Nowotwór: często atakuje także dzieci
pixabay_skalekar1992
Autor Damian Witoń - 12 Czerwca 2020

Najczęściej diagnozowane nowotwory u dzieci. Stanowią drugą przyczynę zgonów wśród najmłodszych

Nowotwór niestety może dotknąć każdego z nas i to niezależnie od wieku. Co więcej, niektóre rodzaje guzów obserwuje się znacznie częściej u dzieci niż u osób dorosłych. Stanowią one jedną z głównych przyczyn zgonów wśród najmłodszych.

Nowotwór jest chorobą, która może spotkać osoby w każdym wieku. Niestety często zdarza się, że zmagać z nim muszą się już najmłodsi z nas. Rak to potężny przeciwnik, z którym nie jest łatwo wygrać. Stanowi drugą pod względem częstotliwości występowania przyczynę zgonów wśród dzieci. Niektóre rodzaje nowotworów są dla nich szczególnym zagrożeniem.

Plaża usłana krzyżami. Ludzie są oburzeniPlaża usłana krzyżami. Ludzie są oburzeniCzytaj dalej

Nowotwór może dotknąć nawet najmłodszych z nas. Ryzyko jest szczególnie duże w przypadku określonych rodzajów raka

Jak podaje portal medonet.pl, każdego roku w Polsce diagnozuje się od 1200 do 1300 nowotworów złośliwych wśród najmłodszych. Najczęściej dzieci muszą toczyć nierówną walkę z białaczką. Ten rodzaj raka dotyczy układu krwiotwórczego. Atakuje szpik kostny i przyczynia się do powstania zaburzeń liczby oraz stanu komórek krwi obwodowej. Białaczka stanowi aż 30 procent wszystkich nowotworów wykrywanych u dzieci. Najczęściej objawia się poprzez bóle głowy i kończyn, stany podgorączkowe, bladość skóry, apatię, senność oraz powiększone węzły chłonne.

Drugie miejsce niechlubnego rankingu najczęściej występujących nowotworów u dzieci należy do tych, które obejmują ośrodkowy układ nerwowy, a zatem guzy mózgu i rdzenia kręgowego. W zależności od budowy zmiany możemy wyróżnić glejaki, wyściółczaki oraz rdzeniaki. W większości przypadków wszystkie z nich objawiają się podobnie, ponieważ wywołują zmiany związane ze wzrostem ciśnienia wewnątrz czaszki, co z kolei przekłada się na występowanie wymiotów, bólów głowy oraz ewentualnych symptomów neurologicznych, do których zaliczyć możemy pojawienie się zeza, zaburzeń połykania, widzenia, chodu czy utrzymania równowagi. Jeżeli guz umiejscowiony jest w rdzeniu kręgowym, jego obecność wywołać może bóle grzbietu, niedowłady kończyn, zaburzenia czucia i skrzywienia kręgosłupa.

Młodzi ludzie często atakowani są także przez nowotwory układu limfatycznego, które cechują się zróżnicowaną lokalizacją, gdyż mogą występować, chociażby na szyi, jamie ustnej, klatce piersiowej, brzuchu, pod pachami lub w pachwinach. Najbardziej charakterystycznym objawem tego typu raka jest powiększenie węzłów chłonnych, które często występuje jednocześnie z podwyższoną temperaturą, ubytkiem masy ciała, potem, bólem brzucha, kaszlem, a także ogólnym osłabieniem organizmu.

U dzieci stosunkowo często diagnozuje się również tak zwaną neuroblastomę, czyli nowotwór tkanki nerwowej znajdującej się na szyi, klatce piersiowej, jamie brzusznej lub miednicy. Ten rodzaj raka często swój początek ma w gruczołach nadnerczowych. Młodzi ludzie cierpiący na neuroblastomę często szybko tracą na wadze, stają się osłabieni, bladzi i wykazują się brakiem łaknienia. Można dostrzec u nich także palpacyjne zmiany o charakterze guzowatym, a więc takie, które można wyczuć dotykiem. Ten rodzaj nowotworu najczęściej dotyka dzieci do trzeciego roku życia.

Dzisiaj grzeje: 1. Policjant zgwałcił 6-latkę. Matka dziewczynki wiedziała o wszystkim

2. Najbardziej awaryjne czy najwięcej spalające. Lista samochodów z problematycznymi silnikami

Jeżeli zauważymy jakiekolwiek przesłanki, które mogłyby wskazywać, że u dziecka może rozwijać się choroba nowotworowa, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Wielokrotnie staramy się przypominać bowiem, że w przypadku leczenia raka kluczowa jest jego szybka diagnoza, która pozwoli na bezzwłoczne zastosowanie odpowiednich środków zaradczych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Koronawirus na Komunii. Sanepid pilnie poszukuje uczestników mszy
  2. Andrzej Duda grzmiał o "komuchach" i atakował sędziów. Na wiecu usłyszał pytanie, po którym puściły mu nerwy
  3. Dlaczego w Afryce zarejestrowano tak mało przypadków koronawirusa? Według specjalistów, temperatura wcale nie jest kluczowa
  4. Walczyła na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Nie żyje pielęgniarka
  5. Najczęściej ignorowane objawy raka. Lekceważenie ich może kosztować życie
  6. Marcin Gortat wyjawił swoje plany na oczach całej Polski. W TVN powiedział co będzie robił na emeryturze

Następny artykuł