nowotwór potworniak
fot. https://unsplash.com/ Piron Guillaume
Autor Natalia Niewczas - 7 Września 2020

Mogą wyrastać z niego kępki włosów i zęby. Jeden z najstraszniejszych nowotworów

Nowotwór to słowo doskonale zna każdy pacjent. Dzięki rosnącej świadomości społecznej coraz więcej osób wie również, jak zapobiegać powstawaniu złośliwym zmianom. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę z istnienia nowotworu, na który może składać się tkanka ludzkiego paznokcia lub ząb.

Nowotwór to nawet dla dzisiejszej, dynamicznie rozwijającej się medycyny wielka zagadka. Przyczyny powstawania niektórych guzów, a także skuteczne metody ich leczenia, wciąż nie są bowiem do końca poznane. Do jednego z największych onkologicznych ewenementów zaliczamy potworniaka, na który składa się zlepek przeróżnych tkanek. Jak sama nazwa wskazuje, ten guz to prawdziwe, chorobowe dziwo.

Jest oficjalne potwierdzenie. Uczniowie renomowanego liceum natychmiast rozpoczną zdalne nauczanieJest oficjalne potwierdzenie. Uczniowie renomowanego liceum natychmiast rozpoczną zdalne nauczanieCzytaj dalej

Nowotwór, który pokazuje zęby

Potworniak to nowotwór zbudowany z rozmaitych tkanek ludzkiego ciała; równie dobrze może tworzyć go tkanka kostna i mięśniowa, a także włosy, skóra, a nawet zdeformowane zęby. Ze względu na złośliwość potworniaki dzielimy na łagodne (dojrzałe) i złośliwe (niedojrzałe).

Jak podaje portal poradnikzdrowie.pl, najwięcej potworniaków diagnozuje się u dzieci do 3 lat oraz po osiągnięciu 12 roku życia; zmiana występuje najczęściej na jajnikach lub jądrach. Tkanki składające się na potworniaka (fragmenty organów, gruczołów, włosy czy zęby) to zlepek bezładnie pomieszanych komórek, które potencjalnie mogą wpływać na pracę całego organizmu, na przykład poprzez wydzielanie hormonów. Rozwijają się wewnątrz ciała, zwykle nie dając żadnych niepokojących objawów.

Jedyny znany dzisiejszej medycynie sposób na leczenie potworniaka to jego chirurgiczne wycięcie. W zależności od rodzaju guza (dojrzałego lub niedojrzałego) konieczne może okazać się wdrożenie chemio lub radioterapii.

Dzisiaj grzeje: 1. Nie żyje 8-latka. Wraz z kolegami bawiła się w duszenie
2.Emerytury wyższe nawet o 787 zł. Uprawnionych do wyższych świadczeń będzie znacznie więcej

Przyczyny powstawania potworniaków nadal pozostają dla uczonych niejasne. Istnieje przypuszczenie, że nowotwory te powstają z komórek zarodkowych - to właśnie z nich finalnie powstaje każda, tworząca ludzki organizm tkanka. W przypadku potworniaka nie trafia ona jednak na właściwe miejsce.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Pilny apel Mateusza Morawieckiego. Premier wygłosił komunikat w nocy, dotyczy wszystkich Polaków
  2. Chciała zdobyć milionowe odszkodowanie. Wykonała porażający krok za granicą
  3. Niepokojące słowa papieża Franciszka. Ostrzega przed jeszcze gorszą plagą niż koronawirus
  4. Objawy raka, które dostrzeżesz gołym okiem. Kiedy się pojawią, nie ma czasu do stracenia
  5. Lekarze biją na alarm. Popularne badanie sposobem na wyciąganie pieniędzy
  6. 99 groszy i już się najadasz, klienci Biedronki przecierają oczy ze zdumienia. Od dziś rozpoczęła się niebywała fiesta

Następny artykuł