Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać

Nowotwór głowy i szyi, objawy
fot. pixabay.com/Kjerstin_Michaela
Autor Karol Zaborowski05.12.2019

Nowotwór głowy i szyi to ogólne nazewnictwo stosowane w przypadku zmian nowotworowych w obrębie tej części naszego ciała. Jednak do tej grupy nie są zaliczane nowotwory mózgu praz gałki ocznej. Wszystko dlatego, że pojawiają się przy nich podobne objawy.

Nowotwór często daje niezwykle mylne objawy, które mogą przypominać zupełnie inne choroby. Jednak w przypadku guzów utrzymują się one znacznie dłużej, no i przede wszystkim nie reagują na podawanie normalnych leków. Nowotwory głowy oraz gardła często mają bardzo podobne objawy, przez co specjaliści utworzyli z nich całą grupę chorób.

Dodatkowo w ich diagnozowaniu lekarze stosują system nazwany “jeden przez trzy” oznacza to, że lekarz rodzinny obserwując u pacjenta choć jeden niepokojący objaw przez przynajmniej 3 tygodnie, powinien skierować chorego do specjalisty. Z tego też względu warto wiedzieć, na co powinniśmy zwracać uwagę.

109-latka przez całe życie unikała mężczyzn. Według niej skracają kobietom życie109-latka przez całe życie unikała mężczyzn. Według niej skracają kobietom życieCzytaj dalej

Nowotwór głowy i szyi, niepokojące objawy

Jednym z najczęstszych objawów występujących w przypadku tego typu nowotworów są zmiany w obrębie całej jamy ustnej oraz języka. Szczególnie powinniśmy zwrócić uwagę na pieczenie języka, niegojące się wrzody oraz biały i czerwony nalot na języku.

Kolejne objawy to ból gardła, chrypka, guzek na szyi, ból oraz trudności w połykaniu, a nawet zatkany nos i częste krwotoki z niego. Jak widać, takie dolegliwości często występują nawet w przypadku zwykłych infekcji, których każdego roku łapiemy kilka. Dlatego też tak ważny jest aspekt czasu, a dokładniej to, jak długo występują u nas takie objawy.

Warto też zwrócić na sam ból gardła, który w przypadku nowotworów potrafi być bardzo silny i może promieniować aż do uszu. Dodatkowo zazwyczaj nasila się w nocy. Jak podaje portal medonet.pl, w przypadku nowotworów głowy i szyi mogą się także pojawić zaburzenia węchu, wzroku, słuchu i smaku, duszności, zaburzenia mowy, brzydki zapach z ust, spadek masy ciała oraz powiększenie węzłów chłonnych.

Niestety bardzo łatwo jest te objawy pomylić ze zwykłym przeziębieniem lub refluksem żołądka, przez co wielu pacjentów je bagatelizuje i zwleka z wizytą u lekarza, sądząc, że to samo przejdzie. Niestety to bardzo duży błąd.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. 109-latka przez całe życie unikała mężczyzn. Według niej skracają kobietom życie
  2. Rozjaśnia przebarwienia i niweluje zmarszczki. Można ją kupić w każdej aptece za kilka złotych
  3. Wygląd naszej twarzy dużo mówi o zdrowiu. Niektóre zmiany mogą być objawem raka płuc
  4. Lekarstwo, o którym wspomina się nawet w Biblii. Może pomóc przy wielu chorobach

Następny artykuł