Glejak to nowotwór powstały z komórek glejowych mózgu i rdzenia
unsplash.com/ Robina Weermeijer
Autor - 1 Czerwca 2020

Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne

Nowotwór mózgu to każda obca dla tego organu struktura, której powstanie i rozwój powoduje wzrost ciasnoty śródczaszkowej. Jedną z nich jest glejak, który powstaje z komórek glejowych mózgu i rdzenia. Choroba ta może być bardzo niebezpieczna, dlatego warto poznać jej objawy.

Nowotwór mózgu występuje bardzo często u dzieci i osób starszych. Jego objawem zazwyczaj jest ból głowy. Po pewnym czasie dochodzi do wymiotów oraz nierzadko do zaburzeń na tle psychicznym. Częstotliwość jego występowania oraz nasilenie zwiększa się proporcjonalnie do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego.

Spośród nowotworów występujących wewnątrz czaszki aż 70 proc. stanowią glejaki. Niestety nowotwory te zdecydowanie częściej atakują dzieci niż osoby dorosłe. Ważne jest wczesne wykrycie choroby, bo wówczas istnieją największe szanse na całkowite wyleczenie.

Objawy świadczące o przeciążeniu wątroby. Nie wolno ich lekceważyćObjawy świadczące o przeciążeniu wątroby. Nie wolno ich lekceważyćCzytaj dalej


Glejak to nowotwór powstały z komórek glejowych mózgu i rdzenia


Jak podaje portal medonet.pl, komórki glejowe wraz z neuronami to podstawowe składniki tkanki nerwowej. W przeciwieństwie do neuronów glej zachowuje zdolność do podziałów komórkowych, dlatego istnieje ryzyko, że z komórek glejowych wykształci się glejak.


Pod względem śmiertelności na skutek chorób nowotworowych glejaki są w Polsce na 9. miejscu u mężczyzn i dopiero na 13. u kobiet. Sytuacja jest nieco inna u dzieci, gdyż u nich komórki glejowe dzielą się o wiele bardziej intensywnie. W wyniku tego glejaki są po białaczkach drugim najczęstszym nowotworem wieku dziecięcego.


Objawy glejaka mózgu zależą przede wszystkim od lokalizacji i masy guza. Do ogólnych symptomów choroby zalicza się bóle i zawroty głowy, mdłości i wymioty, brak koncentracji, zaburzenia pamięci i otępienie, a niekiedy również epizody padaczkowe.


Bardziej specyficzne objawy dotyczą poszczególnych zmysłów. U pacjentów zmagających się z glejakiem dochodzi do zaburzeń słuchu i mowy, nieprawidłowości w widzeniu, różnego rodzaju zaburzeń czucia lub niedowładu.


W leczeniu glejaka w pierwszej kolejności stosuje się chirurgiczne usunięcie guza. Często jednak ze względu na trudną lokalizację wycięcie jest niemożliwe. Jako leczenie wspomagające stosuje się chemio- i radioterapię, a niekiedy także wirusoterapię, immunoterapię, terapie genowe oraz THC.

Dzisiaj grzeje: 1. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?

2. Rząd podjął decyzję, nie ma już odwrotu. Wielka zmiana już od 6 czerwca


W przypadku glejaka rokowania zależą głównie od stopnia złośliwości nowotworu. Pierwszy rok od zdiagnozowania choroby przeżywa bowiem tylko połowa pacjentów. Pacjenci z glejakiem IV stopnia, np. glejakiem wielopostaciowym czy rdzeniakiem zazwyczaj nie przeżywają 12 miesięcy.


Im niższy stopień złośliwości, tym lepsze rokowania. Pacjenci z glejakiem I stopnia mają aż o 17 razy większe szanse na przeżycie. Po 10 latach od diagnozy przy życiu jest średnio 47 proc. chorych.

  1. Pani Dorota podjęła cudowną decyzję dla ciebie i wszystkich. Zaprasza każdego, otworzyła pole truskawek
  2. Została zaatakowana i zgwałcona w kościele. Nie żyje 22-letnia studentka
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Nie G7, a nawet już nie G8. Jest pomysł rozszerzenia wpływowej grupy państw, wiemy o jakich członków

Następny artykuł