Tragiczna wiadomość obiegła media. Nie żyje wybitna Polka

nie żyje wybitna Polka
unsplash.com/Carolyn V
Autor Natalia Niewczas12.11.2020

Media obiegła smutna wiadomość - nie żyje odznaczająca się wyjątkową odwagą, wybitna Polka. Kobieta została dwukrotnie uhonorowana Krzyżem Walecznych. Brała udział w Powstaniu Warszawskim.

Lidia Markiewicz-Ziental, znana pod pseudonimem “Lidka”, nie żyje. Kobieta brała udział w Powstaniu Warszawskim, służyła innym między innymi jako sanitariuszka. Przykre informacje o jej śmierci przekazało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej.

Polsat: 26-latka oskarżona o morderstwo dwójki dzieci. Podczas zatrzymania mówiła o sprzedaży organówPolsat: 26-latka oskarżona o morderstwo dwójki dzieci. Podczas zatrzymania mówiła o sprzedaży organówCzytaj dalej

Nie żyje Lidia Markiewicz-Ziental ps. “Lidka”

Media przekazały smutną wiadomość, nie żyje Lidia Markiewicz-Ziental ps. “Lidka”. Kobieta była najmłodszym żołnierzem batalionu AK “Zośka”.

Jak podaje portal onet.pl, wieść o śmierci kobiety przekazało Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej. Informacja została opublikowana w czwartek 12 listopada.

- Wraz z pogrążoną w smutku rodziną informujemy, że na wieczną służbę odeszła major w stanie spoczynku Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka. Była sanitariuszką, najmłodszym żołnierzem batalionu Armii Krajowej “Zośka” - napisano w komunikacie.


Mjr Lidia Markiewicz-Ziental ps. Lidka urodziła się w Warszawie dnia 17 grudnia 1929 roku. Udział w Powstaniu Warszawskim rozpoczęła 3 sierpnia 1944 roku jako ochotniczka - celowo zawyżyła wówczas swój wiek o 3 lata.

Dołączyła do batalionu “Zośka”, początkowo pomagała w Szpitalu Karola i Marii. Otrzymała również przydział do patrolu sanitarnego II plutonu 3. kompanii "Giewonta".

Mjr Lidia Markiewicz-Ziental była zaangażowana we wszystkie akcje kompanii. Brała udział w ciężkich walkach na Woli czy natarciu na obóz koncentracyjny Gęsiówka.

Dzisiaj grzeje: 1.Rada Koalicji Zjednoczonej Prawicy podjęła decyzję. Dotyczy twardego lockdownu w Polsce
2.Spaniel nerwowo szczekał na piasek. Prawda poraziła właściciela, wszystko nagrał
3.Lekarka zmarła dwa dni po porodzie. Niepokojące objawy dawały o sobie znać kilka tygodni przed tragedi

Do złudzenia przypominają COVID-19. Jest ich więcej niż mogłoby się wydawaćDo złudzenia przypominają COVID-19. Jest ich więcej niż mogłoby się wydawaćCzytaj dalej

Należy do nielicznego grona osób, które przeszły cały szlak bojowy zgrupowania “Radosław”. Została dwukrotnie zraniona we wrześniu 1944 roku podczas walk, które toczyły się na Górnym Czerniakowie.

- Lidka na zawsze pozostanie dla nas wzorem żołnierza obywatela. Cześć jej pamięci! - czytamy w komunikacie Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

Lekarz przyjął rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Został zakażonyLekarz przyjął rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Został zakażonyCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Straty po Marszu Niepodległości idą w grube tysiące złotych. Organizatorzy nie wyłożyli ani złotówki
  2. Mężczyzna stworzył działający miecz świetlny. Fan Gwiezdnych Wojen popisał się niesamowitym wynalazkiem
  3. 5 skutecznych sposobów na zwiększenie odporności organizmu. Warto o nich pamiętać szczególnie w sezonie jesienno-zimowym
  4. Ciężarna szukała pomocy w sklepie. Odmówiono jej przez jedno z obostrzeń
  5. Jeden z najczęstszych objawów COVID-19. Nawet po wyzdrowieniu może się utrzymywać przez długie miesiące
  6. Gorące zdjęcie Joanny Jędrzejczyk w kąpieli. Pokazała wyrzeźbione ciało, co za nogi (FOTO)
  7. Uczniowie niedługo wrócą do szkół? Podano datę i warunek, który musi zostać spełniony

Następny artykuł