Nowotów: choruje już ponad milion Polaków
fot. unsplash.com
Autor Karol Zaborowski - 11 Grudnia 2019

Milion Polaków choruje na śmiertelną chorobę. Wielu z Was nie ma o tym pojęcia

Nowotwór jest jedną z tych chorób, która wywołuje u ludzi prawdziwy strach. Widać to szczególnie u osób, u których w rodzinie zdarzały się już przypadki raka. Niestety z każdym rokiem ilość osób zmagających się z nowotworami rośnie.

Nowotwór przez bardzo długi czas może rozwijać się, nie dając praktycznie żadnych objawów. W skrajnych przypadkach od pojawienia się pierwszych dolegliwości do postawienia trafnej diagnozy mogą minąć długie miesiące, a nawet rok. To sprawia, że chorzy mają o wiele mniejszą szansę na pełne wyzdrowienie.

Co więcej, według najnowszego raportu ekspertów Uczelni Łazarskiego w Polsce liczba osób zmagających się z jakąś formą choroby nowotworowej jest już ponad milion. Na tak gigantyczną ilość chorych wpływa wiele czynników, a jednym z nich jest fakt, że nasze społeczeństwo staje się coraz starsze.

Tajemnicza choroba od lat wyniszcza Tomasza Lisa. Trafił do szpitala, ale tragedia zaczęła się dużo wcześniejTajemnicza choroba od lat wyniszcza Tomasza Lisa. Trafił do szpitala, ale tragedia zaczęła się dużo wcześniejCzytaj dalej

Ponad milion Polaków chorych na nowotwór

Innym czynnikiem wpływającym na taki stan rzeczy, jest coraz większa ekspozycja na czynniki kancerogenne obecne w naszym środowisku, a także pożywieniu. Jak wynika z danych w 2016 roku w Polsce żyło 990 tysięcy osób chorych na nowotwór, z czego w tym samym roku zmarło aż 100 tysięcy osób z powodu tej choroby. Według specjalistów w 2029 roku nowotwory zostaną wykryte u 220 tysięcy Polaków.

Jak podaje Polsat News, ilość osób chorujących na nowotwór wzrasta również przez to, że przeżywalność wśród pacjentów jest coraz wyższa. Jako przykład podano raka jelita grubego w ciągu kilkunastu lat pięcioletnia przeżywalność u pacjentów wzrosła z 25 do 50%.

Jednak Polska wciąż pozostaje w kwestii przeżywalności daleko w tyle za innymi europejskimi państwami oraz USA. Wynika to z faktu, że wiele nowoczesnych i skutecznych metod leczenia nowotworów jest wciąż niedostępne w naszym kraju i niewykluczone, że miną jeszcze długie lata, zanim staną się pewnego rodzaju normą.

- Przyjrzeliśmy się najnowszym terapiom, jeszcze niedostępnym w Polsce, rekomendowanym dla dwunastu najczęstszych nowotworów litych i hematologicznych, których stosowanie może przynieść pacjentom znaczącą poprawę stanu zdrowia - podkreśla dr Małgorzata Gałązka-Sobotka.

Wśród tych 12 schorzeń onkologicznych znalazły się między innymi rak płuca, jelita grubego, piersi, prostaty i pęcherza moczowego oraz chłoniaki, białaczki i szpiczak. Razem dają nam to 90 tysięcy przypadków zachorowań, czyli 60% wszystkich wykrywanych ostatnio nowotworów. Niestety pokazuje to dobitnie, z jakimi przeciwnościami muszą się zmagać polscy pacjenci onkologiczni.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Syn brutalnie gwałcił matkę. Zgotował jej piekło, nie czuje się winny
  2. Przykra prawda o państwu Gucwińskich. Na jaw wyszła lata po ich telewizyjnym debiucie
  3. Nocne poty mogą świadczyć o wielu niebezpiecznych chorobach. Nie należy ich lekseważyć
  4. Irena Jarocka zmarła na nowotwór mózgu. Mąż artystki wciąż otrzymuje pytania o jej koncert
  5. Seniorzy masowo oddawani do szpitala na Boże Narodzenie. Ruszyła akcja "Wspólne święta"
  6. Trudno uwierzyć, że ci ludzie naprawdę istnieli. Przez choroby, na które cierpieli, wyglądali jak postacie z horrorów

Następny artykuł