nowotwór objawy
Fot. pixabay.com/ HolgersFotografie
Autor Klaudia Gaicka - 18 Maja 2020

Objawy mogące świadczyć o nowotworze. Nigdy ich nie lekceważ

Nowotwór może dawać pewne objawy, nie należy ich w żadnym wypadku ignorować. Ból brzucha, zmiana skóra lub zbyt ciemny stolec, to wszystko może świadczyć o zmianach nowotworowych.

Nowotwór oraz zachodzące w związku z nim zmiany mogą dawać różne objawy. Zawsze warto być wyczulonym na sygnały alarmowe naszego organizmu i nie wahać się umówić wizyty lekarskiej. Jak wskazuje portal Radiozet.pl, symptomy powinny nas szczególnie zaniepokoić w momencie, kiedy powtarzają się, nawracają lub występują przez długi czas. Nawet objawy, które zwykle wskazują na przeziębienie lub rozstrój żołądka, mogą świadczyć o czymś bardzo groźnym.

Łukasz Szumowski przekazał najnowsze infomracje. Poważne zmiany od 1 czerwcaŁukasz Szumowski przekazał najnowsze infomracje. Poważne zmiany od 1 czerwcaCzytaj dalej

Nowotwór może dawać pewne objawy, nie należy ich ignorować

Objawem mogą być zmiany na skórze lub błonach śluzowanych. Zwłaszcza te, które utrzymują się długo (ponad 2 tygodnie), zmieniają swój kolor, kształt oraz powiększają się.

Częstym objawem zmian nowotworowych niewidocznych gołym okiem jest również poczucie osłabienia oraz chudnięcie (nieuzasadnione naszym stylem życia i dietą). Nawet jeśli to nie nowotwór, warto skonsultować to z lekarzem, być może za tą dolegliwością stoi np. jakiś pasożyt.

Nowotwory hematologiczne lub rozsiany rak piersi mogą powodować długotrwałą gorączkę (bez przeziębienia).

Niewyjaśnione bóle w jamie brzusznej również mogą wskazywać na zmiany nowotworowe, np. w układzie trawiennym lub moczowym.

Rak płuc często skutkuje uporczywym, chronicznym kaszlem. Taki kaszel może zmieniać swój rodzaj i nie jest związany z innymi chorobami. Innym wyraźnym objawem mogącym wskazywać na tę diagnozę jest krwioplucie.

Przewlekła chrypka również powinna skłonić nas do wizyty u specjalisty. Może bowiem wskazywać na raka krtani.

Krwawienie w układzie trawiennym, które skutkuje czarnym (lub bardzo ciemnobrązowym) stolcem, może wynikać ze zmiany nowotworowej w jelicie grubym.
Z kolei na rak jądra często wskazuje zmiana jego wyglądu. Inny kształt lub konsystencja to częsty symptom tego ciężkiego schorzenia.

Nowotwór w postaci guza mózgu objawia się ciągłą sennością, zmianą charakteru oraz problemami ze skoncentrowaniem się.

Dzisiaj grzeje: 1. WHO wyznało niepokojącą prawdę. Najnowszy komunikat w sprawie epidemii koronawirusa

2. Od 20 maja obowiązuje nowy surowy zakaz. Dotknie kilka milionów Polaków

Niestety każda choroba jest częściowo indywidualna, ponieważ każdy organizm jest nieco inny, nie mówiąc już o zmianie nowotworowej. Wskazane objawy nie muszą obowiązywać wszystkich chorych na konkretny rodzaj nowotworu. Jednak wystąpienie któregoś lub nawet kilku z nich, powinniśmy wyjaśnić wraz z lekarzem.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Przenigdy nie kupuj chińskiego czosnku. Rozpoznasz, że nie jest z Polski po 3 ważnych szczegółach
  2. Wiadomo już, kim jest syn Szumowskiego. Można się było spodziewać
  3. GIF wycofuje z rynku lek używany przez miliony Polaków. Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności
  4. Myśleli, że to zwykła grypa. Ich małżeństwo trwało zaledwie 72 godziny
  5. Kołatanie serca ma wiele przyczyn. Nie należy go lekceważyć, gdyż może być objawem niebezpiecznych chorób
  6. Jutro wchodzi ważny zakaz, dotknie ponad 100 tys. punktów sprzedaży. Już jest sposób, jak go obejść

Następny artykuł