Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany na całym świecie, wielki projektant mody

Nie żyje Pierre Cardin
unsplash.com/Andres F. Uran
Autor Barbara Bujar29.12.2020

Nie żyje Pierre Cardin. Słynny projektant zmarł we wtorek 29 grudnia w szpitalu w miejscowości Neuilly-sur-Seine pod Paryżem. Przykrą wiadomość przekazała agencji AFP jego rodzina. Artysta dożył wieku 98 lat.

Nie żyje Pierre Cardin – informacja, która we wtorek 29 grudnia obiegła media, pogrążyła w żałobie wszystkich fanów mody na całym świecie. O śmierci słynnego projektanta poinformowała za pośrednictwem Francuskiej Agencji Prasowej (AFP) jego najbliższa rodzina.

Nie żyje Pierre Cardin. Miał 98 lat

Jak podaje Onet, bliscy projektanta napisali oświadczenie dla agencji AFP, w którym poinformowali o jego śmierci. Pierre Cardin zmarł we wtorek rano w miejscowości Neuilly-sur-Seine pod Paryżem. Ostatnie chwile życia spędził w szpitalu.

- Dzień wielkiego smutku dla całej naszej rodziny, Pierre Cardin już nie istnieje. Wielki projektant mody, jakim był, przetrwał stulecie, pozostawiając Francji i światu wyjątkowe dziedzictwo artystyczne w modzie, ale nie tylko– napisała rodzina w oświadczeniu.

Pierre Cardin dożył wieku 98 lat. W ciągu kilkudziesięciu lat swojej kariery, która rozpoczęła się w latach 50. ubiegłego wieku, zasłynął nie tylko ogromną wyobraźnią, ale także odwagą. Jak informuje serwis internetowy Polskiego Radia 24, projekty mężczyzny jako pierwsze trafiły do domów handlowych, w których cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

Ważny komunikat GIS. Popularny produkt wycofany ze sklepów, koniecznie sprawdźcie, czy nie macie go w domuWażny komunikat GIS. Popularny produkt wycofany ze sklepów, koniecznie sprawdźcie, czy nie macie go w domuCzytaj dalej

- Francuski projektant swoim futurystycznym > – pisze Reuters cytowany przez Polskie Radio 24.

Nazwisko Cardina zastępowało markę różnorodnych produktów – zarówno ubrań, jak i samochodów. Sam projektant tłumaczył to bardzo krótko. Jak mówił, nie mają znaczenia pieniądze ani to, „czy projektuje rękaw sukni, czy osłonę nogi stołowej”.

- Czy pieniądz psuje pomysły ludzkie? Nie śnię o pieniądzach, ale kiedy śnię, zarabiam. Nigdy nie chodziło o pieniądze – mówił w rozmowie dla gazety „Sueddeutsche Zeitung” w 2007 roku.

Choć Pierre Cardin przez większość swojego życia nazywany był francuskim projektantem, tak naprawdę pochodził z Włoch – urodził się 2 lipca 1922 roku w San Biagio di Callalta w okolicach Wenecji. Już jako dziecko wyemigrował jednak za granicę. To właśnie tam zajął się krawiectwem, produkcją masek i kostiumów, aż wreszcie postanowił otworzyć własny dom mody.

- Zawsze starałem się być inny, być sobą. Nieważne, czy to się ludziom podobało. Nie to ma znaczenie – mówił w rozmowie z Reutersem.

Przypomnijmy, że w ostatnim czasie świat mody pożegnał także innych cenionych projektantów. 12 grudnia zmarł Piotr Krajewski, natomiast 4 października świat pożegnał Kenzo Takadę.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł