Nie żyje Henryk Tacik
unsplash.com/David Tomaseti
Autor Barbara Bujar - 12 Sierpnia 2020

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski generał, przedstawiciel przy NATO, wielokrotnie odznaczany medalami

Nie żyje Henryk Tacik, zasłużony generał broni, pierwszy polski przedstawiciel wojskowy przy NATO i pierwszy dowódca operacyjny. Wiadomości o jego śmierci pojawiły się w mediach w ubiegły wtorek, 11 sierpnia. Przekazało je Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych. W chwili śmierci gen. Tacik miał 72 lata.

Nie żyje Henryk Tacik. Mężczyzna urodził się w 1947 roku w Ostrowie Wielkopolskim. Z wojskiem związany był już od 1965 roku, kiedy wstąpił do niego jako nastoletni chłopak. W trakcie swojej służby nierzadko przysłużył się ojczyźnie i został uhonorowany wieloma odznaczeniami, między innymi Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Kawalerskim OOP oraz Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi.

Poważny wypadek popularnego jurora Poważny wypadek popularnego jurora "Mam Talent". Jest w szpitalu, konieczna była pilna operacjaCzytaj dalej

Nie żyje Henryk Tacik. Pięknymi słowami pożegnał go dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski

Jak informuje Interia Fakty, zaraz po wstąpieniu do wojska Henryk Tacik został słuchaczem Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu. Po awansie dowodził między innymi 12. Pułkiem Pontonowym w Szczecinie, 17. batalionem saperów 12. Dywizji Zmechanizowanej w Szczecinie oraz 2. Brygadą Saperów w Kazuniu. Był także szefem Wojsk Inżynieryjnych. Henryk Tacik ukończył Akademię Sztabu Generalnego Wojska Polskiego oraz Akademię Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych w Moskwie. W 1996 roku wyjechał do Waszyngtonu, gdzie był pierwszym polskim wojskowym słuchaczem Narodowego Uniwersytetu Obrony.

Po powrocie do kraju został szefem Zarządu Dowodzenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W lutym 1998 roku minister obrony wyznaczył go na stanowisko polskiego partnerskiego przedstawiciela wojskowego przy Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Kwaterze Głównej NATO w Brukseli. Po przyjęciu Polski do NATO, które miało miejsce 12 marca 1999 roku, Henryk Tacik stał się pierwszym polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitecie Wojskowym NATO. Funkcję te pełnił do 31 lipca 2003 roku.

Henryk Tacik był także polskim przedstawicielem wojskowym przy Komitecie Wojskowym Unii Zachodnioeuropejskiej oraz Unii Europejskiej. Został też pierwszym dowódcą operacyjnym, a do jego zadań należało między innymi przygotowywanie i przeprowadzanie ćwiczeń połączonych z udziałem niemal dziesięciu tysięcy żołnierzy MSWiA. W 2005 roku został mianowany stopniem generała broni. 30 września 2007 roku zakończył swoją służbę.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Najbardziej imponujące polskie banknoty okolicznościowe. Nowy banknot z Piłsudskim nawet się nie umywa do reszty?

O śmierci mężczyzny Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych poinformowało we wtorek 11 sierpnia. Henryk Tacik odszedł w wieku 72 lat. Dowódca operacyjny RSZ gen. broni Tomasz Piotrowski pożegnał go pięknymi słowami.

- Pan generał pozostanie niedoścignionym wzorcem i drogowskazem dla wielu żołnierzy, dla których zaszczytem było służyć pod jego dowództwem. W pamięci swoich żołnierzy pozostanie przełożonym, który bez względu na okoliczności odznaczał się trzeźwością sądów i przenikliwością myśli - jego słowa cytuje Interia Fakty.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Właśnie podano dramatyczne informacje. Ciężarówka wjechała w robotników drogowych, są ofiary
  2. Niewyobrażalnie przerażające jakich rzeczy dokonywali rodzice z księdzem. "Płakałam i prosiłam, żeby mnie nie krzywdzili"
  3. Gigantyczna pomyłka Ministerstwa Zdrowia. Raport, który zwala z nóg
  4. Chciała tylko wyciągnąć zabawki swojej córki z wody. Tragiczna śmierć 39-latki
  5. Tragiczne wiadomości obiegły media. Nie żyje 230 osób, z każdym dniem ofiar przybywa
  6. 3 razy przeżyła śmierć kliniczną. Wyznaje, co widziała po drugiej stronie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł