbyło się także we Wrocławiu, gdzie prezydent Jacek Sutryk zapewniał bohaterów, o pamięci i wdzięczności Polaków. Swoje słowa kierował także do Zofii Dillenius, która podczas powstania była jedną z łączniczek. Dzień później poinformował, że kobieta nie żyje.

Polacy masowo kombinują zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek. Jest ostra reakcja SzumowskiegoPolacy masowo kombinują zwolnienia z obowiązku noszenia maseczek. Jest ostra reakcja SzumowskiegoCzytaj dalej

Nie żyje Zofia Dillenius. Prezydent Wrocławia pożegnał ją pięknymi słowami

Zofia Dillenius urodziła się 28 stycznia 1928 roku we Lwowie. Jak opowiadała w wywiadzie dla portalu historycznego 1944, wojna zastała ją w Jaworowie, gdzie przebywała z rodziną na wakacjach. Po wielu dniach ucieczki w końcu wraz z bliskimi dotarła do Warszawy. Tam mieszkała jej babcia, która musiała załatwić im specjalne zaświadczenia potwierdzające, że są mieszkankami stolicy.

- Warszawa wydawała nam się wówczas w porównaniu ze Lwowem Eldorado, bo we Lwowie wszystkie panie z inteligencji i z mieszczaństwa starały się upodobnić do wiejskich kobiet, żeby nie wpadać w oczy Sowietom, więc każda pani zamiast kapelusza miała chustkę wiązaną pod brodą, jakiś płaszcz wyszargany pod łóżkiem. Tymczasem w Warszawie był maj, warszawianki, co prawda w kretonowych sukienkach, ale ślicznie ubrane, czyste, uczesane, chodzą… Całkiem na pozór normalne miasto - wspominała Zofia Dillenius.

W Warszawie zaczęła chodzić do szkoły, a w październiku 1942 roku wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa, w którym czynnie działała az do wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia przygotowywała kwatery dla ludzi, którzy uciekali przed frontem, który nadchodził od wschodu. Gdy po pracy wróciła do domu, zauważyła tylko kartkę.

- Wpadłam do domu gdzieś koło wpół do piątej i zastałam kartkę: „Godzina siedemnasta punkt zborny”. Tyle. To był ten rozkaz, gdzie mam być o siedemnastej - tak pamiętała początek powstania.

Zofia Dillenius w trakcie walk znana była pod pseudonimem "Jodła". To właśnie tak nazywali ją uczestnicy Powstania Warszawskiego. Kobieta przyjęła w nim funkcję między innymi łączniczki Pułku "Baszta", w co bardzo mocno się zaangażowała. Po zakończeniu wojny zamieszkała we Wrocławiu, gdzie przez lata organizowała zebrania i spotkania Powstańców warszawskich. To właśnie prezydent tego miasta poinformował o jej śmierci.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski ma fatalne informacje dla wielu Polaków. Wszystko zacznie się już w tym tygodniu
2.Zaskakujące zastosowanie soku z ziemniaka. Fenomenalne efekty, które można dzięki niemu zyskać, przechodzą ludzkie pojęcie
3. Możesz ubiegać się o zwrot akcyzy za konkretne paliwo. Resort potwierdził, ruszył nabór wniosków

Bohaterka odeszła w niedzielę 2 sierpnia, dzień po uroczystych obchodach 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Jacek Sutryk, chcąc oddać jej hołd, umieścił na Facebooku specjalny wpis, pod którym opublikował zdjęcie z panią Zofią.

- To niezwykle smutne, iż dzień po upamiętnieniu 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, musimy pożegnać kolejną bohaterkę tamtych dni (...) Rok temu odwiedziłem Panią Zosię. Była jak zawsze niezwykle uśmiechnięta i pogodna. Wczoraj podczas uroczystości powtórzyłem moją deklarację: Wrocław pamiętał, pamięta i będzie pamiętał o Pani i wszystkich, którzy ryzykowali życiem walcząc o wolną Polskę. Pani Zofio, w imieniu Wrocławia, bardzo Pani za wszystko dziękuję. Cześć jej pamięci! - napisał.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Widzieliśmy go w kultowych filmach, niestety nie żyje. Media obiegła tragiczna wiadomość
  2. Zapadła nagła decyzja, zmartwi wielu podróżujących. Polska trafiła na "czerwoną listę" swojego sąsiada
  3. Nieprawdopodobna metamorfoza Big Boy'a z Gogglebox. Jak udało mu się dojść do takiego stanu?
  4. Pilna akcja ratunkowa na wodzie. Nagle załamała się pogoda, dzieci nie mogły wrócić na brzeg
  5. Wszyscy czekali, Morawiecki w końcu przemówił w Polsacie nt. Szumowskiego. Rozwiał wątpliwości co do przyszłości ministra
  6. Podczas transmisji na żywo widz zauważył podejrzany szczegół na szyi dziennikarki. Interweniował, okazało się, że pilnie potrzebuje operacji
  7. Wnuczka zrobiła babci makijaż i odmłodziła ją o kilkadziesiąt lat. Niewiarygodna metamorfoza seniorki. Nagranie zwala z nóg

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł