Nowotwór: objawy
pixabay_guvo59
Autor Damian Witoń - 8 Kwietnia 2020

Najczęstsze objawy chorób nowotworowych. Warto zwrócić na nie uwagę

Nowotwór stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Bardzo ważne zatem jest, aby wiedzieć, w jaki sposób się objawia. Szybkie wykrycie raka jest bowiem bardzo ważne w jego leczeniu.

Nowotwór jest niebezpieczną chorobą, która stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia człowieka. Skuteczność jej leczenia w ogromnej mierze uzależniona jest od szybkości wykrycia. Bardzo ważna jest zatem znajomość objawów raka. O najczęściej występujących opowiedział znany lekarz i nauczyciel akademicki.

Kraje, które ogłosiły sukces w walce z epidemią. Życie powraca tam do normalnościKraje, które ogłosiły sukces w walce z epidemią. Życie powraca tam do normalnościCzytaj dalej


Nowotwór to bardzo groźna choroba. Lepiej nie lekceważyć jej objawów


O najczęściej występujących objawach chorób nowotworowych opowiedział Krzysztof Bielecki, który jest znanym lekarzem i nauczycielem akademickim specjalizującym się w chirurgii i proktologii. Okazją do wypowiedzi eksperta była konferencja prasowa pod tytułem “Warto się badać. Badanie daje życie”.

Przed wymienieniem symptomów, które mogą wskazywać na rozwój raka, należy jednak wyraźnie zaznaczyć, że ich wystąpienie nie jest równoznaczne z chorobą. Należy je traktować jako poszlakę, a nie dowód na to, że w nasz organizm zaatakował nowotwór. Ostateczną diagnozę powinien postawić lekarz, do którego trzeba niezwłocznie udać się, gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy.

Pierwszą oznaką, która może wskazywać na chorobę nowotworową, według Krzysztofa Bieleckiego są zaburzenia w oddawaniu stolca i moczu. Zalicza się do nich nawracające, uporczywe biegunki i zaparcia, które występują naprzemiennie, zmiana rytmu wypróżnień i częstomocz. Takie symptomy często towarzyszą rakowi jelita grubego oraz układu moczowego.


Zdecydowanie nie powinniśmy również lekceważyć również przewlekłych owrzodzeń skóry. Mogą bowiem wskazywać na nowotwór, zwłaszcza jeżeli utrzymują się powyżej 3 miesięcy. Groźne są również zmiany zabarwienia skóry oraz zaburzenia jej kształtu i grubości.

Rak może również objawiać się wydzieliną, wydostającą się z różnych otworów ciała lub brodawek. Lepiej nie lekceważyć zatem krwioplucia i ropnych upławów, gdyż mogą wskazywać chociażby na nowotwór narządów rodnych, płuc, jelita grubego czy piersi.


Krzysztof Bielecki jako jeden z najczęstszych symptomów towarzyszących nowotworom wymienia także guzy i guzki, pojawiające się na różnych częściach ciała. Większość z nich widoczna jest gołym okiem. Niektóre da się wyczuć pod skórą. Bardzo ważna jest zatem samoobserwacja. Dzięki niej możemy wykryć raka tkanek miękkich i raka piersi.

Dzisiaj grzeje: 1. Raport NFZ na temat depresji w Polsce. Jak wypadamy na tle innych krajów?"

2. Nie wytrzymała i ujawniła sekret królowej, o którym wiedzieli tylko najbliżsi. Wiele osób będzie oburzonych


Objawami, które mogą wskazywać na nowotwór są trudności w przełykaniu, zwane także dysfagią, kaszel, chrypka, a także krew w plwocinie. Pojawiają się przy raku przełyku oraz płuc. Zaalarmować powinny nas też stany podgorączkowe, które nie mają innej, wyraźnej przyczyny. Obserwowane są zazwyczaj przy nowotworach hematologicznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Straszne, sprzedawcę ze sklepu odwieziono do szpitala. Sprawczyni zamieszania zaczęła uciekać, policja ruszyła w pościg, po schwytaniu grozi jej 10 lat więzienia
  2. Znamy decyzję ws. terminu powrotu do szkół. Premier i minister ogłoszą nowe zalecenia
  3. Zaskakujące rozporządzenie prezydenta kraju ogarniętego epidemią. Wojsko ma strzelać do osób łamiących kwarantannę
  4. Nietypowe objawy COVID-19. Wiele osób nie połączyłoby ich z tą chorobą
  5. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, wcale nie chodzi o temperaturę
  6. ZUS odwołuje lekarzy orzeczników. Polacy obawiają się o renty i zasiłki

Następny artykuł