Raport NIK ujawnia, że Polska nie walczy z "barszczem Sosnowskiego"
pixabay.com/Heracleum sosnowskyi
Autor - 14 Czerwca 2020

Niebezpieczna, trująca roślina rozprzestrzenia się po Polsce. NIK oskarża rząd o brak działania

NIK przedstawiła miażdżący raport dotyczący rozprzestrzeniania się “barszczu Sosnowskiego”. Groźna roślina, której nawet opary powodują poważne oparzenia, w sposób niekontrolowany rozprzestrzenia się w Polsce.

NIK przedstawiła raport, który ujawnia skalę rozprzestrzeniania się “barszczu Sosnowskiego”. Jest to groźna roślina, która wydziela parzącą, toksyczną substancję. Uaktywnia się ona przy wysokiej temperaturze oraz dużej wilgotności powietrza.

Najwyższa Izba Kontroli zarzuciła rządowi m.in. brak całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi, spójnego systemu nadzoru oraz finansowania ich niszczenia. NIK twierdzi, że w efekcie “barszcz Sosnowskiego” w sposób niekontrolowany rozprzestrzenia się w Polsce.

Nie żyje znany dziennikarz. Wszyscy pamiętają go z relacji pielgrzymek Jana Pawła IINie żyje znany dziennikarz. Wszyscy pamiętają go z relacji pielgrzymek Jana Pawła IICzytaj dalej

Raport NIK ujawnia, że Polska nie walczy z "barszczem Sosnowskiego"

– Przez cztery lata rząd zwlekał z przyjęciem przepisów, które pomogłyby walczyć z tzw. barszczem Sosnowskiego. W efekcie groźna roślina, której nawet opary powodują poważne oparzenia, w sposób niekontrolowany rozprzestrzenia się w Polsce – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli, do której dotarł Fakt.

Barszcz Sosnowskiego wydziela trujące aerozole, a jego soki i opary drażnią skórę oraz układ oddechowy. Kontakt z "barszczem Sosnowskiego" powoduje wymioty, bóle głowy, a nawet martwicę tkanek. Niebezpieczny jest już sam kontakt z oparami rośliny. Sprawia ona, że na ciele pojawiają się bąble. Dla osób z obniżoną odpornością trujące aerozole mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Co roku w sezonie letnim poszkodowane są kolejne osoby.

Niestety zgodnie z raportem NIK barszcze kaukaskie zajmują coraz większy obszar Polski. Dotychczasowe próby likwidacji stanowisk tych roślin nie przyniosły efektów. Jak podaje portal wiadomosci.onet.pl, NIK zarzuca rządowi m.in. brak całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi, spójnego systemu nadzoru oraz finansowania ich niszczenia.

Badania wskazują, że jeśli nie zostaną podjęte działania zwalczające barszcze kaukaskie, będą one rozprzestrzeniać się szybko, zajmując nowe tereny wokół występujących już stanowisk. Ośrodki naukowe i organizacje pozarządowe wskazują, że efektywność dotychczasowego zwalczania barszczy kaukaskich jest niewielka, przez co rośliny te nadal się rozprzestrzeniają.

NIK ustaliła m.in., że nie wdrożono planów działania w celu rozwiązania kwestii priorytetowych dróg przenoszenia oraz metod zwalczania lub kontroli barszczy. Nie dokonano również całościowej diagnozy zagrożenia barszczami kaukaskimi oraz nie zdefiniowano niezbędnych działań związanych z ich zwalczaniem. Choć stworzono system informatyczny, w którym zamieszczono informacje o lokalizacji barszczy kaukaskich, jedynie trzech marszałków województw zleciło rozeznanie, gdzie i jakie powierzchnie zajmują barszcze.

Dzisiaj grzeje: 1. Ministerstwo Zdrowia wprowadziło nieoczekiwaną zmianę. Od dzisiaj wchodzi w życie

2. Wypłata gotówki już nie wszędzie taka prosta. Weszły kolejne ograniczeniai

Większość skontrolowanych gmin przeprowadziła inwentaryzację na podstawie zgłoszeń otrzymywanych od mieszkańców, sołtysów lub innych podmiotów, które pracownicy urzędu weryfikowali w terenie. Ogólnie rzecz ujmując, raport NIK wskazuje, że informacje zbierane przez różne podmioty w znacznym stopniu były niekompletne.

NIK zwraca też uwagę, że nie opracowano spójnego i całościowego systemu finansowania zwalczania barszczy kaukaskich. Jednym z powodów niskiego zainteresowania dofinansowaniem zwalczania tej rośliny mógł być brak wiedzy w samorządach o możliwości ubiegania się o takie środki.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Andrzej Duda w trasie. Auto SOP uderzyło w pojazd z rodziną z dziećmi
  2. Andrzej Duda odwiedził gwiazdy programu "Rolnik szuka żony". Co tam się wydarzyło?
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Marcin Gortat wyjawił swoje plany na oczach całej Polski. W TVN powiedział co będzie robił na emeryturze

Następny artykuł