kolonoskopia
fot. https://pixabay.com/ DarkoStojanovic
Autor Natalia Niewczas - 9 Sierpnia 2020

Jedno badanie wystarczy, by zmniejszyć ryzyko zachorowania na groźną chorobę nawet o 90%. Powinien zrobić je każdy

Nowotwór, o czym nie każdy wie, to nie zawsze rak. Podczas gdy raka charakteryzuje zdolność do niepohamowanego wzrostu i dawanie przerzutów, nowotwory same w sobie mogą występować w formie łagodnej, której operacyjne leczenie zwykle kończy terapię. Nowotwory złośliwe stanowią jednak poważne zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Aby skutecznie się przed nimi chronić, warto pamiętać o prawidłowej profilaktyce nowotworów.

Nowotwór jelita grubego należy do najczęściej diagnozowanych chorób onkologicznych. Na rozwój tego złośliwego guza wpływa przede wszystkim wiek pacjenta (u osób po 50 roku życia ryzyko wystąpienia nowotworu wzrasta), nieprawidłowa masa ciała, a co za tym idzie - brak aktywności fizycznej, ale i dieta, zwłaszcza ta obfitująca w tłuszcze i ciężkostrawne potrawy. Tak jak upływu czasu nie da się zatrzymać, tak na pozostałe czynniki zwiększające ryzyko zachorowania każdy pacjent ma realny wpływ. Wszystkie tworzą profilaktykę nowotworów, w której równie ważne, co prowadzenie zdrowego trybu życia, jest wykonywanie okresowych badań kontrolnych.

Koronawirus w parku rozrywki odwiedzanym przez tysiące Polaków. Sanepid wydał pilne ogłoszenieKoronawirus w parku rozrywki odwiedzanym przez tysiące Polaków. Sanepid wydał pilne ogłoszenieCzytaj dalej


Rak jelita grubego zaczyna się niewinnie


Rak jelita grubego ma swój początek w postaci niepozornego polipa - niewielkiego guza, będącego rozrostem błony śluzowej. Nie wolno dać się zmylić jego rozmiarom, narośl uznawana jest bowiem przez specjalistów za stan przedrakowy. Zanim jednak niepozorny polip przekształci się w nowotwór złośliwym, minie od 7 do 12 lat - właśnie tyle czasu ma pacjent, by podjąć odpowiednie działanie i powstrzymać rozwój choroby. W tym celu zwykle wystarczy po prostu zgłosić się na jedno w pełni bezpieczne badanie.


Jak podaje portal zwrotnikraka.pl, choć istnieje wiele badań mogących wykryć raka jelita grubego we wczesnym stadium zaawansowania, lekarze zgodnie zalecają szczególnie jedno, kolonoskopię. Metoda ta jest najdokładniejszym sposobem wykrywającym polipy i - co więcej - umożliwiającym natychmiastowe usunięcie postępującej zmiany.


Kolonoskopia polega na wprowadzeniu do jelita pacjenta specjalnego aparatu, wyposażonego jednocześnie w kamerę i drobne narzędzia do usuwania polipów. Dzięki niemu przeprowadzający badanie lekarz może dokładnie ocenić stan jelita i obejrzeć je centymetr po centymetrze. Już jedna prawidłowo wykonana kolonoskopia (najczęściej między 50 a 65 rokiem życia) w ciągu całego życia pacjenta wystarczy, by zmniejszyć ryzyko związane z zachorowaniem na nowotwór złośliwy jelita grubego nawet o 90%. Badanie trwa zatem od 15 do 60 minut, a często równa się z zapewnieniem długotrwałego spokoju. Dodatkowo czułość kolonoskopii na wykrywanie zagrażających zdrowiu zmian jest niezwykle wysoka.

Dzisiaj grzeje: 1. Od 1 września zaczyna obowiązywać nowe prawo. Będzie trzeba załatwiać specjalne zaświadczenia
2. Produkt uwielbiany przez Polaków może zniknąć ze sklepowych półek. Cała branża mówi o katastrofie


Przed wykonaniem kolonoskopii konieczne jest wcześniejsze oczyszczenie jelit, co zapewnia lekarzowi lepszą widoczność. Czas poświęcony na przygotowanie do badania i samą wizytę wydaje się jednak niczym w porównaniu z możliwym najczarniejszym scenariuszem. Warto jednak nie zapominać o podstawie profilaktyki nowotworowej (w tym przypadku nowotworów złośliwych jelita grubego), jaką jest zdrowa dieta - do zdrowego odżywiania nie powinna zniechęcać nawet wizja jednorazowej kolonoskopii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rafał Trzaskowski zdecydował. Warszawa uhonoruje ważne wydarzenie
  2. Biedronka i Lidl mają powody do obaw. Na rynku pojawi się jeszcze tańszy sklep
  3. Spełnił się najczarniejszy scenariusz. Zaginiony piłkarz odnaleziony martwy
  4. Wojciech Cejrowski ma poważne problemy ze zdrowiem? Podróżnik opublikował bardzo niepokojący wpis
  5. Kiedy czeka nas prawdziwe nasilenie epidemii? Niepokojące słowa prezesa PAN
  6. Wybudził się po 12 latach ze śpiączki. To, co powiedział, zdumiało wszystkich

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł