Nie żyje Henryk Jaskuła, pierwszy Polak, który samotnie opłynął ziemię
pixabay.com/_Alicja_
Autor Aneta Młodawska - 15 Maja 2020

Zmarł wybitny Polak. Jako pierwszy dokonał wielkiego wyczynu

Nie żyje Henryk Jaskuła, pierwszy Polak, który samotnie opłynął ziemię. Mężczyzna zmarł w wieku 96 lat. Informację o jego śmierci przekazał PAP prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Nie żyje Henryk Jaskuła, pierwszy Polak i trzeci żeglarz w historii, który na jachcie Dar Przemyśla samotnie i bez zawijania do portów okrążył Ziemię.

Mężczyzna pobił również ówczesny rekord świata w długości przebywania na morzu non-stop w rejsie samotnym. Niestety Henryk Jaskuła zmarł wczoraj w Przemyślu. Informację o jego śmierci przekazał prezydent miasta Wojciech Bakun. Wcześniej napisał o tym na portalu społecznościowym.

Parenting: Lekarze byli w błędzie? Pomylono chorobę Kawasakiego z innym schorzeniemParenting: Lekarze byli w błędzie? Pomylono chorobę Kawasakiego z innym schorzeniemCzytaj dalej


Nie żyje Henryk Jaskuła, pierwszy Polak, który samotnie opłynął ziemię

Henryk Jaskuła, legendarny żeglarz i kapitan zmarł 14 maja 2020 roku. Mężczyzna odszedł w wieku 96 lat w Przemyślu. Henryk Jaskuła był trzecią osobą w historii, a pierwszym Polakiem, któremu udało się opłynąć Ziemię samotnie, bez zawijania do portów. Tego wyczynu dokonał na jachcie "Dar Przemyśla". W rejs wyruszył 12 czerwca 1979 roku z portu w Gdyni. Cała podróż trwała 344 dni.

Na pokładzie Jaskuła miał radioodbiornik oraz radio UKF do łączności na krótkim dystansie. Nie posiadał żadnego sprzętu radiowego, którym mógłby wezwać pomoc, ani żadnej tratwy ratunkowej. Trasa rejsu prowadziła wokół Przylądka Dobrej Nadziei, na południe od Australii i Nowej Zelandii, wokół Przylądka Horn z powrotem do Gdyni, gdzie Jaskuła przybił do portu 20 maja 1980 roku.

Jaskuła został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za rozsławianie dobrego imienia polskiego żeglarstwa i polskich stoczni na świecie. W 2013 roku nagrodzono go Super Kolosem za całokształt żeglarskich dokonań.

Dzisiaj grzeje: 1. Przepis dotyczący noszenia maseczek przestanie niedługo obowiązywać? Wiceminister zabrał głos

2. Zdejmiemy maseczki. Szumowski powiedział, kiedy nadejdzie czas

- W dniu dzisiejszym odszedł od nas wybitny przemyślanin - Kapitan Henryk Jaskuła. Żegluj, kapitanie, po niebiańskich oceanach - napisał prezydent Przemyśla Wojciech Bakun.

Urodzony 22 października 1923 roku w Radziszowie pod Krakowem Jaskuła za kilka dni obchodziłby 40. rocznicę zakończenia rejsu. Jak podaje portal sport.radiozet.pl, z okazji tego jubileuszu radni Przemyśla już w lutym zdecydowali, że 2020 będzie w tym mieście rokiem kapitana Henryka Jaskuły. W kwietniu 2008 roku słynny żeglarz został honorowym obywatelem Przemyśla.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dlaczego pomidory pękają na krzaku? Zła oznaka, wysyłają ważny sygnał, musisz działać z rozmysłem
  2. Nie żyje polski muzyk, miał koronawirusa. Był naszą dumą narodową
  3. Normy przekroczone ponad 40 razy. Rakotwórcza substancja w kaszach jaglanych
  4. Jeden z pierwszych objawów raka płuc. Wystarczy spojrzeć na swoje palce
  5. Przez tydzień piła koktajl z kurkumy. Efekty okazały się powalające
  6. Premier obiecał Polakom wzrost jedno z zasiłków. Dostaniesz niemal o połowę więcej

Następny artykuł