Nowotwór nowa metoda leczenia
fot. pixabay.com
Autor Karol Zaborowski - 9 Grudnia 2019

Nowa metoda leczenia nowotworów dostępna już w Polsce. Pierwsi pacjenci rozpoczęli terapię

Nowotwór wymaga jak najszybszego rozpoczęcia leczenia, ponieważ w przeciwnym razie są niezwykle niskie szanse na wyzdrowienie. Niestety wielu pacjentów jest diagnozowanych w późnej fazie choroby, przez co terapia może przebiegać bardzo opornie.

Nowotwór może zaatakować dosłownie każdą tkankę w naszym organizmie, przez co objawy, jakie daje, bywają niezwykle mylące. To przekłada się bezpośrednio na późniejsze postawienie diagnozy, co niestety nie jest dobrą wróżbą dla pacjenta. Co więcej, w przypadkach naprawdę ciężkich nowotworów, które są oporne na standardowe leczenie, chorzy musieli wyjeżdżać za granicę, chcąc podjąć walkę o swoje zdrowie i życie.

Niestety wiązało się to często z ogromnymi kosztami, które zwyczajnie przerastały wiele osób, przez co musieli organizować specjalne zbiórki, aby mieć w ogóle jakieś szanse na wyzdrowienie. Jednak teraz jedna z nowatorskich metod leczenia nowotworów zawitała również do Polski.

Daria Trafankowska przegrała walkę z rakiem trzustki. Teraz naukowcy opracowali nową metodę leczeniaDaria Trafankowska przegrała walkę z rakiem trzustki. Teraz naukowcy opracowali nową metodę leczeniaCzytaj dalej

Nowotwór pokonany przez przeciwciała chorego

Metoda CAR-T stosowana jest już z wieloma sukcesami poza granicami naszego kraju, jednak w Polsce pozostawała niedostępna. Polega ona na pobraniu odpowiednich przeciwciał od pacjenta i zaprogramowaniu ich tak, aby niszczyły komórki nowotworowe. Leczenie tą metodą daje szanse dla wszystkich pacjentów, u których standardowe metody nie przynosiły rezultatów.

Dodatkowo jest ona bardzo indywidualna, ponieważ przeciwciała kodowane są pod konkretny rodzaj nowotworu. Następnie zaprogramowane przeciwciała są namnażane i wprowadzane w formie leku do organizmu chorego. Takie leczenie jest niezwykle skuteczne w przypadku chłoniaków oraz białaczek.

Jak podaje portal onet.pl, metoda ta jest już dostępna w Poznaniu i pierwszym pacjentom udało już się z niej skorzystać. Również inne placówki przygotowują się na jej wdrożenie, ale niestety jak na razie namnażanie przeciwciał odbywa się wciąż za oceanem w USA. Mimo to jest to ogromna szansa dla wielu chorych, którzy niemalże stracili już nadzieję na wyzdrowienie.

- Nieważne, czy jestem pierwszy, czy ostatni, ważne, że przechodzę i tylko to się liczy. To jest chyba najprzyjemniejsza terapia, jaką przeszedłem do tej pory, bez żadnych powikłań - mówił Kacper Pacak, pacjent, który jako pierwszy został poddany leczeniu CAR-T, w materiale wyemitowanym przez “Fakty”.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Rozwiodła się z mężem, który bił ją i dzieci. 10 lat później dostaje list i zamiera
  2. Masz własne mieszkanie? Możesz stracić pieniądze, "już wiadomo, że urzędnicy nie zdążą"
  3. Najczęstsze objawy nowotworu głowy i szyi. Warto je znać
  4. Seler naciowy praktycznie nie ma kalorii. Jego regularne jedzenie pomaga w profilaktyce wielu chorób
  5. Śmierć pupila może bardziej boleć niż odejśćie bliskiej osoby. Właściciele tłumaczą dlaczego
  6. Media dotarły do informacji o stanie zdrowia Kaczyńskiego. Konieczna jest kolejna operacja

Następny artykuł