Jeden z pierwszych objawów mogący świadczyć o nowotworze. Kiedy się pojawi, natychmiast reaguj

Nowotwór: świąd jako objaw
fot. pixabay.com/valelopardo
Autor Karol Zaborowski15.11.2020

W dzisiejszych czasach nowotwory stają się prawdziwą plagą. Eksperci alarmują, że choroby nowotworowe dotykają coraz większą liczbę osób, nawet w młodym wieku. Znajomość ich objawów jest niezwykle ważna, ponieważ kiedy się już pojawią, niezwykle ważne jest jak najszybsze postawienie trafnej diagnozy.

Choroby nowotworowe bywają niezwykle podstępne, a ich pierwsze objawy można łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Eksperci już od lat uczulają, aby do lekarza udać się, gdy tylko pojawią się u nas jakieś niepokojące objawy.

Wszystko dlatego, że coraz więcej osób swoją diagnozę słyszy dopiero w momencie, kiedy choroba jest już rozwinięta, a co za tym idzie, o wiele trudniej jest ją pokonać. Jak się okazuje, nawet występujący w wielu innych schorzeniach świąd może oznaczać nowotwór.

Może pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceMoże pomóc w walce z koronawirusem. Jest dostępna praktycznie w każdej apteceCzytaj dalej

Świąd jako objaw nowotworu

Oczywiście świąd jest symptomem, który pojawia się w szeregu chorób i wcale nie musi oznaczać, że w naszym ciele rośnie guz. Szczególnie często świąd pojawia się przy dolegliwościach dermatologicznych, ale mogą się na niego skarżyć również diabetycy.

Warto więc wiedzieć, że o świądzie, jako objawie nowotworu mówimy w momencie, kiedy ma on charakter przewlekły. Wtedy też może się utrzymywać nie przez kilka dni, a przez tygodnie. Niepokojącym sygnałem, gdy świąd jest uogólniony, jednak pojawienie się go w konkretnym miejscu również może zwiastować nowotwór.

Jest tak, chociażby w przypadku raka prostaty, którego jednym z objawów jest świąd moszny. Podobnie jest przy raku szyjki macicy. Panie zmagające się z tym nowotworem, często uskarżają się na silny świąd w obrębie sromu.

Jak podaje Onet, innymi nowotworami, przy których pacjenci często odczuwają świąd, są chłoniaki, a także białaczki. Może się on również pojawić w przypadku raka płuc, czy też guza mózgu.

Dzisiaj grzeje: 1.Gwiazda TVN dowiedziała się, że ma raka. Przeszła operację usunięcia piersi, niestety lekarze obawiają się nawrotu choroby
2.Mamy potwierdzenie, zacznie się już w środę, dokładnie o 18:00. Całkowity paraliż, ogromne utrudnienia
3.Przez 26 dni sam walczył z koronawirusem. Zdradził swój sekret, jak wrócił do zdrowia

Zaskakujące właściwości zielonej herbaty. Jeśli jeszcze jej nie pijesz, jest duża szansa, że zaczniesz, gdy je poznaszZaskakujące właściwości zielonej herbaty. Jeśli jeszcze jej nie pijesz, jest duża szansa, że zaczniesz, gdy je poznaszCzytaj dalej

Oczywiście nie musimy od razu lecieć do lekarza, jeżeli tylko poczujemy nieprzyjemne swędzenie na naszej skórze. Warto wtedy obserwować, czy dolegliwość powraca i jak długo się utrzymuje. Jeżeli tak się dzieje lub świąd staje się coraz bardziej dokuczliwy, to wizyta u specjalisty jest jak najbardziej zalecana.

Jest to o tyle ważne, że świąd może stanowić pierwszy objaw choroby nowotworowej i wyprzedzając inne symptomy nawet o kilka lat. W innych sytuacjach jest to jedyny objaw, który ostrzeże nas, że w naszym ciele dzieje się coś bardzo niedobrego.

Zatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagowałZatrważające sceny w polskim szpitalu. Zmarły przez 8 godzin leżał obok innych pacjentów, nikt nie zareagowałCzytaj dalej

ZOBACZ TAKŻE:

  1. O lockdownie dowiemy się w wigilię? Minister Zdrowia wygadał się ws. wyjazdów w Święta
  2. Niesamowity krater na Marsie. Niezwykle rzadkie zjawisko zachwyciło astronomów
  3. Poważne oskarżenie wobec polskiego rządu. Chodzi o testy na koronawirusa, opozycja domaga się pilnej narady
  4. Szpital sprzedaje respiratory. Dyrektor placówki tłumaczy dlaczego
  5. Zmarł chwilę po narodzinach. Lekarze wyjawili przyczynę zgonu noworodka
  6. Joanna Krupa pochwaliła się nowymi zdjęciami z córeczką. Pokazała, co jest absolutnym obowiązkiem każdego rodzica, brawo
  7. Wstrząsające zdanie na pasku w ”Dzień dobry TVN”. Kobiety w całej Polsce mają powód do obaw

Następny artykuł