Tysiące wiernych w żałobie. Nie żyje znany biskup, miał koronawirusa

Nie żyje biskup Jan Szarek
unsplash.com/Mike Labrum
Autor Barbara Bujar09.10.2020

Nie żyje biskup Jan Szarek, były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i prezes Diakonii Polskiej. Wierni wspominają go jako dobrego, serdecznego i pracowitego człowieka. Duchowny odszedł w czwartek 8 października na jednym z cieszyńskich oddziałów szpitalnych. Wcześniej lekarze zdiagnozowali u niego koronawirusa.

Nie żyje biskup Jan Szarek, który przez 60 lat pełnił obowiązki kapłańskie w kościele ewangelicko-augsburskim. Jak ustalił Polsat News, duchowny urodził się 13 lutego 1936 roku w Bielsku-Białej. W 1960 roku ukończył studia teologiczne i jeszcze tego samego roku przyjął święcenia, których udzielił mu biskup Andrzej Wantuła. Został wikariuszem w Niewiadach.

Obrazy Pacjenci.pl"Ruszyła lawina, nie powstrzyma jej lichy płotek" Dr Grzesiowski ocenia strategię walki z epidemią i apeluje o ważną rzeczCzytaj dalej

Nie żyje biskup Jan Szarek. Miał koronawirusa

Na swojej drodze duchowny spotkał wielu ludzi i miał okazję poznać sporą ilość parafii. Przebywał między innymi w Giżycku i Bielsku-Białej, gdzie w końcu został wybrany na proboszcza. Pięć lat później, w 1980 roku, stał się seniorem diecezji cieszyńskiej. 6 stycznia 1991 roku został biskupem kościoła ewangelicko-augsburskiego w Polsce. Zastąpił swojego poprzednika, którym był biskup Janusz Narzyński.

Biskup Jan Szarek był także prezesem Polskiej Rady Ekumenicznej. Spędził na stanowisku dwie pięcioletnie kadencje. Brał udział w Walnych Zgromadzeniach Światowej Federacji Luterańskiej i w Światowej Radzie Kościołów. Do 2005 roku pełnił obowiązki prezesa Diakonii Kościoła. Był wiernym wyznawcą luteranizmu. Miał dwoje dzieci – syna Piotra, który także został księdzem, oraz córkę Ewę.

Przez całe życie biskup był bardzo szanowanym człowiekiem. Ludzie uważali go za serdecznego i bardzo pracowitego kapłana, który według portalu luteranie.pl zaangażował się w budowę jednego z kościołów.

- Śp. bp Jan Szarek był postacią nietuzinkową z wrodzoną charyzmą i autorytetem, prawdziwym budowniczym Kościoła. Dzięki jego działalności jako Biskupa Kościoła w latach 1991-2001 udało się umocnić pozycję Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, a także jego wewnętrzne struktury – czytamy.

Biskup Jan Szarek zmarł w czwartek 8 października w Cieszynie. Wcześniej trafił do szpitala z powodu zakażenia koronawirusem. W chwili śmierci miał 84 lata. W sieci od razu pojawiły się wyrazy żalu, którymi podzielili się zrozpaczeni wierni i inni duchowni.

Dzisiaj grzeje: 1.Nowe zakazy i ogromne kary już od soboty. Minister Zdrowia przedstawił program, wielu Polaków oburzonych
2.Pilny komunikat Biedronki. Sieć wprowadza ogromne zmiany, sklepy będą czynne w zupełnie innych godzinach
3.Dwa scenariusze końca pandemii. Polski ekspert podaje konkretne daty

- Jeszcze wczoraj rozmawialiśmy, żegnał się i udzielił błogosławieństwa. Niepowetowana strata dla Luteran, ekumenii - odszedł człowiek o wielkim sercu, całe życie wpatrzony w swojego Zbawiciela - napisał na Twitterze bp kościoła ewangelicko-augsburskiego w RP Jerzy Samiec.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koniec z wjazdem "na dowód" do jednego kraju. Polacy jeżdżą do niego masowo, trzeba szykować paszporty
  2. Najdziwniejsza misja kosmiczna w historii ludzkości? Wystrzelone w kosmos auto dotarło w niezwykłe miejsce
  3. Ekspert alarmuje. Koronawirus przenosi się inaczej niż 3 miesiące temu
  4. Leki, których może zaraz zabraknąć. Naczelna Izba Aptekarska alarmuje
  5. Nowa prognoza epidemii dla Polski. "Można odwołać Boże Narodzenie z rodziną"
  6. Przepyszny przepis na gołąbki po staropolsku. Receptura babć nadaje im niewyobrażalnie delikatnego smaku

Następny artykuł