nowotwór szpiczak plazmocytowy: objawy
Fot. pixabay.com/ valelopardo
Autor Klaudia Gaicka - 1 Lipca 2020

Jest jednym z najcięższych do wykrycia nowotworów. Lekarz tłumaczy, co powinno zwrócić naszą uwagę

Nowotwór szpiczak mnogi może dawać nietypowe objawy. W razie wątpliwości warto zgłosić się do lekarza. Jego diagnostyka jest bardzo utrudniona z powodów niezależnych od placówek. Ekspert tłumaczy, dlaczego wygląda to tak, a nie inaczej.

Nowotwór dla wielu brzmi jak wyrok, jednak jeżeli zostanie dostatecznie wcześnie zdiagnozowany, pacjent ma lepsze rokowania. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że nowotwory często dają nietypowe objawy, przez co bardzo ciężko jest postawić diagnozę. Dlatego tak ważne jest, żeby zwracać uwagę, na to, co dzieje się z naszym organizmem. Nawet niepozorne objawy, które nawracają, mogą być zwiastunem czegoś niedobrego.

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło poważne zmiany. Zapadła ważna decyzjaMinisterstwo Zdrowia wprowadziło poważne zmiany. Zapadła ważna decyzjaCzytaj dalej

Nowotwór szpiczak mnogi, objawy i leczenie

Jak podaje Medonet.pl, objawy szpiczaka mnogiego to: złamania żeber i kości długich, zmniejszona odporność na zakażenia, powracające infekcje, obwodowe uszkodzenia nerwów i nerek oraz zaburzenia krzepnięcia. Dodatkowo pacjentów mogą męczyć drgawki, śpiączka, zawroty głowy (wynikające z nadmiernej lepkości krwi).

Szpiczak plazmocytowy (mnogi) jest jednym z nowotworów, którego diagnostyka jest niesamowicie trudna. O jego leczeniu opowiedział dla Medonet.pl dr hab. n. med. Dominik Dytfeld z Katedry i Kliniki Hemotologii i Transplantacji Szpiku UM w Poznaniu, Prezes Polskiego Konsorcjum Szpiczakowego. Ekspert wyjaśnia, co zwiększa ryzyko wystąpienia tego nowtworu.

– Wynika ono nie tylko z wieku pacjenta, naturalnie im pacjent starszy tym jego rokowanie jest gorsze, ale z różnych biologicznych elementów i cech choroby. Z perspektywy biologii choroby mówimy o tzw. wysokim ryzyku cytogenetycznym. To jest taka grupa pacjentów, u których stwierdza się pewne zaburzenia cytogenetyczne, powodujące, iż leczenie jest trudniejsze i korzyść terapeutyczna u tych pacjentów jest gorsza niż u pacjentów z niskim ryzykiem. Niestety, ale Ci pacjenci żyją istotnie krócej, a o szpiczaku jako chorobie przewlekłej w ich przypadku nie możemy mówić. – wyjaśnił dla Medonet.

Przy szpiczaku, tak jak w przypadku innych nowotworów, dochodzi do zaburzeń (tj. mutacji) w zdrowej komórce. Zmieniają one zwykłą komórkę w nowotworową. Doktor zwraca uwagę, że nie wszyscy chorzy mają taki sam dostęp do badań w kierunku szpiczaka.

Dzisiaj grzeje: 1. Kobieta piła ocet jabłkowy każdego dnia przez miesiąc. Efekty były zaskakujące

2. Niektórzy będą musieli wybierać pomiędzy świadczeniami. Na dwa się nie załapią

– Po pierwsze musimy pamiętać, iż metoda ta jest stosunkowo trudna i musi być wykonywana przez doświadczonych cytogenetyków. Co więcej, badania cytogenetyczne przeprowadzane są zwykle w pracowniach związanych z Ośrodkami Akademickimi i u pacjentów, którzy są w nich leczeni. W mniejszych ośrodkach takich pracowni nie ma. Te badania są dość kosztowne, aczkolwiek są różne opcje finansowania, np. przez NFZ czy zwyczajnie przez szpital, w którym pacjent jest diagnozowany i leczony – zaznacza przy okazji rozmowy z portalem.

Badania są utrudnione w mniejszych placówkach badawczych. Jak tłumaczy doktor, w Klinice Hematologii w Poznaniu oraz w innych ośrodkach akademickich takie badania są wykonywane praktycznie każdemu pacjentowi.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Świetna wiadomość dla milionów Polaków, oszczędności będą ogromne. Od dziś niższe ceny gazu
  2. Dramatyczna relacja pobitej na wiecu Dudy 18-latki. "Jego zwolennicy mnie wyzywali, a on patrzył mi w oczy i nie powiedział nic"
  3. Ciągłe zmęczenie i senność nie powinny być lekceważone. Mogą świadczyć o poważnej chorobie
  4. Jego niedobór katastrofalnie wpływa na organizm człowieka. Pierwsze oznaki powinny być sygnałem do działania
  5. Nie żyje wybitny muzyk. Jego utworów słuchały miliony ludzi z całego świata
  6. Robert Lewandowski coraz bliższy końca kariery? Słowa piłkarza nie pozostawiają wątpliwości

Następny artykuł