Prof. Janusz Bełza nie żyje
fot. https://unsplash.com/ AndresF.Uran
Autor Natalia Niewczas - 21 Lipca 2020

Media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje bohater powstania warszawskiego

Nie żyje prof. Janusz Bełza, znany także pod pseudonimem “Bernard”. We wpisie na Twitterze prezydent Warszawy żegna zmarłego powstańca, zapewniając, że stolica zawsze będzie o nim pamiętać.

Nie żyje prof. Janusz Bełza - ten zasłużony człowiek nie tylko brał udział w Powstaniu Warszawskim, ale i ratował ludzkie istnienia jako doktor nauk medycznych. Smutna wiadomość została opublikowana na Twitterze i szybko obiegła media.

Pilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy wszystkich PolakówPilny komunikat Ministerstwa Zdrowia. Dotyczy wszystkich PolakówCzytaj dalej

Zasłużony powstaniec nie żyje

Nie żyje prof. Janusz Bełza - przykra wiadomość pojawiła się na Twitterze na profilu prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego. We wpisie prezydent podkreśla, że Warszawa nie tylko będzie zawsze pamiętać o zmarłym powstańcu, ale i na zawsze pozostanie mu wdzięczna.

Prof. Janusz Bełza był Warszawiakiem z pochodzenia. Urodził się w stolicy w latach dwudziestych ubiegłego wieku, gdzie ukończył Liceum im. Generała Sowińskiego. Jak podaje portal onet.pl, prof. Janusz Bełza nie porzucił nauki nawet w czasach okupacji, kiedy to postanowił kontynuować edukację po kryjomu. To był jednak dopiero początek naukowej kariery zmarłego profesora - Janusz Bełza po wojnie podjął studia medyczne na jednym ze szwajcarskich uniwersytetów. Stopień doktora nauk medycznych ostatecznie uzyskał jednak w Stanach Zjednoczonych, w Kalifornii, gdzie przez lata pracował w zawodzie neurochirurga.

Dzisiaj grzeje: 1. Zmarła kilka dni po pobiciu przez męża. Tym co zrobił chwalił się kolegom

2. Biedronka i Lidl mają się czego bać. Do Polski wchodzi nowy dyskont, ma być dużo tańszy

Choć zmarły powstaniec nie mieszkał przez całe życie w Polsce, to właśnie w naszym kraju odznaczył się wyjątkowymi zasługami. Janusz Bełza brał udział w Powstaniu Warszawskim, gdzie zajmował miejsce w szeregach zgrupowania “Radosław”, w batalionie “Czata 49”. Za odważną akcję ratowania zasypanych pod gruzami budynku osób został wyróżniony polskim odznaczeniem wojskowym “Krzyż Walecznych”.

W 2019 roku w imieniu prezydenta RP został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości za zasługi dla Niepodległej, a to tylko jedno z kilku odznaczeń, jakie otrzymał. Zmarły prof. Janusz Bełza awansował również na wyższe stopnie wojskowe. Powstaniec zmarł, dożywając wieku 95 lat.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ręce opadają, ludzie oburzeni. Wszystko w centrum Warszawy, na środku popularnego miejsca
  2. 1400 zł może przemknąć koło nosa, lepiej się pospieszyć. Wypłaty już ruszyły;
  3. Maseczki mogą zniknąć z przestrzeni publicznej? Ważne słowa Ministra Zdrowia
  4. Chcą znaleźć w Polsce azyl. Uciekli wraz z chorym na autyzm synem
  5. Rząd luzuje kolejne obostrzenia dotyczące epidemii. Profesor Simon ostrzega
  6. Dotarli do rodziny, która brała udział w programie "Nasz nowy dom". Poznali wszystkie tajemnice

Następny artykuł