nowotwór: profilaktyka
Fot. pixabay.com/valelopardo
Autor Klaudia Gaicka - 18 Czerwca 2020

Jak uniknąć nowotworu? 12 zasad europejskiego kodeksu walki z rakiem

Nowotwór jest jedną z najgroźniejszych chorób. Dowiedz się, jak go unikać. Okazuje się, że wielu zachorowań na nowotwory możemy uniknąć, zmieniając swoje złe przyzwyczajenia. Warto przestrzegać zasad, które nawet kilkukrotnie zmniejszą ryzyko wystąpienia raka.

Nowotwór wciąż jest jedną z głównych przyczyn zgonu. Każdego roku umierają z jego powodu tysiące Polaków. Jak pokazują liczne badania, mimo ciągłego alarmowania ekspertów, wielu z nas nie wyzbyło się z codziennego życia czynników rakotwórczych.

Jak podaje portal Polki.pl, aby zdecydowanie zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, należy przestrzegać 12 podstawowych zasad. Co ciekawe, winą za nawet 90% zachorowań na nowotwory złośliwe można obarczyć właśnie czynniki środowiskowe, a nie, jak się można by tego spodziewać, genetyczne.

Pierwsze objawy białaczki. Bardzo łatwo je przegapićPierwsze objawy białaczki. Bardzo łatwo je przegapićCzytaj dalej

Nowotwór, domowe sposoby na profilaktykę

W żadnym wypadku nie należy palić papierosów. Dodatkowo powinniśmy z naszego życia wykluczyć również inne postaci spożywania tytoniu. Palenie może spowodować aż 15 różnych nowotworów. Wśród nich jest jeden z najczęściej występujących, nowotwór płuc.

Co więcej, powinniśmy wykluczyć z naszej przestrzeni domowej palaczy. Palenie bierne jest podobnie szkodliwe co zwykłe.

Innym czynnikiem mogącym wywołać raka jest otyłość. Jest to drugi, zaraz po tytoniu czynnik rozwoju chorób przewlekłych, w tym nowotworów.

Każdego dnia powinniśmy się zdobywać na chociaż małą aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia zdecydowanie nie służy naszemu zdrowiu.

Kluczem do zdrowia jest przestrzeganie zaleceń prawidłowego sposobu żywienia. Eksperci radzą, aby spożywać więcej produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych, warzyw i owoców. Przy okazji najlepiej ograniczyć lub całkiem wyeliminować wysokokaloryczne produkty spożywcze (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu), napoje słodzone oraz przetworzone mięso.

Również alkohol jest substancją rakotwórczą. Niezależnie, czy spożywamy go w piwie, winie, czy wódce, wzrasta ryzyko zachorowania na raka. Powinieneś unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne. Kiedy przebywasz na silnym słońcu, stosuj kremy z filtrem, które częściowo ochronią twoją skórę przed promieniowaniem UV. Osoby pracujące w ryzykownych warunkach powinny przestrzegać zasad bezpieczeństwa i higieny obowiązujących w placówce.

Dzisiaj grzeje: 1. Kamil Durczok prosi o wsparcie. Stan zdrowia dziennikarza uległ nagłemu pogorszeniu

2. Możesz dostać nawet 31 tys. zł. Najpierw musisz jednak złożyć wniosek

Kobiety powinny wiedzieć, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko raka, a z kolei terapia hormonalna zastępcza, zwiększa je. Pamiętaj o tym, aby zaszczepić swoje dziecko przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B oraz wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV. Jeżeli w twojej okolicy organizowane są programy badań przesiewowych, nie wahaj się ani chwili. Im wcześniejsza diagnoza, tym większe szanse na wyleczenie.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ogromna powódź w Warszawie. Auta dosłownie utonęły na ulicy. Sytuacja jest dramatyczna
  2. 1 lipca będzie przełomową datą. Zapadła decyzja, wielu przeżyje potężne rozczarowanie
  3. Światowe media obiegła tragiczna wiadomość. Nie żyje 16-letnia mistrzyni
  4. Pierwsze objawy raka kości. Absolutnie nie należy ich lekceważyć
  5. Kobieta była pewna, że jest w ciąży. Okazało się, że cierpi na poważną chorobę
  6. Kolejna kuriozalna manipulacja TVP Info. Stwierdzenie, jakie padło w jednym z artykułów zwala z nóg, chodzi o Rafała Trzaskowskiego

Następny artykuł