Objawy raka krtani
pixabay.com/nastya_gepp
Autor Barbara Bujar - 11 Czerwca 2020

Pierwsze objawy raka krtani. Łatwo pomylić je ze zwykłym przeziębieniem

Nowotwór to poważna choroba, która może zaatakować wiele miejsc w organizmie człowieka. Jednym z nich jest krtań. Ten typ raka statystycznie pojawia się częściej u mężczyzn, ale kobiety też muszą uważać. Objawy choroby bardzo łatwo można pomylić ze zwykłym przeziębieniem.

Wiadomym jest fakt, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdza się to w przypadku zwykłego przeziębienia, ale także tak poważnych chorób jak nowotwór krtani. Portal medonet.pl podaje, że około 70 procent przypadków raka powstaje wskutek złych nawyków lub wpływu szkodliwych czynników środowiskowych. W przypadku ochrony krtani i zmniejszenia ryzyka zachorowania, należy stosować się do kilku prostych zasad.

Przede wszystkim osobom palącym zaleca się rzucenie nałogu. Papierosy zawierają mnóstwo szkodliwych substancji, a ich palenie w 90 proc. wpływa na raka krtani. Dodatkowo powoduje inne nowotwory, np. jamy ustnej albo przełyku. Warto pamiętać także o odpowiedniej diecie. Składniki niewiadomego pochodzenia, tłuste i smażone dania, alkohol albo sól kuchenna – to jedne z wielu produktów, które mogą spowodować aż 30 proc. chorób nowotworowych. Bardzo ważne jest także dbanie o swoją odporność i unikanie wszelkich zakażeń wirusowych. Oczywiście nie zawsze możliwe jest uniknięcie choroby, dlatego warto znać jej podstawowe objawy, aby szybko móc udać się do lekarza.

Nowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy wiedzą już, co znacząco ogranicza jego roznoszenieNowe odkrycie dotyczące koronawirusa. Naukowcy wiedzą już, co znacząco ogranicza jego roznoszenieCzytaj dalej

Nowotwór krtani często mylony jest ze zwykłym przeziębieniem. Poznaj jego objawy

Rak krtani nie rozwija się z niczego. Każda choroba potrzebuje jakiejś przyczyny. W przypadku tego typu nowotworu najbardziej narażone są osoby, które palą papierosy, piją alkohol, przeszły przewlekłe zapalenie krtani lub doznały jakiegoś urazu tego miejsca. Chorobę często powoduje też obecność związków takich jak: chrom, nikiel, uran i azbest. Ostrożność zaleca się również wszystkim osobom, które w swojej pracy używają głosu. Są to na przykład piosenkarze i nauczyciele.

Z podejrzeniem chorej krtani należy zgłosić się do lekarza, który wykona niezbędne badanie laryngologiczne. Zanim jednak chory podejmie taką decyzję powinien zaobserwować u siebie charakterystyczne objawy. Nie należy mylić ich z przeziębieniem.

Dzisiaj grzeje: 1. Łukasz Szumowski w mocnych słowach o obecnej sytuacji. "Ja się boję"

2. Biedronka jeszcze tylko do jutra sprzeda ci sok, olej i inne produkty za 1 zł. Warunki są wręcz banalne

Do najczęstszych objawów raka krtani należy chrypka, która utrzymuje się przez dwa lub trzy tygodnie. Towarzyszy jej uczucie guli w gardle, odkrztuszanie zalegającej flegmy oraz zmiana głosu. Chory odczuwa także ból gardła, który promieniuje w kierunku ucha, kaszel, a także duszności. Symptomy często pojawiają się też w postaci zmęczenia i utraty masy ciała.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Strzelanina w bloku na Mazowszu. Zginęły dwie osoby, jedna jest ciężko ranna
  2. Zaskakująca awantura w programie "Kropka nad i". Monika Olejnik broniła TVN przed atakami, "niech nas pan nie poucza"
  3. Niszczycielski żywioł przeszedł przez Polskę. Nie obyło się bez rannych
  4. Sok z brzozy staje się coraz popularniejszy. Jego właściwości są niesamowite
  5. Prawie 3 tysiące zachorowań od początku roku. Niebezpieczna choroba, o której wiele osób zapomniało
  6. Wstrząsające doniesienia o patogwieździe FAME MMA. Omal się nie wykończyła

Następny artykuł