Nie żyje Henryk Łapiński
unsplash.com/David Tomaseti
Autor Barbara Bujar - 12 Września 2020

Media obiegła najgorsza wiadomość. Nie żyje wybitny polski aktor, z całego kraju napływają kondolencje

Nie żyje Henryk Łapiński, wybitny aktor teatralny, filmowy i dubbingowy. Informację o jego śmierci przekazali dyrekcja i zespół Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie, z którym mężczyzna związany był przez 64 lata. W ostatnim czasie przebywał już w szpitalu. Zmarł w piątek 11 września w wieku 87 lat. W mediach społecznościowych pojawiają się kolejne kondolencje i wzruszające pożegnania.

Nie żyje Henryk Łapiński. Mężczyzna urodził się 2 stycznia 1933 roku w Warszawie. Na studia aktorskie zdecydował się jednak w Łodzi. To właśnie tam w 1956 roku ukończył Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. Leona Schillera. Niedługo po tym rozpoczęła się jego wielka kariera. Debiut Łapińskiego miał bowiem miejsce jeszcze w tym samym roku. Aktor wystąpił na deskach Teatru Ateneum, gdzie w sztuce "Ich głowy" Marcela Aymea wcielił się w rolę Dujardin’a.

W nocy trudno jest Ci złapać oddech? Uważaj, Twój organizm może pilnie potrzebować pomocyW nocy trudno jest Ci złapać oddech? Uważaj, Twój organizm może pilnie potrzebować pomocyCzytaj dalej

Nie żyje Henryk Łapiński. Przyjaciele i współpracownicy żegnają go wzruszającymi słowami

Choć Henryk Łapiński był wszechstronnym aktorem, to właśnie teatr pokochał najbardziej. Od momentu wystąpienia w sztuce Aymea regularnie pojawiał się w spektaklach Ateneum. Widywany był oczywiście w filmach i serialach. Wystąpił między innymi w takich produkcjach jak: "Noce i dnie", "Awantura o Basię" oraz "Dom". Wiele razy pracował także przy dubbingu. Głosu użyczył między innymi w popularnej grze "Gothic II Dzieje Khorinis". Swoje serce oddał jednak warszawskiej scenie w Teatrze Ateneum. Łapiński występował na niej przez 64 lata.

Jak donosi Polsat News, aktor zmarł 11 września 2020 roku w jednym z warszawskich szpitali. W placówce przebywał już od jakiegoś czasu. Przyczyną śmierci miała być niewydolność płucno-sercowa. O tym przykrym wydarzeniu poinformowali także pracownicy jego ukochanego Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

- Z ogromnym smutkiem informujemy, że dziś 11 września 2020 r., w wieku 87 lat zmarł Henryk Łapiński, nieprzerwanie od 1956 roku aktor Teatru Ateneum. (...) Odtąd przez 64 lata pracował w naszym Ateneum. Stworzył tu ponad 100 różnorodnych ról. Kochał Ateneum całym sercem. Chętnie dzielił się swoimi wspomnieniami o dziejach naszego Teatru, życzliwie witał w zespole nowe osoby, szczególnie dbał o pamięć o zmarłych Koleżankach i Kolegach z Teatru. (...) Wraz z Jego śmiercią zamyka się definitywnie pewien rozdział w dziejach naszego Teatru - czytamy na Facebooku.

Henryk Łapiński był nie tylko świetnym aktorem, ale także wzorem, nauczycielem i przyjacielem. Członkowie Ateneum żegnają go z ogromnym żalem.

- Kochany Panie Henryku, Drogi Heniu - Wierzymy, że wyszli Ci dziś na spotkanie Twoi wspaniali dyrektorzy z Ateneum: Janusz Warmiński, Aleksander Bardini, Gustaw Holoubek w towarzystwie wielu Twoich Koleżanek i Kolegów ze sceny. Żegnamy Cię z ogromnym żalem - napisali na Facebooku dyrekcja i zespół Teatru Ateneum im. Stefana Jaracza w Warszawie.

Dzisiaj grzeje: 1. W Łodzi urodziły się absolutnie niezwykłe bliźniaki. Taki przypadek zdarza się średnio raz na 20 tysięcy
2.Zakupy są coraz droższe, jednak nie wszędzie. Jaka jest najtańsza sieć w Polsce?

Śmierć Henryka Łapińskiego była ogromnym ciosem dla jego rodziny, fanów i wszystkich związanych ze światem aktorskim. Pożegnania pojawiły się więc także tam, gdzie artysta dzielił się swoim talentem w inny sposób. Specjalny wpis został opublikowany na facebookowym profilu Gothic II Dzieje Khorinis.

- Szczegóły pogrzebu zostaną podane wkrótce. Na pewno odbędzie się on na warszawskich Powązkach - tam gdzie pochowana jest jego cała rodzina. Henryku, Twoje odejście to dla nas szok, zdruzgotanie i niedowierzanie. Dziękujemy za wszystko, za całą Twoją dobroć i do zobaczenia tam na górze - czytamy.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Szkoła wprowadziła nowy nakaz. Rodzice będą wściekli
  2. Wystarczyła sekunda, trwa walka o życie. Dramatyczna wiadomość z Polski
  3. Objawy niedoboru potasu. Bez niego nasz organizm nie może sobie poradzić
  4. Rząd rozdaje pieniądze poszkodowanym przez koronawirusa. Można dostać nawet 7 tysięcy euro, o co chodzi?
  5. Kolejna szkoła zamknięta. Koronawirus wykryty u nauczycielki, setki osób poddano kwarantannie
  6. Jej niesamowite właściwości zachwycą nawet sceptyków. Cudowna, odchudzająca zupa z selera

Następny artykuł