Nowotwór: zmiany w koloru stolca
Autor Karol Zaborowski - 7 Listopada 2019

Kolor stolca może być pilnym alarmem o Twoim zdrowiu. Jeden z nich świadczy o raku i innych paskudnych chorobach

Nowotwór często objawia się w bardzo niestandardowy sposób i osoba niezaznajomiona z tematem może całkowicie zlekceważyć niepokojące objawy. Nawet kolor naszego stolca może stanowić niezwykle ważny objaw świadczący o rozwijającej się w naszym organizmie chorobie.

Nowotwór przez lata może rozwijać się w naszym organizmie, dając bardzo lekkie objawy. Wiele z nich może być wiązane z zupełnie innymi chorobami, co nie oznacza, że powinniśmy je lekceważyć. Jednym z nich może być właśnie zmiana koloru naszego stolca, która zawsze powinna wzbudzać u nas wzmożoną czujność.

Istotna jest nie tylko barwa, ale również konsystencja oraz zamach wydalanego przez nas stolca. Daje to bardzo szeroki pogląd na to, w jakim stanie znajduje się nasz organizm. Trzeba jednak pamiętać, że możemy obserwować pewne odchylenia od normy również po niektórych posiłkach. W takim wypadku powinniśmy się zastanowić, czy to właśnie przez dietę nie pojawiły się niepokojące zmiany.

Lekarze pilnie ostrzegają rodziców. Dzieci do pewnego wieku pod żadnym pozorem nie powinny skakać na trampolinieLekarze pilnie ostrzegają rodziców. Dzieci do pewnego wieku pod żadnym pozorem nie powinny skakać na trampolinieCzytaj dalej

Nowotwór objawiający się zmianą koloru stolca

Normalnie nasz stolec powinien mieć kolor brązowy i zwartą gładką formę. Wszelkie odstępstwa od tego powinny wzbudzać naszą czujność, a w niektórych przypadkach niezbędna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.

Choć brzmi to niewiarygodnie, to w niektórych chorobach nasz stolec może przybierać zieloną barwę. Taki kolor świadczy o zatruciu pokarmowym, chorobie Leśniowskiego-Crohna, zaburzeniach wchłaniania, a także alergii pokarmowej. Może też się pojawić po spożyciu niektórych barwników spożywczych, jednak mimo wszystko taka barwa stolca powinna zapalać w naszej głowie czerwoną lampkę.

Również zbyt jasny stolec nie jest dobrym znakiem. Taki objaw może świadczyć o rozwijającej się chorobie nowotworowej, kamicy przewodu żółciowego, zapaleniu wątroby, a nawet mukowiscydozie. Objaw ten często wiąże się z ciemniejszym kolorem moczu, więc stanowi to dodatkową wskazówkę, że może się dziać coś złego w naszym ciele.

Szczególnie niepokojący dla nas powinien być czarny, wręcz smolisty stolec. Barwa ta występuje w momencie, kiedy do naszego układy pokarmowego dostaje się krew. Jednak źródło krwawienia musi być położone stosunkowo wysoko, ponieważ czarny kolor oznacza, że krew musiała przejść przez żołądek. Jest to typowy objaw dla choroby wrzodowej, żylaków przełyku oraz pęknięcia błony śluzowej żołądka. Stanowi również podejrzenie nowotworu jelit. Pamiętać jednak trzeba, że czarny kał może się pojawić po zjedzeniu dużej ilości buraków czy też wiśni. Dlatego też, zanim udamy się do lekarza, przeanalizujmy, czy nie jedliśmy ich ostatnio.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Możesz podziękować naszemu dermatologowi. Prosty trik na usunięcie brązowych plam z twarzy i ciała
  2. Kolor moczu mówi wiele o Twoim zdrowiu. Jeden z nich może świadczyć o nowotworze, natychmiast idź do lekarza!
  3. Lekarze rozcięli jej czaszkę, by wyciąć nowotwór. Ale zobaczyli, co naprawdę było w środku i pobledli

Następny artykuł