niedoczynność tarczycy
pixabay.com/LUM3N
Autor Natalia Niewczas - 22 Listopada 2020

Przyczyny i objawy niedoczynności tarczycy. Profilaktyka i leczenie

Niedoczynność tarczycy to zaburzenie spowodowane niedostatecznym stężeniem hormonów, w których wydzielaniu wyspecjalizowany jest ten gruczoł. Zaburzenie jest uwarunkowane genetycznie. Nie oznacza to jednak, że pacjenci są skazani na życie z przykrymi konsekwencjami rozwoju tego zaburzenia - powstałe w organizmie braki można uzupełnić z użyciem odpowiednich leków.

W niektórych przypadkach niedoczynność tarczycy objawia się niezwykle skąpo lub daje symptomy łatwe do pomylenia z tymi towarzyszącymi innym jednostkom chorobowym. Pacjenci z tym zaburzeniem mogą doświadczać wahań nastrojów, chronicznego zmęczenia czy zauważać drobne zmiany w wyglądzie ciała. Mowa przede wszystkim o bladości skóry, osłabieniu włosów (stają się cieńsze i łatwiej wypadają) oraz o tak zwanym “syndromie brudnego łokcia”. W przypadku zauważenia któregokolwiek z wymienionych objawów warto zgłosić się na wizytę lekarską - niedoczynność tarczycy to zaburzenie, które wymaga leczenia.

Szpital wrzucił do sieci porażające nagranie. Jak wygląda pandemiczna rzeczywistość?Szpital wrzucił do sieci porażające nagranie. Jak wygląda pandemiczna rzeczywistość?Czytaj dalej

Niedoczynność tarczycy rozpoznają badania hormonalne

Choć obserwacja własnego ciała to niezwykle ważny element dbania o zdrowie, w przypadku niedoczynności tarczycy ocena występujących w obrębie ciała symptomów okazuje się niewystarczająca. By potwiedzić zaburzenie, należy wykonać badania hormonalne.

Jak podaje portal medonet.pl, kluczowe w rozpoznaniu niedoczynności tarczycy jest badanie stężenia TSH we krwi. TSH to hormon wytwarzany w przysadce mózgowej, który odpowiada za pracę gruczołu. Zaleca się także wykonanie badanie USG - może ono wykluczyć bądź potwierdzić występowanie choroby Hashimoto (autoimmunologicznego zapalenia tarczycy, jakie w niektórych przypadkach towarzyszy niedoczynności).

Niedoczynność tarczycy jest uwarunkowana genetycznie. Oznacza to, że pacjenci, których bliscy mieli już problemy z tarczycą, są bardziej narażeni na ich występowanie. W takiej sytuacji ważną częścią profilaktyki staje się konsultacja z lekarzem - szybkie wdrożenie leczenia pozwoli zminimalizować przykre skutki zaburzenia, jakie mogą dotknąć organizm.

Leczenie niedoczynności tarczycy powinno być zawsze kontrolowane przez lekarza. W wielu przypadkach polega ono na przyjmowaniu hormonów tarczycy dostępnych w tabletkach. Farmaceutyki są przepisywane na receptę.

Leki przepisywane pacjentom z niedoczynnością tarczycy zawierają lewotyroksynę. Znaczna grupa chorych musi przyjmować je do końca życia, przy jednoczesnym kontrolowaniu stężenia TSH za pomocą badań laboratoryjnych.

W niektórych przypadkach za niedoczynność tarczycy odpowiada niedobór jodu. W takich rzadkich przypadkach (oczywiście po wcześniejszej konsultacji z lekarzem) zalecana jest suplementacja tego pierwiastka - warto wiedzieć, że pomocne może okazać się tutaj nadmorskie powietrze, które obfituje w jod.

Dzisiaj grzeje: 1.Pojawiają się, gdy spożywamy zbyt wiele cukru. Objawy, których lekceważenie może skończyć się bardzo źle
2.Minister ujawnił wielkie zmiany dla Polaków po 40. roku życia. Zacznie się już w styczniu
3.Nietypowy objaw raka piersi. Wystarczy przyjrzeć się swoim dłoniom

Obrazy Pacjenci.pl"Nie wyrzucajcie pacjentów z łóżek!" Jurek Owsiak apeluje i zwraca uwagę na poważny problemCzytaj dalej

Od przykrych konsekwencji wynikających z niedoczynności tarczycy (zmęczenia, spadku libido czy osłabienia) może częściowo uchronić odpowiednia dieta. Powinna być bogata w jod (pierwiastek jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania tego gruczołu) oraz białko.

Pokarmy obfitujące w jod to ryby i owoce morza. Przy niedoczynności tarczycy warto włączyć do diety także wysoko zmineralizowaną wodę bądź otręby.

Objawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłańObjawy zakwaszenia organizmu. Lepiej ich nie lekceważyć, gdyż może prowadzić do bardzo groźnych powikłańCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE W NASZYCH SERWISACH:

  1. Martyna Wojciechowska znów zaskoczyła. Chodzi o ważny temat. Podróżniczka pokazała wszystko na wizji w TVN
  2. Mężczyzna blokował karty w bankomatach, a następnie kradł pieniądze. Mieszkańcy polskiego miasta zagrożeni
  3. Rodzina zmarłego z powodu koronawirusa ujawnia opłaty. "Przerażające, jak na tragedii można się wzbogacić"
  4. Gdy zbliża się zawał, organizm wysyła nam sygnały alarmowe. Każdy powinien je znać, gdyż mogą uratować życie
  5. Eksperci biją na alarm. Jeden nawyk sprawia, że jesteśmy mniej odporni na koronawirusa, teraz lepiej z niego zrezygnować
  6. Wczoraj nie pokazał klasy, choć uprawia sport dla dżentelmenów. Marcin Najman i jego piękne hobby ze zwierzakami
  7. Jej mąż zginął. Kiedy przejrzała pliki w jego laptopie zamarła, znalazła porażającą wiadomość

a

Następny artykuł