nie żyje przyjaciel Jana Pawła II
unsplash.com/ Mike Labrum
Autor Klaudia Gaicka - 6 Września 2020

Smutna wiadomość z samego rana. Nie żyje wybitny Polak, najbliższy przyjaciel Jana Pawła II

Nie żyje bliski przyjaciel papieża Polaka Jana Pawła II. Marian Jaworski był metropolitą lwowskim i pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie. To ogromna strata dla całego kościoła i wiernych. Ludzie nie kryją żalu.

Nie żyje kardynał Marian Jaworski. Smutne wieści z Krakowa. O jego śmierci poinformowała Archidiecezja Krakowska. To on udzielił sakramentu namaszczenia chorych umierającemu Papieżowi, były metropolita lwowski, pierwszy rektor Papieskiej Akademii Teologii w Krakowie.

Obrazy Pacjenci.pl"Dzwonię z grobu. Uwolnijcie mnie." Akcja, której ratownicy nie zapomną do końca życiaCzytaj dalej

Nie żyje przyjaciel Jana Pawła II. Wierni pogrążyli się w żalu

Marian Jaworski urodził się we Lwowie 21 sierpnia 1926 roku. Studiował na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1950 roku. Później wykładał m.in. w krakowskich seminariach duchownych. W 1981 roku został pierwszym rektorem Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Był bliskim przyjacielem papieża Polaka Jana Pawła II, który w 1984 roku osobiście mianował go biskupem i administratorem polskiej części Archidiecezji Lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie. Już w 1991 roku został metropolitą lwowskim, a kilka lat później papież Polak mianował go kardynałem.

Jan Paweł II bardzo cenił i szanował kardynała Mariana Jaworskiego. Duchownych łączyła wspaniała i wieloletnia przyjaźń.

- Przy wielu okazjach wyrażał swoje uznanie dla Księdza Kardynała za jego pracę kapłańską i profesorską oraz olbrzymi wkład w rozwój nauki katolickiej. [...] Jako bliski przyjaciel papieża Polaka, kard. Jaworski udzielił mu również przed śmiercią sakramentu namaszczenia chorych - wspomina Archidiecezja Krakowska.

Marian Jaworski cieszył się szacunkiem nie tylko wśród duchownych, ale również wśród wszystkich Polaków. Jak podaje portal Gazeta.pl, w 2006 roku kardynał Marian Jaworski został honorowym obywatelem Krakowa. W 2017 roku prezydent Andrzej Duda odznaczył go Orderem Orła Białego.

- Całe dobro, jakiego doświadczyłem w życiu, zawdzięczam opiece Matki Bożej Kalwaryjskiej - mówił zmarły.

Dzisiaj grzeje: 1. Anna German nie chciała się leczyć, mimo błagań lekarzy i bliskich. Zabiła ją niebezpieczna choroba, której objawy powinien znać każdy
2. Patologia polskiego rynku pracy. Ukrywają zakażenia, by nie stracić pieniędzy

Jak podaje portal Stacja7.pl, duchowny pd 18 sierpnia przebywał w szpitalu. To ogromna strata dla wiernych, ludzie nie kryją żalu i smutku.

- Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie… Requiem aeternam - piszą na Twitterze.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Iza: ”Od lat sprzątam u bogaczy, zdradzę wam ich największy sekret. Wszyscy robią rzecz, która wywołuje u mnie mdłości”
  2. Trąba powietrzna na Mazurach. Wszystko latało. Ludzie stracili cały dorobek życia
  3. Niewyobrażalna tragedia. Dzieci chciały schronić się przed burzą pod wiatą, nagle uderzył piorun, 10 ofiar śmiertelnych
  4. Nieoczywiste objawy niedoboru żelaza. Ma fatalny wpływ na nasz organizm, lepiej go nie lekceważyć
  5. Czy Polacy zaszczepią się przeciwko koronawirusowi? Wyniki sondażu nie pozostawiają wątpliwości
  6. Po posiłku pijasz herbatę? Finał może być tragiczny, nie popełniaj błędu milionów

Następny artykuł