niedokrwistosc_objawy
Autor Damian Witoń - 13 Lutego 2020

Niebezpieczna choroba, która mylona jest z przemęczeniem. Lepiej jej nie lekceważyć

Niedokrwistość, zwana również anemią, to niebezpieczna choroba, która wymaga leczenie. Z racji na swoje niespecyficzne objawy, często mylona jest z przemęczeniem. Jednakże posiadanie odpowiedniej wiedzy pozwoli nam wykryć ją w porę.

Niedokrwistość jest chorobą, która wymaga szybkiego leczenia. Niestety często zdarza się, że jej objawy mylone są ze stanem przemęczenia. Ten błąd może być bardzo kosztowny w skutkach, dlatego warto wiedzieć jak rozpoznać niebezpieczną dolegliwość i co robić, gdy u nas wystąpi.

Chociaż wyglądają niepozornie, są bardzo dobre dla naszego zdrowia. Nasiona wykorzystywane przez AztekówChociaż wyglądają niepozornie, są bardzo dobre dla naszego zdrowia. Nasiona wykorzystywane przez AztekówCzytaj dalej

Niedokrwistość to niebezpieczna choroba, którą łatwo pomylić z przemęczeniem

Kiedy liczba czerwonych krwinek lub stężenie hemoglobiny we krwi spadają poniżej normy, możemy mówić o niedokrwistości. Istnieje kilka typów tej choroby. Wyróżnia się między innymi niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza, pokrwotoczną czy taką, która powstaje na skutek zbyt małej ilości witaminy B12 w organizmie. Niezależnie od rodzaju zaburzenia konieczne jest podjęcie środków zaradczych, ponieważ lekceważenie niedokrwistości może negatywnie wpłynąć na jakość naszego życia, a w skrajnych przypadkach grozić nawet śmiercią.

Najczęściej występującą anemią, bo tak również określa się niedokrwistość, jest ta spowodowana niedoborem żelaza. Dotyka niemal 25 procent kobiet w wieku od 20 do 50 lat. Wbrew pozorom do jej skutecznego leczenia nie wystarczy tylko zażywanie preparatów bogatych w żelazo. Konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze indywidualnie metody walki z chorobą.

Jednakże, aby ktokolwiek zdecydował się na pójście do lekarza, musi najpierw zorientować się, że coś złego dzieje się z jego organizmem. Niedokrwistość nie ma charakterystycznych objawów, których wystąpienie jednoznacznie wskazywałoby właśnie na nią. Istnieje natomiast szereg poszlak, które mogą ostrzec nas w przypadku anemii.

Niedokrwistość wpływa często na wygląd naszej skóry, która w jej przypadku staje się blada, a na jej powierzchni zauważyć można wybroczyny, siniaki i owrzodzenia, szczególnie w rejonie podudzi. Choroba niszczy również włosy, które łatwiej się łamią, wypadają oraz siwieją znacznie szybciej. Występowanie anemii nie jest również obojętne dla stanu paznokci, które u osoby chorej są kruche i bruzdkowate, a na ich powierzchni zauważyć można białe plamy.

Objawy niedokrwistości nie są jednak jedynie powierzchowne. Znacznie groźniejsze są efekty, które występują wewnątrz naszego organizmu. Choroba ma negatywny wpływ na układ nerwowy, przez co mogą pojawić się bóle i zawroty głowy, senność, zaburzenia pamięci, zwiększona drażliwość, omdlenia, problemy z koncentracją czy drętwienie. Zaburza także prawidłowe działanie układu sercowo-naczyniowego, a wtedy mogą pojawić się szmery serca, zmęczenie oraz duszności. Ucierpieć może również układ pokarmowy, co spowoduje brak łaknienia, nudności, wzdęcia, bóle brzucha, biegunki, zaparcia, a nawet owrzodzenie żołądka.

W przypadku wystąpienia powyższych objawów warto wykonać odpowiednie badania, które pozwolą stwierdzić, czy to właśnie anemia odpowiedzialna jest za zły stan naszego zdrowia. Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, popularnym badaniem potwierdzającym niedokrwistość jest morfologia. Pozwala ona sprawdzić zawartość hemoglobiny we krwi. Powodem do niepokoju jest spadek jej wartości poniżej 12,5g% u kobiet i 14g% u mężczyzn.. Jednakże dużą wadą morfologii jest to, że wykrywa chorobę jedynie w zaawansowanym stadium. Istnieje jednak inne badanie, które pozwoli odkryć nawet stosunkowo niewielkie niedobory żelaza i zapobiec niedokrwistości. Chodzi o pomiar poziomu ferrytyny.

Leczenie anemii uzależnione jest od przyczyny jej powstania, a tych jest bardzo wiele. Dlatego absolutnie nie należy próbować kuracji na własną rękę. Zalecamy konsultację specjalistą, ponieważ w niektórych przypadkach przy niedokrwistości konieczne są nawet zabiegi operacyjne. Przykładem takiej sytuacji jest spadek poziomu hemoglobiny we krwi powstały na skutek krwotoków wewnętrznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ślub 17-latka i 51-latki odbył się równo 18 lat temu. Tak dziś wyglądają, niesłychane
  2. Znaleziono ciało 26-latki w ciąży obok torów. Sprawę bada prokuratura
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. 22-latka weszła do wanny, żeby złagodzić ból. Zamarła, kiedy poczuła, że coś z niej wychodzi

Następny artykuł