Nie żyje 8-miesięczna Oleńka. Jej serduszko zatrzymało się podczas pobierania krwi, sprawa budzi wiele kontrowersji

Nie żyje Oleńka
needpix.com bernswaelz
Autor Klaudia Bochenek23.08.2020

Nie żyje 8-miesięczna Oleńka - jej śmierć odbiła się głośnym echem we wszystkich mediach. Wszyscy mieli nadzieję, że organizm dziewczynki będzie walczyć jeszcze długo, niestety, doszło do najgorszego. Teraz sprawą jej śmierci prawdopodobnie zajmie się prokuratura, rodzice już zapowiedzieli walkę o ukaranie winnych.

Nie żyje 8-miesięczna Oleńka. Smutną informację przekazała jej mama, Ilona. Nie może uwierzyć, że przez rutynowy zabieg doszło do tak tragicznych konsekwencji. Dziewczynka urodziła się z wadą serca, narząd miał tylko jedną komorę. Na rzecz dziecka była prowadzona zbiórka pieniędzy, miało też wkrótce zostać poddane skomplikowanej operacji, która miała zaważyć na jej dalszym życiu. Niestety, 4 sierpnia, kiedy pani Ilona wraz z córką wybrały się do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach w celu pobrania krwi, świat momentalnie się zawalił.

Rozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieliRozpoczęcie roku szkolnego może być opóźnione. Podali możliwe terminy, ważny apel nauczycieliCzytaj dalej

Nie żyje 8-miesięczne dziecko. Pielęgniarki popełniły błąd?

Oleńka miała jedynie mieć pobraną krew do badań, które były potrzebne przed zbliżającą się operacją. Kiedy pielęgniarki przejęły dziecko, przez 15 długich minut próbowały wykonać swoje zadanie. Mimo, że stan dziecka widocznie się pogorszył, nie przerwały swoich czynności.

- Ani pielęgniarki, ani pani doktor nie zareagowały na to, że od około 15 minut "maltretowały" dziecko przy pobieraniu krwi. Nie przerwały procedury, chociaż powinny. Personel doprowadził do niewydolności krążeniowo-oddechowej, wskutek czego serce Oli się zatrzymało. To nie powinno nigdy się wydarzyć. Wmawiano mi, że dziecko jest zmęczone, bo „walczyło” z nimi. Byliśmy na oddziale kardiochirurgicznym. Już sama nazwa wskazuje, że przebywają tam dzieci obciążone i trzeba zachować ostrożność. Zabrakło komuś zdrowego rozsądku, empatii i wyobraźni, że może dojść do niewydolności krążeniowo-oddechowej. Wiem, że oddawałam dziecko w dobrym stanie. Gdyby wszystko poszło po myśli, to wracałybyśmy do domu - tłumaczyła zrozpaczona pani Ilona w rozmowie z portalem rybnik.com.pl.

Reanimacja Oleńki trwała godzinę - nadzieja pojawiła się na nowo, kiedy serce znów zaczęło bić. Dziewczynka natychmiast trafiła na stół operacyjny, a konieczny zabieg przeprowadził dr Piotr Stanek. Mimo, że operacja poszła po myśli chirurga, to dziecko było w ciężkim stanie, doszło do obrzęku mózgu. Lekarze powiedzieli pani Ilonie wprost, że szanse na przeżycie są małe, a jeśli Oleńka z tego wyjdzie, będzie funkcjonować jedynie w stanie wegetatywnym.

Dzisiaj grzeje: 1. Lech Wałęsa wieszczy katastrofę i apeluje. "Jeśli nie posłuchacie starego Wałęsy, to poginiecie wszyscy"
2. Polacy czekają na niedzielę handlową w sierpniu. Gdzie dzisiaj zrobimy zakupy?

12 sierpnia o 3:35 rodzice za pomocą mediów społecznościowych poinformowali, że Oleńka zmarła. Walczyła przez tydzień. Bliscy przekazali także, że na szczęście zdążyli się z nią pożegnać zanim odeszła na dobre.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uważajcie na swoje dzieci. Przed chwilą wydano pilne ostrzeżenie. Skutki mogą być tragiczne
  2. Prowadząca "Nasz nowy dom" uratowała życie. Niewielu wie, że zebrała się na tak wzruszający gest
  3. 10-letnia dziewczynka zaszła w ciążę. Porażające, kto okazał się ojcem
  4. Wzruszające wyznanie Magdy Gessler. Zmaga się z ciężką chorobą, prześmiewcy powinni teraz dwa razy się zastanowić
  5. Możesz zapłacić nawet 10 tys. zł grzywny, ministerstwo ostrzega. Przepis wchodzi w życie od 1 września
  6. Ania z "Rolnik szuka żony" po rozstaniu z Jakubem Napierałą ma nową miłość. Chwali się nią na Instagramie

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł