Nowotwór, jakim jest chłoniak Hodgkina atakuje głównie młode osoby
unsplash_Olga Kononenko
Autor - 10 Maja 2020

Niebezpieczny nowotwór atakujący głównie ludzi młodych. Warto znać jego objawy

Nowotwór białych krwinek o nazwie chłoniak Hodgkina to choroba, która atakuje przede wszystkim ludzi młodych, mających pomiędzy 15 a 35 lat, a także pacjentów po 50. roku życia. Typowym objawem chłoniaka Hodgkina jest świąd skóry, ujawniający się po spożyciu alkoholu lub ciepłym prysznicu.

Nowotwór układu krwiotwórczego, jakim jest chłoniak Hodgkina, inaczej zwany ziarnicą złośliwą pojawia się w postaci małego guza na szyi, w pachwinie lub pod pachą. Wraz z rozwojem choroby pacjenci zaczynają skarżyć się na gorączkę, nocne poty, świąd skóry i chudnięcie.

Chłoniaki to nowotwory, które charakteryzuje nieprawidłowy rozrost komórek układu chłonnego. Główna przyczyna powstawania choroby jest nieznana, jednak specjaliści wiążą ją z mutacjami DNA, a także z wirusem Epsteina-Barra.

Urodziła dziecko, które było w Urodziła dziecko, które było w "ciąży". Dzień po porodzie lekarze przeprowadzili cesarskie cięcieCzytaj dalej

Nowotwór, jakim jest chłoniak Hodgkina atakuje głównie młode osoby

Chłoniak Hodgkina jest uleczalny, o ile wykryty zostanie odpowiednio wcześnie. Szacuje się, że choroba w ciągu roku atakuje około 3 na 100 tysięcy osób. Spośród wszystkich schorzeń nowotworowych, chłoniak Hodgkina stanowi jedynie 1%.

Jak podaje poradnikzdrowie.pl, podstawowym objawem ziarnicy złośliwej jest bezbolesne powiększenie węzłów chłonnych. Zmiany pojawiają się powyżej przepony. Chodzi o węzły chłonne szyjne, węzły chłonne śródpiersiowe oraz węzły pachowe. Gdy zmiany dotyczą węzłów śródpiersiowych, pacjent może skarżyć się na duszność i kaszel. Przy powiększeniu węzłów chłonnych jamy brzusznej, u pacjenta pojawiać się mogą m.in. uczucie dyskomfortu, wzdęcia oraz zaparcia.

W przebiegu choroby mogą także pojawiać się dolegliwości takie jak utrata masy ciała przekraczająca 10% w ciągu 6 miesięcy, nocne poty, gorączka o charakterze przerywanym, świąd skóry, ciągłe uczucie zmęczenia czy powiększenie wątroby. Charakterystycznym objawem dla ziarnicy złośliwej jest również występowanie bólu węzłów chłonnych po spożyciu alkoholu.

Przyczyny powstawania chłoniaka Hodgkina nie są do końca znane. Eksperci podejrzewają, że udział w jego występowaniu mogą mieć czynniki genetyczne. Niemniej jednak przeważająca większość chorych na ziarnicę złośliwą nie ma wśród bliskich osób, które również cierpiałyby na tę przypadłość. Związek z chorobą mogą mieć infekcje wirusem Epstein-Barra. Nawet U 3 do 5 na 10 chorych na ziarnicę złośliwą stwierdzana jest obecność w organizmie białek tego właśnie wirusa.

Na razie nie udało się niestety ustalić tego, w jaki sposób wirus EBV miałby prowadzić do chłoniaka Hodgkina. Inna teoria dotycząca patogenezy choroby mówi, że schorzenie pojawia się w związku z nieprawidłową odpowiedzią układu odpornościowego na różne wirusy. Co ciekawe, osoby zarażone wirusem HIV częściej od osób zdrowych chorują na ziarnicę złośliwą.

Ziarnicę złośliwą dzieli się na dwa rodzaje. Jednym z nich jest chłoniak Hodgkina nieklasyczny, który stanowi zaledwie do kilku procent wszystkich przypadków ziarnicy złośliwej i przebiega bardzo powoli. Z kolei chłoniak Hodgkina klasycznego spotykany jest zdecydowanie częściej. W jego przypadku wyróżniane są cztery podtypy. Zalicza się do nich stwardnienie guzkowe, postać mieszaną, postać z zanikiem limfocytów i postać bogatą w limfocyty.

Dzisiaj grzeje: 1.Krzysztof Jackowski twierdzi, że wie gdzie jest Kacperek. Jasnowidz wskazał konkretne miejsce na mapie

2. Ministerstwo Zdrowia od jutra wprowadza wielkie zmiany. Obowiązkowe testy na koronawirusa, ale tylko dla osób na kwarantannie

Postawienie diagnozy ziarnicy złośliwej umożliwia stwierdzenie histopatologicznych cech charakterystycznych dla choroby. Wcześniej jednak zlecane są pacjentowi inne badania, takie jak morfologia krwi. U chorego z podejrzeniem ziarnicy złośliwej konieczne jest także uwzględnienie innych potencjalnych przyczyn problemu, wśród których wymienia się m.in. zakażenia, choroby autoimmunologiczne czy inne nowotwory.

W leczeniu chłoniaka Hodgkina podstawowe znaczenie ma chemioterapia, często uzupełniana o radioterapię. Na szczęście nawet u 9 na 10 chorych, dzięki współczesnym metodom leczenia, możliwe jest uzyskanie trwałego wyleczenia.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Dodaj 15 kropli do wody i mleka. Wyrosną gigantyczne pomidory w przyśpieszonym tempie o smaku nie do opisania
  2. Epidemia przestaje się rozwijać? Najnowsze analizy mogą pozytywnie zaskoczyć Polaków
  3. Meghan Markle zmieniła się nie do poznania. Widzowie byli zaskoczeni, gdy zobaczyli twarz żony księcia Harry'ego
  4. Najnowsze ustalenia dotyczące koronawirusa. Dotarł do Europy znacznie wcześniej niż zakładano
  5. Niepokojące wyznania lekarki na temat polskiej służby zdrowia. Rażące niedopatrzenia i procedury, które nie mają sensu
  6. Dzisiaj historyczny moment w dziejach Polski. Wydarzenie, które nigdy wcześniej nie miało miejsca

Następny artykuł