Nowotwór: objawy, których nie warto lekceważyć
pixabay_nastya_gepp
Autor Damian Witoń - 7 Marca 2020

Objawy, których nie wolno lekceważyć. Mogą świadczyć o chorobie nowotworowej

Nowotwór może stanowić ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Warto znać objawy, jakie mogą towarzyszyć jego rozwojowi, ponieważ szybkie wykrycie zwiększa szansę na wyleczenie.

Nowotwór niewątpliwie jest jedną z chorób, której wystąpienia obawiamy się najbardziej. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że rak często oznacza wyrok śmierci. Należy jednak pamiętać, że skuteczność jego leczenia w ogromnym stopniu uzależniona jest od szybkiego wykrycia. Znajomość objawów, które pojawiają się przy nowotworach, może uratować nam życie.

Niebezpieczny nowotwór atakuje coraz młodsze osoby. Każdego roku diagnozowany jest u 13 tysięcy pacjentówNiebezpieczny nowotwór atakuje coraz młodsze osoby. Każdego roku diagnozowany jest u 13 tysięcy pacjentówCzytaj dalej

Nowotwór szybko wykryty daje większe nadzieje na leczenie. Warto zatem poznać objawy poszczególnych rodzajów raka

Do jednych z najgroźniejszych rodzajów nowotworów należą te, które atakują głowę i szyję. Zajmują siódmą pozycję w rankingu uwzględniającym częstotliwość występowania na całym świecie. Ich objawy często przypominają zwykłe przeziębienie, przez co niestety, często są bagatelizowane. Niektóre czynniki, które zwiększają ryzyko zachorowania na ten typ nowotworu, są już znane nauce.

Nowotwory głowy i szyi to nazwa, której używa się w odniesieniu do wszystkich nowotworów tych rejonów ciała z wyjątkiem mózgu i gałek ocznych. Wszystkie z nich dają zbliżone objawy oraz są podobnie leczone, stąd decyzja do zakwalifikowania ich do jednej grupy. Raki głowy i szyi obejmują między innymi gardło, krtań, jamę ustną, język, nos, zatoki oraz tarczycę. W Polsce stanowią 8 procent wszystkich diagnozowanych nowotworów u mężczyzn oraz 5 procent u kobiet. Lekarze twierdzą jednak, że dane te mogą być nieco zaniżone.

Ryzyko zachorowania jest większe u osób, które palą papierosy. Wzrasta również u tych, które piją alkohol. Najczęściej rak tego typu występuje u osób pomiędzy 55 a 65 rokiem życia, jednakże coraz więcej jest również przypadków wśród osób młodszych. Jak podaje portal medonet.pl, eksperci zajmujący się leczeniem nowotworów głowy i szyi stworzyli specjalną definicję “Jeden przez trzy”, która ma na celu ułatwienie ich diagnozowanie. Odnosi się ona do objawów choroby. Jeżeli którykolwiek z nich występuje przez trzy tygodnie, zalecana jest konsultacja ze specjalistą. Do owych symptomów należą zmiany na języku i w jamie ustnej, ból gardła, chrypka, ból i trudności podczas przełykania, guzek na szyi, zatkany nos i krwawienie z niego.

Dzisiaj grzeje: 1. Operacja na otwartym sercu, poważny stan. Niepokojące doniesienia o Tomaszu Stockingerze

2. Uwielbiana aktorka zrobiła niemożliwą rzecz na pogrzebie Królikowskiego. Nigdy nie widzieliśmy takiego zachowania

W przypadku podejrzenia nowotworów głowy i szyi najczęściej zaleca się wykonanie dodatkowych badań. Przeważnie obejmują one USG, rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i PET. Zdarza się również pobieranie wycinków guza do analizy histopatologicznej. Jeżeli badania potwierdzą przypuszczenia o rozwoju zmian nowotworowych, konieczne jest jak najszybsze leczenie. Jego metody dobierane są indywidualnie do pacjenta. U niektórych chorych stosuje się leczenie chirurgiczne. Często zlecana jest również radio i chemioterapia. Kuracja opiera się czasem także na immunoterapii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Zjedzenie hitowego produktu może być niebezpieczne dla zdrowia. Lepiej wyrzucić go do śmieci
  2. Kazała mu zgasić światło przed intymnym zbliżeniem. Po wszystkim je zapalił, a widok odebrał mu mowę
  3. Objawy mogące świadczyć o nowotworze u dziecka. Nie wolno ich lekceważyć
  4. Media dotarły do szczegółów wypadku Małgorzaty Kożuchowskiej. Prawdopodobną przyczyną nieuleczalna choroba
  5. Choroby, które sieją największe spustoszenie. Odpowiadają za śmierć ponad połowy Polaków
  6. Dziś uważaj za kółkiem. Policja wlepi mandat na 500 zł, a nawet odbierze prawko

Następny artykuł