nie żyje Jan Strelau
fot. https://pixabay.com/ Artem_Apukhtin
Autor Natalia Niewczas - 4 Sierpnia 2020

Ogromna strata dla naszego kraju. Nie żyje wybitny profesor Jan Strelau, z jego podręczników korzystały całe pokolenia

Nie żyje zasłużony polski psycholog. Jan Strelau poświęcił życie badaniom naukowym, przez lata zgłębiając tajemnice ludzkiego temperamentu. Laureat rozmaitych nagród naukowych i autor niezliczonych naukowych publikacji odszedł 4 sierpnia 2020 roku.

Nie żyje Jan Strelau - studenci psychologii jeszcze przez wiele następnych pokoleń będą zapoznawać się z dziełami autorstwa zmarłego profesora. Badania naukowe Jana Strelau zaowocowały powstaniem Regulacyjnej Teorii Temperamentu (RTT).

Największa liczba zachorowań od początku epidemii. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze daneNajwiększa liczba zachorowań od początku epidemii. Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze daneCzytaj dalej

Nie żyje zasłużony polski profesor

Nie żyje wybitny polski profesor, którego nazwisko powinien znać każdy student psychologii. O śmierci Jana Strelau doniósł prezydent Miasta Tczewa, gdzie zmarły profesor spędzał lata młodości, jak i Przewodniczący Rady Miejskiej. To wielka strata dla polskiego środowiska naukowego.

Jan Strelau urodził się w 1931 roku w Gdańsku. Swoją przygodę z nauką rozpoczynał jednak w szkole średniej w Bytowie, na czym oczywiście nie zakończył przygody z edukacją. Studiował zarówno na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jak i Uniwersytecie Warszawskim. Tytuł profesora otrzymał w 1976 roku.

Jak podaje portal kobieta.onet.pl, badania naukowe Jana Strelau zgłębiały różnice indywidualne i temperament. Uczony przewodził Europejskiemu Towarzystwu Psychologii Osobowości i Międzynarodowemu Towarzystwu Psychologii Różnic Indywidualnych, a to tylko niektóre z licznych dowodów na bogate życie zawodowe zmarłego profesora. Jan Strelau redagował akademickie podręczniki takie jak “Różnice indywidualne” czy “Inteligencja człowieka”.

Dzisiaj grzeje: 1. Szumowski ogłosił powrót obostrzeń. Obowiązkowe maseczki w każdym miejscu wracają do aż 19 powiatów
2. Wzrosną rachunki za prąd. Nowa opłata wyciągnie z twojej kieszeni ponad 100 zł

Profesora Jana Strelau cechowało zdrowe, zdystansowane podejście do życia. Jak tłumaczył w jednym z wywiadów przeprowadzonych w 2015 roku, zawsze starał się myśleć pozytywnie, nawet w niekoniecznie sprzyjających dobremu samopoczuciu sytuacjach.

- Wyznaję zasadę, żeby nie lamentować. Kiedy złamałem nogę, cieszyłem się, że tylko jedną. Gdy rozbijam samochód, najważniejsze jest, że żyję - wyjaśniał naukowiec.

Profesor zmarł dnia 4 sierpnia w Warszawie. W chwili śmierci miał 89 lat

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Oszałamiająca oferta Rossmanna. Wiele kobiet będzie zachwyconych, można dostać wyjątkowy prezent
  2. Jacek Kurski dostał właśnie nową fuchę. Kuriozalne okoliczności
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Bezdomny wszedł do restauracji i poprosił o jedzenie za 2 zł. Odpowiedź kasjera zaskoczyła wszystkich świadków

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł