nowotwór siatkówczak
fot. https://unsplash.com/ Piron Guillaume
Autor Natalia Niewczas - 19 Września 2020

Wszyscy myśleli, że dziewczynka ma niegroźnego zeza. Zwykłe zdjęcie uratowało jej życie [FOTO]

Nowotwór to choroba, która najczęściej nie alarmuje pacjenta wystąpieniem niepokojących sygnałów. Wczesne objawy złośliwych guzów zazwyczaj są nieoczywiste i subtelne. Mama tej dziewczynki wykazała się wyjątkową onkologiczną czujnością - drobna, widoczna na zdjęciu zmiana skłoniła ją do zabrania córki do szpitala.

Nowotwór dał o sobie znać w jeden z najbardziej niepozornych sposobów. Trudna droga do odzyskania zdrowia zaczęła się od drobnej uwagi - krewna Nancy zauważyła, że lewe oko dziewczynki od czasu do czasu niekontrolowanie ucieka w stronę nosa. Matka pięciolatki postanowiła uwiecznić objaw na zdjęciu. Gdy ujrzała fotografię, od razu zauważyła pewien niepokojący drobiazg.

Schowała dyktafon w plecaku syna. Jego nauczycielki szybko straciły pracęSchowała dyktafon w plecaku syna. Jego nauczycielki szybko straciły pracęCzytaj dalej

Odkryła nowotwór za pomocą zwykłego zdjęcia

Matka pięcioletniej Nancy, Victoria, nie spodziewała się dostrzec na zdjęciu oznak nowotworu - kobieta próbowała uwiecznić na niej sporadyczne zezowanie dziecka. Tymczasem, wykazując się niebywałą czujnością, zupełnie przypadkiem rozpoznała zagrożenie w widocznej na fotografii córki plamce pokrywającej lewą źrenicę. Victoria zakryła drugie oko córki i poprosiła, by ta zidentyfikowała kilka obiektów. Właśnie wtedy wyszło na jaw, że dziewczynka nie jest w stanie ich ujrzeć.

- Przypomniałam sobie, jak czytałam, że zrobienie zdjęcia z lampą błyskową może wywołać poświatę w oku, co oznacza raka. W lewej źrenicy Nancy była ogromna poświata i spanikowałam - wspomina matka 5-latki.


Rodzice natychmiast zabrali Nancy do szpitala, gdzie Victoria pokazała zdjęcie córki lekarzom. Najgorsze podejrzenia opiekunów potwierdziła jednak dopiero seria specjalistycznych badań. W tylnej części oka dziewczynki po kryjomu rósł niebezpieczny guz.

Według doniesień portalu parenting.pl u młodej pacjentki zdiagnozowano siatkówczaka, będącego złośliwym nowotworem wewnątrzgałkowym. Rodzice dziewczynki, w porozumieniu z lekarzami, podjęli trudną decyzję o usunięciu oka Nancy.

Dzisiaj grzeje: 1. Masowe groby odnalezione w Warszawie. Az 12 pochowanych osób, do kogo należą szczątki?
2.Emerytura nie tylko dla człowieka, pieniądze dostaną też zwierzęta. Wiemy już, które konkretnie
3.Pamiętacie Marusię z serialu "Czterej pancerni i pies"? Co dziś dzieje się z legendarną Polą Raksą?

- Mogła zachować oko, ale byłoby to z powodów czysto estetycznych, ponieważ nigdy nie odzyskałaby wzroku, więc zdecydowaliśmy się je usunąć. To był łatwy wybór. Zostawienie oka wiązałoby się z ryzykiem nawrotu raka lub rozprzestrzenienia się go w jej mózgu - tłumaczy matka dziewczynki, Victoria.


Obecnie Nancy pozostaje pod stałym nadzorem lekarzy, którzy nieustannie kontrolują stan jej zdrowia. Dziewczynka korzysta z protezy oka. Zdjęcie, które uratowało życie dziecka, trafiło do internetu; opublikował je między innymi portal parenting.pl.

nowotwor Nancy

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Sytuacja jest krytyczna, nie było innego wyjścia. Właśnie wprowadzono całkowity lockdown w jednym kraju
  2. Niewiarygodne odkrycie. Znamy kolejny powód zatonięcia Titanica
  3. Kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na koronawirusa? Minister Zdrowia zapowiada
  4. Rój szerszeni zaatakował rowerzystów z Wrocławia. Kobieta dostała nagłej reakcji alergicznej
  5. Rząd ogłosił nowe zasady w szkołach. Mają chronić uczniów, wielu rodziców jest jednak niezadowolonych
  6. Prosta i pyszna surówka z buraków. idealnie komponują się z popularnym owocem

Następny artykuł