Nowotwór: lampy UV wywołujące czerniaka
screen youtube.com/ LongHairPrettyNails
Autor Karol Zaborowski - 15 Grudnia 2019

Mogą wywoływać raka. Naukowcy radzą uważać na lampy UV z salonów kosmetycznych

Nowotwór może się pojawić na każdej tkance naszego organizmu, a doprowadza do tego mutacja, która sprawia, że komórki zaczynają się dzielić w niekontrolowany sposób. Niestety z każdym rokiem coraz więcej osób słyszy tę straszną diagnozę, a teraz naukowcy ostrzegają przed kolejnym czynnikiem, który zwiększać prawdopodobieństwo pojawienia się guza.

Nowotwór może się u nas pojawić w każdym wieku, jednak im jesteśmy starsi, tym nasze ciało jest narażone na dłuższy kontakt z substancjami rakotwórczymi. Co jakiś czas naukowcy informują nas o kolejnych odkryciach w tej dziedzinie i nie inaczej jest tym razem.

Chodzi dokładniej o lampy UV, które stosowane są w salonach kosmetycznych do utwardzania lakierów hybrydowych, które w ostatnich latach znacząco zyskały na popularności. Specjalistom udało się powiązać ten trend z czerniakiem, który ostatnio diagnozowany jest znacznie częściej.

Nieoczywiste objawy świadczące o zbyt wysokim cholesterolu. Wystarczy przyjrzeć się swoim oczomNieoczywiste objawy świadczące o zbyt wysokim cholesterolu. Wystarczy przyjrzeć się swoim oczomCzytaj dalej

Nowotwór pod paznokciem

Czerniak jest złośliwym nowotworem skóry, który niekiedy potrafi się pojawić również pod płytką paznokciową, chociaż jest to raczej rzadkość. Niestety w ostatnich latach lekarze zaczęli diagnozować o wiele więcej tego typu przypadków czerniaka, co zostało powiązane właśnie z popularnością paznokci hybrydowych.

Do tej pory badania dotyczące tej tezy przeprowadzono w USA oraz Australii, ale również polscy specjaliści wskazują, że istnieją poważne przesłanki wskazujące na szkodliwość korzystania z takich lamp.

- Są pewne przesłanki, które na to wskazują. W tym miejscu stosujemy większe promieniowanie UV. Poza tym, biorąc pod uwagę szkodliwość solariów możemy oczekiwać, że to może być nowe zagrożenie zdrowotne. Takie ostrzeżenia wydały już towarzystwa naukowe w Stanach Zjednoczonych i Australii - mówił prof. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków, Pełnomocnik Dyrektora ds. Badań Klinicznych Centrum Onkologii-Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie cytowany przez portal 5minutdlazdrowia.pl.

Aktualnie w Polsce rejestruje się około 4 tysiące nowych zachorowań na czerniaka rocznie, jednak według założeń ta liczba może się podwoić już w 2025 roku. Jak zaznacza prof. Rutkowski, lekarze z USA i Australii już dostrzegli znaczący wzrost występowania czerniaka podpaznokciowego, a w tych krajach lampy UV są używane o wiele dłużej niż u nas.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Mąż zaraz po ślubie przestał się odzywać do żony. Dopiero po 20 latach przemówił i wyjawił powód milczenia
  2. Magda Gessler ostrzega przed jajami tasiemca w popularnym daniu wigilijnym. Lepiej o tym wiedzieć i się przygotować
  3. Zioło, o którym wiele osób zapomniało. Jego właściwości są niesamowite
  4. Nie żyje uwielbiana polska dziennikarka. Przegrała walkę z nowotworem
  5. Z ostatniej chwili: b. polski premier wygrał z rakiem! Będzie żył
  6. Trzymasz chleb w lodówce? Natychmiast go wyjmij, popełniasz karygodny błąd

Następny artykuł