Nie żyje Henryk Wujec
unsplash.com/David Tomaseti
Autor Barbara Bujar - 15 Sierpnia 2020

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje prawdziwa legenda PRL-u

Nie żyje Henryk Wujec. Legendarny opozycjonista PRL-u, doradca prezydenta i wiceminister rolnictwa ostatnie dni życia spędził w szpitalu, do którego trafił w ciężkim stanie. O śmierci mężczyzny poinformowała jego żona. Na Twitterze żegnają go między innymi Janina Ochojska i Michał Szczerba. Henryk Wujec miał 79 lat.

Nie żyje Henryk Wujec - ta smutna wiadomość obiegła Polskę 15 sierpnia. Mężczyzna urodził się 25 grudnia 1940 roku w Podlesiu. Jego sylwetka znana była w naszym kraju już w latach 70. Jak informuje Onet, to właśnie wtedy, a dokładnie w 1976 roku, mężczyzna wsparł robotników Ursusa, którzy byli represjonowani za wydarzenia z czerwca tego samego roku. Po tym wydarzeniu mocno zaangażował się w polskie życie polityczne.

Popularne krople znikają z aptek w całym kraju. Jeżeli masz je w domu, natychmiast je wyrzućPopularne krople znikają z aptek w całym kraju. Jeżeli masz je w domu, natychmiast je wyrzućCzytaj dalej

Nie żyje Henryk Wujek. Mężczyzna miał 79 lat

Mężczyzna był współpracownikiem Komitetu Obrony Robotników, udzielał się w redakcji podziemnego pisma "Robotnik", a także został współzałożycielem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Lata 80. od samego początku również były dla niego bardzo intensywne. W 1980 roku Henryk Wujec wstąpił do Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego "Solidarność" i zasiadł w jego krajowych i mazowieckich władzach.

Czasy PRL-u nie zawsze były dla niego łatwe. Wujec trzykrotnie miał zostać internowany przez władze. Sytuacja po raz pierwszy miała miejsce od 13 grudnia 1981 roku do września 1982 roku, następnie do 1984 roku, a po raz ostatni od czerwca do września 1986 roku. Po tych incydentach zaczął współpracę z Lechem Wałęsą.

W latach 1987-1988 Henryk Wujec był członkiem Komitetu Obywatelskiego przy przewodniczącym "Solidarności", później został sekretarzem komitetu, którym pozostał do 1990 roku. Uczestniczył także w obradach Okrągłego Stołu. Po zmianie ustroju Wujec nadal mocno udzielał się politycznie. Zasilał skład rządu Jerzego Buzka, w latach 1999-2000 pełnił funkcję wiceministra rolnictwa, a w 2005 roku wstąpił do Partii Demokratycznej, z której odszedł rok później. W latach 2010-2015 mężczyzna był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego do spraw społecznych.

Henryk Wujec w trakcie swojej kariery politycznej kilkukrotnie został odznaczony. Prezydent Aleksander Kwaśniewski przyznał mu Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Lech Kaczyński wręczył mu Krzyż Komandorski z Gwiazdą tego orderu. Natomiast w 2015 roku otrzymał Odznakę Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. Rok później wraz z żoną Ludwiką został laureatem Nagrody im. prof. Zbigniewa Hołdy.

Henryk Wujec był wyjątkową postacią. Niestety, pod koniec życia zmagał się z poważną chorobą. Informację o problemach zdrowotnych mężczyzny miał potwierdzić jego przyjaciel. Poważny stan doprowadził w ostatnich dniach do jego pobytu w szpitalu. 15 sierpnia żona mężczyzny Ludwika Wujec poinformowała o jego śmierci. Na Twitterze pojawiły się już pierwsze posty wspominające polityka.

Dzisiaj grzeje: 1. Minister Zdrowia ostrzega. Czy cała Polska zostanie objęta czerwoną strefą?
2. Emerytura wyższa nawet o 200 złotych. Pominięcie jednego przepisu kluczowe dla ogromnej grupy emerytów

- Zmarł Henio Wujec. Wspaniały przyjaciel, przedobry człowiek, szlachetny i uczciwy do bólu. Społecznik z powołania i przyjaciel organizacji pozarządowych. Niewielu pamięta, że był z wykształcenia fizykiem. Pełnił wiele funkcji politycznych i społecznych. Odpoczywaj w pokoju, Heniu - napisała Janina Ochojska.

- Henryk Wujec kilka dni temu napisał z legendami Solidarności list do Przyjaciół Białorusinów: „Solidarność niech płynie od wszystkich wolnych obywateli świata a mury runą”. Wiec „Wolna Warszawa dla Wolnej Białorusi” rozpoczniemy dziś od minuty ciszy i wspomnienia Henryka Wujca - wspomniał Michał Szczerba.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nagła akcja Krzysztofa Rutkowskiego. Na miejscu jest policja. Jedna osoba trafiła do karetki
  2. Janina Ochojska w żałobie, przekazała tragiczne informacje. Nie żyje Henryk Wujec
  3. Marian Glinka przez lata był idolem wielu Polaków. Zabrała go podstępna choroba, której nie warto lekceważyć
  4. Był prawdziwym wzorem do naśladowania. Tłumy ludzi na wzruszającym pogrzebie Marcina Kolczyńskiego
  5. Najwięcej zakażeń już nie na Śląsku. Nowy region wyszedł na prowadzenie, Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia dlaczego
  6. Wyrzucili noworodka na śmietnik, bo ich rozczarował. Nawet go nie nazwali. Dziecko znalazł i uratował sprzątacz

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł