Nowotwór: objawy raka gardła
Autor Karol Zaborowski - 9 Stycznia 2020

Objawy raka gardła. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem

Nowotwór może przybierać różne formy, a jego objawy zależą od tego, w jakim narządzie się pojawi. W przypadku raka gardła, początkowe dolegliwości bardzo łatwo pomylić, chociażby ze zwykłym przeziębieniem.

Nowotwór gardła w swojej nazwie może być nieco mylący, ponieważ tym określeniem nazywa się również guzy, które pojawiają się na języku, wewnętrznej stronie warg, migdałkach, podniebieniu miękkim oraz u podstawy jamy ustnej. Niestety wielu pacjentów rozpoczyna swoją terapię w bardzo późnym stadium, ponieważ objawy tego nowotworu są niezwykle mylące.

Do czynników sprzyjających powstawaniu nowotworom gardła zaliczamy spożywanie alkoholu, infekcje wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, czynne, a także bierne palenie tytoniu oraz infekcje wirusem EVB. Oczywiście pojawienie się któregokolwiek z tych czynników nie daje pewności, że pojawi się u nas guz, jednak znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.

Nie żyje 13-letni Oliwier. W walce z chorobą wspierały go tysiące osóbNie żyje 13-letni Oliwier. W walce z chorobą wspierały go tysiące osóbCzytaj dalej

Nowotwór gardła i jego objawy

Niestety postawienie odpowiedniej diagnozy w przypadku raka gardła bywa niezwykle trudne ze względu na jego nieoczywiste objawy. Można je bardzo łatwo pomylić, chociażby z przeziębieniem i grypą. Do najczęstszych objawów tego nowotworu zaliczamy, problemy z oddychaniem, ból gardła, uczucie ciała obcego w gardle, niedrożność nosa, chrypkę, nieprzyjemny zapach z ust, krwotoki z nosa, powiększenie węzłów chłonnych i zmienioną barwę głosu.

Tego typu dolegliwości odczuwał już nie raz każdy z nas. Dlatego też ze względu na ich powszechność kluczowa staje się obserwacja tego, czy podanie standardowych leków pomaga w ich zwalczeniu. Jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, to znak dla nas, że z naszym zdrowiem nie jest najlepiej.

Leczenie jest najbardziej skuteczne we wczesnej fazie choroby i obejmuje wtedy najczęściej zabieg usunięcia powstałego guza oraz radioterapię niekiedy wspomaganą chemioterapią. Niestety mało pacjentów właśnie wtedy rozpoczyna swoje leczenie. Jak podaje portal onet.pl, wraz z rozwojem choroby maleje nasza szansa na wyzdrowienie, a w przypadku leczenie raka w późnym stadium, lub położonego w dolnej części gardła niestety często wiąże się z potrzebą usunięcia części naszych dróg oddechowych.

W takiej sytuacji chory oddycha poprzez rurkę tracheotomijną, a jego mowa jest znacznie ograniczona. Oczywiście jest możliwe wyćwiczenie tak zwanej mowy przełykowej wszczepienie odpowiedniej protezy, jednak mimo wszystko jest to źródło wielu niekomfortowych i problematycznych sytuacji dla pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Jedno zdjęcie uratowało jej życie. Przez pewien szczegół dowiedziała się, że ma raka
  2. Biedronka, Lidl i Auchan może czekać kryzys. Będzie jeszcze gorzej
  3. Z ostatniej chwili: Justin Bieber jest nieuleczalnie chory
  4. Krystyna Loska od lat zmaga się z problemami zdrowotnymi. Cierpi na bardzo rzadką chorobę
  5. Wczesne objawy nowotworów. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Pokonały ich choroby, które mogą zagrażać każdemu. Najwięksi aktorzy "M jak miłość", który przegrali najważniejszą walkę o życie

Następny artykuł