Badanie, które pozwala na wczesne wykrycie nowotworu krwi. Dla własnego dobra warto wykonywać je regularnie

nowotwór: morfologia
unsplash Bermix Studio
Autor Klaudia Gaicka09.11.2020

Lekarze polecają, aby wykonywać to badanie przynajmniej raz w roku. Niestety mimo ich regularnych apeli, blisko połowa Polaków nie decyduje się, aby sprawdzać swój stan zdrowia. Podstawowe badanie może wykryć nowotwór krwi i nie tylko.

Morfologia jest prostym i tanim badaniem, które może pomóc wykryć nowotwór. Szczególnie skuteczna jest w przypadku nowotworów krwi oraz układu chłonnego. W przypadku tych pierwszych mowa między innymi o ostrej białaczce szpikowej, przewlekłej białaczce szpikowej, czerwienicy prawdziwej czy mielofibrozie.

Jak podaje portal Dziennik.pl, z kolei nowotwory układu chłonnego to np. chłoniaki nie-Hodgkina, chłoniak Hodgkina, szpiczak plazmocytowy, ostra białaczka limfoblastyczna i przewlekła białaczka limfocytowa.

Media obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktorMedia obiegła smutna wiadomość. Nie żyje znany polski aktorCzytaj dalej

To proste badanie może wykryć poważny nowotwór. Warto wykonywać je regularnie

Zdaniem dyrektor Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie, konsultantki krajowej w dziedzinie hematologii, prof. dr hab. Ewa Lech-Marańda, diagnostyka nowotworów krwi jest trudna przez nietypowe objawy.

- Pierwsze objawy w przypadku nowotworów układu chłonnego to najczęściej gorączka, nocne poty, utrata masy ciała, osłabienie. Czyli objawy, które pojawiają się przy wielu schorzeniach. Jednym z objawów nowotworu układu chłonnego mogą być nawracające zakażenia, które nie reagują na antybiotykoterapię. Podczas rozwoju choroby mogą pojawić się powiększone węzły chłonne, ból w lewym podżebrzu świadczący o powiększającej się śledzionie, bóle kostne i zmęczenie - wylicza prof. Ewa Lech-Marańda.

Wskazane objawy mogą świadczyć o przynajmniej kilku innych schorzeniach. Dopiero morfologia często rozwiewa wszelkie wątpliwości. Dlatego tak ważne jest, aby wykonywać ją regularnie tj. przynajmniej raz w roku. Niestety badania dowodzą, że aż 43 proc. Polaków tego nie roki.

- Morfologia krwi jest podstawowym badaniem, które obrazuje stan całego organizmu. To na jej podstawie możemy dowiedzieć się o rozwijających się chorobach krwi nie tylko tych nowotworowych. Morfologia pozwala wykryć nowotwory krwi we wczesnym stadium. W czasie kiedy morfologia była wykonywana w ramach badań u lekarza medycyny pracy (do 1996 r.), rozpoznawano na jej podstawie około 20 proc. białaczek, dziś jest to zaledwie 2 proc. Z kolei w Szwecji około 40 proc. białaczek jest rozpoznawanych na podstawie morfologii krwi. Dlatego podkreślamy, że morfologia krwi powinna być wykonywana raz w roku - podsumowała prof. Ewa Lech-Marańda.

Dzisiaj grzeje: 1.Leki, które mogą pomóc w walce z koronawirusem. Dziś każdy powinien mieć je w domowej apteczce
2.Beagle bez przerwy wąchał nos właścicielki. Dopiero gdy lekarz przekazał druzgocącą diagnozę, zrozumiała, że próbował ją ostrzec
3.Utrata węchu wcale nie musi oznaczać koronawirusa. Może być objawem innej choroby

Jak chronić swoje zdrowie w czasie pandemii? NFZ podał 10 podstawowych zasad, dziś każdy powinien je znaćJak chronić swoje zdrowie w czasie pandemii? NFZ podał 10 podstawowych zasad, dziś każdy powinien je znaćCzytaj dalej

Pamiętajmy, że szybka diagnoza to klucz do lepszych rokowań. Oczywiście wiele zależy od rodzaju i umiejscowienia nowotworu, jednak czas zawsze działa na niekorzyść pacjenta.

Zdiagnozowanie nowotworu we wczesnym stadium jest w przypadku chorób onkologicznych kluczowe. Im szybciej dojdzie do rozpoznania choroby, tym szybciej można wdrożyć skuteczne leczenie lub całkowicie usunąć niepokojącą zmianę.

Edyta Górniak wywołała prawdziwą burzę. Wypowiedziała się o chorych na COVID-19, eksperci nie szczędzą mocnych słówEdyta Górniak wywołała prawdziwą burzę. Wypowiedziała się o chorych na COVID-19, eksperci nie szczędzą mocnych słówCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. RMF: Polska oficjalnie zagroziła Unii Europejskiej. List premiera może wywołać skandal
  2. PS5 jeszcze nie miało oficjalnej polskiej premiery, a na rynku wtórnym jej ceny szybują. Trzeba wydać kosmiczne pieniądze
  3. Lekarka ponownie zarażona koronawirusem. "Wydawało mi się, że jest to mało możliwe"
  4. Może być już za późno na restrykcje? Niepokojący scenariusz specjalistów
  5. Fatalne wieści dla tysięcy Polaków. Kolejny sąsiedni kraj zamyka granice
  6. Narzeczona Artura Szpilki nago w kąpieli. Pluska się w pianie, ale ta niewiele zasłania (FOTO)
  7. Czy Warszawa zamiast narodowej kwarantanny znajdzie się w czarnej strefie? Nowe dane dają jasną odpowiedź

Następny artykuł