nowotwór, który przypomina zwykłe choroby skóry
Fot. pixabay.com/ DarkoStojanovic
Autor Klaudia Gaicka - 16 Czerwca 2020

Nowotwór, który często mylony jest z innymi chorobami. Błąd może kosztować życie

Nowotwór złośliwy może być mylony z częściej występującymi chorobami skóry. Eksperci alarmują, aby nigdy nie ignorować opisanych objawów. Choć ich diagnostyka może być trudna, warto przekonać się co za nimi stoi. Dobrze jest regularnie się oglądać.

Nowotwór, im wcześniej wykryty, tym lepsze daje rokowania. Oczywiście nie bez wpływu pozostaje rodzaj i umiejscowienie zmiany, jednak szybka diagnoza to zawsze większe szanse. Należy przede wszystkim być czujnym na niecodzienne symptomy, nasz organizm może nam w ten sposób dawać znać, że należy przejść się do specjalisty.

Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że za cierpi na poważną chorobęKobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że za cierpi na poważną chorobęCzytaj dalej

Nowotwór złośliwy, chłoniak CTCL może dawac objawy przypominające popularne choroby skóry

Jak podaje Medonet.pl, wciąż za mało mówi się o chłoniaku CTCL. Większość z nas kojarzy chłoniaki przede wszystkim z węzłami chłonnymi, jednak wspomniany rodzaj zmiany nowotworowej obejmuje limfocyty znajdujące się w skórze pacjenta. Oczywiście nie oznacza to, że komórki rakowe nie mogą się rozprzestrzeniać do węzłów chłonnych lub innych narządów wewnętrznych, początek jednak jest inny.

Chłoniak CTCL różni się od innych chłoniaków przede wszystkim swoim przebiegiem klinicznym. Pacjenci mają stosunkowo nietypowe symptomy, które mogą zostać łatwo pomylone z innymi chorobami skóry. Lekarz często na początkowym etapie diagnostyki podejrzewa atopowe zapalenie skóry, reakcje alergiczne lub łuszczycę. Naskórek chorego jest suchy, łuszczy się i bardzo swędzi. Warto podkreślić, że zmiany skórne to nie jedyny objaw tego rodzaju nowotworu. Chorym może towarzyszyć również brak energii, osłabienie i zaburzenia snu.

Niestety diagnostyka choroby jest dość długa, bo zajmuje średnio trzy lata. W tym czasie chory odwiedza zwykle, aż trzech różnych lekarzy. Nie mniej jednak nie warto odpuszczać diagnostyki zmian skórnych. Eksperci podkreślają, że to właśnie szybka i właściwa diagnoza zwiększa szanse pacjentów. Zwykle wstępną diagnozę ustala dermatolog wraz z patomorfologiem.

Dzisiaj grzeje: 1. Trzy ogniska koronawirusa w jednym województwie. Sytuacja jest poważna

2. Biedronka jeszcze tylko do jutra sprzeda ci sok, olej i inne produkty za 1 zł. Warunki są wręcz banalne

Sposób leczenia tego rodzaju chłoniaka zależy w głównej mierze od zaawansowania choroby. Lekarz po przeprowadzeniu niezbędnych badań oraz wywiadu z pacjentem decyduje, co będzie dla niego najlepsze. Do możliwych form leczenia zaliczamy między innymi leczenie miejscowe, radioterapię, fototerapię oraz w przypadkach bardziej zaawansowanych, leczenie systemowe.

Lekarze podkreślają, że nie należy wstydzić się objawów, które dają nam choroby skóry. Choć wpływają one niekorzystnie praktycznie na każdą sferę codzienności chorego, ich wczesna diagnostyka jest najważniejsza dla zdrowia i życia pacjenta.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Płonie samochód. Jedna osoba nie żyje. Gigantyczna tragedia na Mazowszu, wypadek i pożar.
  2. Zaskakująca awantura w programie "Kropka nad i". Monika Olejnik broniła TVN przed atakami, "niech nas pan nie poucza"
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Wstrząsające doniesienia o patogwieździe FAME MMA. Omal się nie wykończyła

Następny artykuł