Nie żyje bohaterka Powstania Warszawskiego. Nim odeszła podzieliła się ważnym wyznaniem na temat tamtych czasów

nie zyje bohaterka powstania
Fot. pixabay.com/ Kamyq
Autor Klaudia Gaicka12.05.2020

Nie żyje „Maja”, łączniczka ze zgrupowania „Kryska". Była jednym z niewielu powstańców, którzy przeżyli to tragiczne wydarzenie. O śmierci kobiety poinformowała rodzina, Eleonora Galica – Zaremba zmarła w wieku 92 lat.

Nie żyje bohaterka powstania warszawskiego. O śmierci kobiety poinformowała jej rodzina. Eleonora Galica – Zaremba zmarła wczoraj, w wieku 92 lat. Urodzona 27 października 1927, w momencie wybuchu powstania miała zaledwie 16 lat. W powstaniu walczyła, jako łączniczka ze zgrupowania „Kryska”, batalionu "Tum". W czasie powstania przebywała na warszawskim Czerniakowie (Mokotów).

Syrop z mniszka lekarskiego ma wiele wspaniałych właściwości. Mlecz może pomóc nam w walce z kaszlem i przeziębieniem, a to nie wszystkoSyrop z mniszka lekarskiego ma wiele wspaniałych właściwości. Mlecz może pomóc nam w walce z kaszlem i przeziębieniem, a to nie wszystkoCzytaj dalej

Nie żyje "Maja", łączniczka ze zgrupowania "Kryska"

Podczas wywiadu w Fakcie, w programie z cyklu „Powstańcy” przyznała, że nigdy się nie wahała czy wziąć udział w powstaniu.

- Mieliśmy dużo optymizmu. Nie uważaliśmy, że ta walka będzie taka dramatyczna. Wierzyliśmy, że Powstanie będzie udane. Tak każdy marzył. Byliśmy bardzo młodzi, bardzo wrażliwi i myślę, że byliśmy po prostu odważni. Nie baliśmy się. Baliśmy się mało. Jeżeli ktoś się bał, to raczej się z tym nie afiszował - wspominała była łączniczka.

Jak podaje serwis Tvn24.pl, kobieta ukrywała przed swoją matką zamiar wzięcia udziału w powstaniu. Kochała ją, więc nie chciała jej denerwować. Jednak musiały się pożegnać, kiedy nastoletnia Eleonora szła na powstanie. To był dla nich obu bardzo trudny moment. Bohaterka wywiadu podczas rozmowy powiedziała, że jej zdaniem powstanie było zadaniem przypisanym ich pokoleniu.

- Myśmy wszyscy tak bardzo odczuli okupację, to trafiło na taki podatny grunt. To była młodzież, która przez pięć lat nie miała prawa do niczego, do nauki (…) Polska Podziemna była niesłychanym organizmem jak na całą Europę. Było wiadomo, do czego to prowadzi. Było wiadomo, że będzie to droga do walki zbrojnej, natomiast nikt nie przewidywał, jak to będzie wyglądało, kiedy to nastąpi – zaznaczyła w 2019 roku w programie „Fakty po Faktach".

Dzisiaj grzeje: 1. Wielka gwiazda Królowych Życia wykonała test na koronawirusa. Znamy wyniki"

2. Marta Kaczyńska przekazała bardzo ważną wiadomość. Chodzi o ciążę, od teraz wiele się zmieni w życiu każdej Polki

Przypominamy, powstanie warszawskie, było największtm wystąpieniem zbrojnym Polskiego Państwa Podziemnego podczas okupacji niemieckiej, mimo wielu przykładów bohaterstwa i sukcesów militarnych, zakończyło się przegraną. Walka powstańców trwała 63 dni, dużo więcej niż się tego wszyscy spodziewali. Zabrakło pomocy z zewnątrz, zarówno ze strony ZSRR, jak i aliantów. Mimo wielu opinii odnośnie do samej decyzji o powstaniu, bohaterom nie można odmówić heroizmu, odwagi i patriotyzmu.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagły niesamowity pomysł Lidla. Cudowna, wielka zmiana, zakupy będą wyglądały inaczej
  2. Koronawirus w Polsce. Część Polaków zostanie poddana dochodzeniu, służby chcą wykryć ognisko zakażeń
  3. Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy
  4. Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcie
  5. Tadeusz Rydzyk krytykuje obostrzenia dotyczące kościołów. "Dla nas katolików ważniejsze jest zdrowie ducha"
  6. Wybory pół korespondencyjne, a pół tradycyjne? Opozycja wyszła z nową propozycją

Następny artykuł