Nowotwór: objawy raka gardła
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 31 Maja 2020

Objawy raka gardła. Łatwo je pomylić ze zwykłym przeziębieniem

Nowotwór może przybierać różne formy, a jego objawy zależą od tego, w jakim narządzie się pojawi. W przypadku raka gardła, początkowe dolegliwości bardzo łatwo pomylić, chociażby ze zwykłym przeziębieniem. Przez to diagnoza choroby może się okazać bardzo trudna.

Nowotwór gardła w swojej nazwie może być nieco mylący, ponieważ tym określeniem nazywa się również guzy, które pojawiają się na języku, wewnętrznej stronie warg, migdałkach, podniebieniu miękkim oraz u podstawy jamy ustnej. Niestety wielu pacjentów rozpoczyna swoją terapię w bardzo późnym stadium, ponieważ objawy tego nowotworu są niezwykle mylące.

Do czynników sprzyjających powstawaniu nowotworom gardła zaliczamy spożywanie alkoholu, infekcje wirusem HPV, czyli brodawczaka ludzkiego, czynne, a także bierne palenie tytoniu oraz infekcje wirusem EVB. Oczywiście pojawienie się któregokolwiek z tych czynników nie daje pewności, że pojawi się u nas guz, jednak znacząco zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania.

Badania, które warto wykonywać przynajmniej raz w roku. Nie wolno o nich zapominaćBadania, które warto wykonywać przynajmniej raz w roku. Nie wolno o nich zapominaćCzytaj dalej

Nowotwór gardła i jego objawy

Niestety postawienie odpowiedniej diagnozy w przypadku raka gardła bywa niezwykle trudne ze względu na jego nieoczywiste objawy. Można je bardzo łatwo pomylić, chociażby z przeziębieniem i grypą. Do najczęstszych objawów tego nowotworu zaliczamy, problemy z oddychaniem, ból gardła, uczucie ciała obcego w gardle, niedrożność nosa, chrypkę, nieprzyjemny zapach z ust, krwotoki z nosa, powiększenie węzłów chłonnych i zmienioną barwę głosu.

Tego typu dolegliwości odczuwał już nie raz każdy z nas. Dlatego też ze względu na ich powszechność kluczowa staje się obserwacja tego, czy podanie standardowych leków pomaga w ich zwalczeniu. Jeżeli utrzymują się przez dłuższy czas, to znak dla nas, że z naszym zdrowiem nie jest najlepiej.

Leczenie jest najbardziej skuteczne we wczesnej fazie choroby i obejmuje wtedy najczęściej zabieg usunięcia powstałego guza oraz radioterapię niekiedy wspomaganą chemioterapią. Niestety mało pacjentów właśnie wtedy rozpoczyna swoje leczenie. Jak podaje portal onet.pl, wraz z rozwojem choroby maleje nasza szansa na wyzdrowienie, a w przypadku leczenie raka w późnym stadium, lub położonego w dolnej części gardła niestety często wiąże się z potrzebą usunięcia części naszych dróg oddechowych.

Dzisiaj grzeje: 1. Działają na kleszcze jak magnes. Co przyciąga niebezpieczne pasożyty?

2. Nagle Marta Kaczyńska zatrzymała się na spacerze z synem. Niebywałe, co zrobiła, została przyłapana

W takiej sytuacji chory oddycha poprzez rurkę tracheotomijną, a jego mowa jest znacznie ograniczona. Oczywiście jest możliwe wyćwiczenie tak zwanej mowy przełykowej wszczepienie odpowiedniej protezy, jednak mimo wszystko jest to źródło wielu niekomfortowych i problematycznych sytuacji dla pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nie wyrzucił łupin po cebuli, zrobił nawóz dla ogórków. Uzyskał przeogromne zbiory
  2. Żona Piotra Adamczyka miała wypadek. Niestety, sytuacja jest poważna
  3. Gwiazda "Pierwszej miłości" została pogryziona przez psa, którego przygarnęła ze schroniska. Niemal nie straciła oka
  4. 26 latka trafiła do szpitala z kołataniem serca. Przyczyna jej stanu zdrowia wprawiła wszystkich w osłupienie
  5. Pierwsze objawy guza mózgu. Gdy się pojawią, trzeba działać szybko
  6. Prezydent zabiega o wypłatę odszkodowań. Mogą trafić do ponad 350 tys. Polaków

Następny artykuł