nowotwór: oczy
Fot. pixabay.com/ LichDinh
Autor Klaudia Gaicka - 5 Czerwca 2020

Nowotwór, który często atakuje dzieci. Aby go wykryć, należy spojrzeć w oczy

Nowotwór u dziecka to jeden z najczarniejszych scenariuszy dla rodziców. Całe szczęście im wcześniej wykryty, tym mniej radykalne jest jego leczenie. Dobrze jest wiedzieć, czy objawia się siatkówczak, który grozi dzieciom.

Nowotwór, o którym mowa, jest najczęściej diagnozowanym wewnątrzgałkowym nowotworem złośliwym wśród dzieci. Za jego rozwój odpowiadają mutacje dezaktywujące kopie genu RB1, który koduje białko retinoblastoma. Objawy siatkówczaka są widoczne gołym okiem i stosunkowo charakterystyczne. Warto wiedzieć, jakie daje symptomy.

Ministerstwo Zdrowia ostrzega. Nawet 70% Polaków może nie wiedzieć, że są chorzyMinisterstwo Zdrowia ostrzega. Nawet 70% Polaków może nie wiedzieć, że są chorzyCzytaj dalej

Nowotwór można dostrzec w oczach dziecka

Jak podaje serwis Poradnizdrowie.pl, mimo tego, że tę zmianę nowotworową warunkują geny, to średnio aż u 6 z 10 dzieci, u których choroba występuje, nie stwierdzono rodzinnego występowania. Zważywszy na to, można stwierdzić, że ta genetyczna wariacja powstaje w genomie malca spontanicznie. Dzieje się tak, nawet jeżeli rodzice nie przekażą dziecku wadliwego genu.

Eksperci uważają, że pierwszym objawem tego nowotworu jest leukokaria, czyli biały odblask źreniczny. Niestety, na początku to zjawisko możemy zaobserwować jedynie pod określonym kątem, przy dobrym oświetleniu. Efekt ten jest widoczny również na zdjęciach wykonanych aparatami z włączoną lampą błyskową. Inne wczesne objawy choroby to między innymi zez, ropny wysięk lub nawet wylew krwi do przedniej komory oka.

Lekarz okulista, któremu zgłosimy swoje podejrzenia, w pierwszej kolejności decyduje się zwykle na wziernikowanie pośrednie, jest to nic innego, jak po prostu badanie dna oka. To badanie umożliwia rozpoznanie aż 85% przypadków tego nowotworu. Dodatkowo lekarz może zdecydować również o USG oka. Dzięki niemu może ocenić rozmiar guza oraz stopień jego wpływu na siatkówkę.

Dzięki nowoczesnym metodom leczenia siatkówczaka pacjentowi może udać się zachować nie tylko całą gałkę oczną, ale również dobre i ostre widzenie. Metoda leczenia zależy od ośrodka, w którym je rozpoczniemy. Nie ma jednej ogólnie stosowanej metody leczenia, ale wyróżniamy dwie główne, ustrojową oraz miejscową.

Dzisiaj grzeje: 1. Afera mięsna w Biedronce. Klientka odkryła podejrzaną praktykę, kierownictwo sklepu odpowiada na zarzuty

2. Wielka radość w domu Rozenek. Zdjęcie syna pojawiło się w sieci, wszystkiego najlepszego

Najczęściej leczenie otwiera chemioterapia, która pozwala zmniejszyć masę guza. Później wdrażana jest jedna z metod miejscowych. Do wyboru lekarza są między innymi: krioterapia, fotokoagulacja laserowa, termochemioterapia laserowa oraz radioterapia.

Bardzo rzadko, ale również się zdarza, że lekarz dla ratowania życia pacjenta decyduje o usunięciu gałki ocznej. Dzieje się tak jednak tylko w ściśle określonych sytuacjach.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilna akcja policji w hipermarkecie w polskiej miejscowości. Chodzi o produkt kupowany przez wszystkich Polaków
  2. Wyrzucasz ogonki z czereśni? Popełniasz wielki błąd. Niesamowite, że tak mało osób zna prawdę
  3. Stan przedzawałowy. Jak go rozpoznać i co robić, gdy wystąpi?
  4. Glejak to niezwykle groźny nowotwór. Niestety nie jest łatwy do wykrycia, gdyż objawy są niespecyficzne
  5. Pasożyty, którymi możemy się zarazić poprzez jedzenie. Mogą być bardzo niebezpieczne
  6. W Rosji doszło do wielkiej katastrofy ekologicznej. Eksperci: to wywoła problem na długie lata

Następny artykuł