Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje polski bohater, uczestnik Powstania Warszawskiego

nie żyje bohater
unsplash CDC
Autor Klaudia Gaicka30.12.2020

Bohater nie żyje. Ogromna strata dla całego narodu. Tragiczne wieści o śmierci powstańca z Batalionu Miotła i byłego wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich przekazało w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Edmund Baranowski o pseudonimie „Jur” nie żyje. Wykazał się ogromną odwagą i poświęceniem dla kraju, walcząc w powstaniu warszawskim.

Tragiczne wieści o śmierci powstańca z Batalionu Miotła i byłego wiceprezesa Związku Powstańców Warszawskich przekazało w mediach społecznościowych Muzeum Powstania Warszawskiego.

Bohater nie żyje. Ogromna strata dla całego narodu

Jak podaje portal Polsatnews.pl, nieżyjący bohater miał 95 lat. Pracownicy Muzeum Powstania Warszawskiego nie kryli żalu.

- Takich informacji wolelibyśmy nigdy nie przekazywać... Zmarł Edmund Baranowski ps. Jur - Powstaniec Warszawski z Batalionu Miotła, były wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, Sekretarz Generalny Rady Fundacji Polsko-Niemieckie Pojednanie, członek Rady Powierniczej Muzeum Powstania Warszawskiego, wielki popularyzator wiedzy o Powstaniu - poinformowało na Facebooku Muzeum Powstania Warszawskiego.

Minister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechMinister Zdrowia nagle wydał pilne polecenie. Nikt nie spodziewał się podobnej decyzji, cała Polska wstrzymała oddechCzytaj dalej

To ogromna strata dla nas wszystkich. Pan Edmund wykazał się ogromną odwagą. Cała Polska pogrążyła się w żałobie.

- Pan Edmund był naprawdę jednym z największych przyjaciół pracowników i wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego. Zawsze można było na niego liczyć... Będzie nam Pana bardzo brakowało - dodano w komunikacie.

To właśnie między innymi o Edmundzie Baranowskim ps. „Jur” powstała seria reportaży „Powstanie Warszawskie 1944. Każdy tydzień był inny" znakomitej dziennikarki Polsat News Anny Hałas-Michalskiej.

Zmarły bohater opowiadał o dramatach, które rozgrywały się w czasie akcji ewakuacji powstańców ze Starego Miasta we wrześniu 1944 roku. Od 12 sierpnia 1944 roku należał do batalionu „Czata 49" - plutonu „Jerzyki", od 3 września 1944 r. do kompanii porucznika „Szczęsnego" - plutonu „Jerzyki".

Przeszedł szlak bojowy od Woli przez Stare Miasto, skąd kanałami ewakuował się do Śródmieścia Północnego, potem walczył w Śródmieściu Południowym. Został ranny 15 września 1944 roku. Po powstaniu trafił do niemieckiej niewoli. O jego śmierci poinformował także twitterowy profil PL1918.

- Na wieczną wartę odszedł Edmund Baranowski 'Jur'. Powstaniec Warszawski - poinformowano w środę rano na twitterowym profilu PL1918.

Artykuły polecane przez redakcję Pacjenci.pl:

Następny artykuł