nowotwór_skóry
fot. unsplash.com
Autor Damian Witoń - 9 Lutego 2020

Nietypowe oznaki raka skóry. Łatwo je przeoczyć

Nowotwór skóry jest chorobą, która chociaż niebezpieczna jest uleczalna. Jednakże, aby móc z nią zwyciężyć, należy wykryć zmiany dostatecznie szybko. Niezbędna jest do tego odpowiednia wiedza na temat oznak raka.

Nowotwór jest chorobą, która może stanowić poważne zagrożenie dla życia człowieka. Nie zawsze nie jest jednak wyrokiem śmierci. Bardzo duże znaczenie dla jego skutecznego leczenia ma wczesne wykrycie. Szczególnie w przypadku raka skóry wczesna diagnoza daje bardzo dobre prognozy. Aby była jednak możliwa, trzeba wiedzieć, na co zwracać uwagę.

Rak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Jego objawy często są bagatelizowaneRak jelita grubego jest jednym z najgroźniejszych nowotworów. Jego objawy często są bagatelizowaneCzytaj dalej

Nowotwór skóry może być skutecznie leczony. Trzeba jednak wcześnie go wykryć

Określenie “nowotwór skóry” odnosi się w rzeczywistości do kilku, odmiennych rodzajów choroby. Używane jest często w stosunku do czerniaka, raka podstawnokomórkowego, brodawkującego oraz kolczystokomórkowego. Niezależnie jednak od rodzaju nowotworu, profilaktyka ma kluczowe znaczenie dla skuteczności leczenia. Jeśli rozpoczniemy je odpowiednio wcześnie, to istnieje duża szansa, że wyjdziemy zwycięsko z boju, w którym stawką jest nasze życie.

Niezwykle pomocne w wykryciu nowotworu skóry będzie regularne i dokładne obserwowanie powierzchni swojego ciała. Jeżeli występuje na niej wiele zmian, powinniśmy przyglądać im się z uwagą i w razie jakichkolwiek podejrzeń czy obaw, skonsultować się z dermatologiem.

Jak podaje portal medonet.pl, w rozpoznawaniu raka skóry stosuje metodę ABCDE, której nazwa wzięła się od pierwszych liter angielskojęzycznych wyrazów oznaczających cechy zmian naskórnych, które powinniśmy obserwować. Litera A, oznacza asymetrię, litera B nierówne i postrzępione brzegi, C to zmiana koloru, D rozmiaru, natomiast E odnosi się do ewolucji w obrębie znamienia.

Oprócz obserwacji konkretnych znamion na skórze powinniśmy też zwracać uwagę na inne symptomy, które mogą towarzyszyć nowotworom skóry. I tak o raku podstawnokomórkowym mogą świadczyć niegojące się rany, pojawiające się najczęściej na twarzy lub tułowiu. Z kolei rak płaskonabłonkowy może powodować łuszczenie się skóry, którego nie powstrzymuje pielęgnacja, a pomimo jej stosowania, zmiana rośnie. Nasz niepokój powinny także wzbudzić błyszczące guzki, pojawiające się na skórze, które łatwo pomylić z bąblem powstającym po ugryzieniu przez komara. Istotną różnicą jest jednak to, że owe guzki nie znikają z upływem czasu. Mogą być objawem raka podstawnokomórkowego skóry. Ten typ nowotworu dotyka głównie starszych osób.

Warto również wiedzieć, jakie są sposoby zapobiegania powstawaniu nowotworów skóry. Jako że najczęściej wywoływane są przez nadmierną ekspozycję na promieniowanie świetlne, należy się przed nim chronić. Pomocne okaże się przy tym stosowanie filtrów UV, czy zakrywanie ciała ubraniami. Najważniejsze jest chronienie się przed Słońcem w godzinach od 11 do 16, ponieważ wtedy działa najmocniej. W trosce o zdrowie naszej skóry całkowicie zrezygnować powinniśmy natomiast z solarium, którego negatywny wpływ na ludzki organizm potwierdziło już wiele badań naukowych.

Co ciekawe, nie każdy jest w jednakowym stopniu podatny na powstawanie nowotworów skóry. Bardziej obawiać ich powinny się osoby o jasnej karnacji, włosach w kolorze blond lub rudych, posiadające dużo piegów i podatne na oparzenia słoneczne. Niezależnie jednak od tego, czy mamy cechy, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka skóry, powinniśmy regularnie obserwować swoje ciało. W razie pojawienia się na nim niepokojących zmian zalecamy niezwłoczną konsultację z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nauczycielka kazała uczniom zrobić sobie zdjęcia. W życiu nie spodziewali się, do czego je wykorzysta
  2. Elżbieta Jaworowicz ma sporo za uszami. Sprawą zajęła się Rada Etyki Mediów
  3. Zdrowe produkty, które mogą być dla nas trujące. Lepiej na nie uważać
  4. Piliśmy go po katastrofie w Czarnobylu. Działanie i skutki uboczne płynu Lugola
  5. Bóle szyi mogą być objawem groźnego nowotworu. Nie wolno ich lekceważyć
  6. Myślisz, że nie jesz przeterminowanego i nadgniłego mięsa? Ujawniamy sposoby sklepów na "odświeżanie" jedzenia, porażające

Następny artykuł