Szykuje się rewolucja w walce z rakiem? Naukowcy dzielą się najnowszym odkryciem

nowotwór może być leczony już we wczesnym dzieciństwie
unsplash_Lucas Vasques
Autor 20.02.2020

Nowotwór złośliwy aż do XX wieku uważano za chorobę nieuleczalną, a jedynym znanym sposobem leczenia była operacja chirurgiczna. Na szczęście naukowcy wciąż badają przyczyny powstawania raka i opracowują nowe metody leczenia. Jedna z nich miałaby rozpoczynać się już we wczesnym dzieciństwie.

Nowotwór to nieprawidłowa tkanka powstająca z jednej „chorej” komórki organizmu. Organizm traci kontrolę nad procesem namnażania się komórek w wyniku mutacji różnych genów. Okres rozwoju nowotworu może być bardzo różny w przypadku różnych nowotworów. Dla niektórych guzów okres ten może wynosić nawet kilkanaście lat, dla innych, bardzo agresywnych, kilka miesięcy.

Część nowotworów rozwijających się u człowieka jest dziedziczna. Stanowią one około 5—10% wszystkich chorób nowotworowych. Nowotwory rozwijają się tylko w takich tkankach, których komórki cechują się zdolnością do rozmnażania. W przypadku niektórych nowotworów, których okres rozwoju jest bardzo długi, istnieje pomysł, by terapia rozpoczynała się już we wczesnym dzieciństwie.

Ból w klatce piersiowej i duszność nie zawsze muszą oznaczać zawał. Podobne objawy daje też zupełnie inna chorobaBól w klatce piersiowej i duszność nie zawsze muszą oznaczać zawał. Podobne objawy daje też zupełnie inna chorobaCzytaj dalej

Nowotwór może być leczony już we wczesnym dzieciństwie. Naukowcy opracowują nową metodę leczenia

Jak podaje portal zdrowie.radiozet.pl, naukowcy pracują nad nowym systemem leczenia raka. Terapia zaczynać by się miała już we wczesnym dzieciństwie. Część nowotworów może się bowiem rozwijać nawet przez 50 lat. Naukowcy związani z międzynarodowym projektem Pan-Cancer przebadali 2,5 tys. nowotworów złośliwych, związanych z 38 rodzajami raka. Okazało się, że spośród 47 milionów mutacji genetycznych ponad 20 procent odpowiada za bardzo powolny rozwój raka.

Niepokojące zmiany pojawiają się wyjątkowo wcześnie szczególnie w przypadku raka jajnika oraz dwóch typów guzów mózgu. Rak jajnika średnio rozwija się 10-20 lat, ale w niektórych przypadkach nawet na 40-50 lat. Badania wykazały również, że wczesne mutacje występowały głównie w dziewięciu genach, co znacznie zawęża pole badań.

Dzisiaj grzeje: 1. Małgorzata Kożuchowska prosi o pomoc. Dla małego Frania liczy się każda sekunda

2. Ujawnił, jak Rydzyk wyrolował wszystkich Polaków. Przechodzi ludzkie pojęcie

- Brzmi to jak science fiction, ale można sobie wyobrazić sytuację, w której zmiany nowotworowe byłyby wykrywane i leczone już w dzieciństwie - mówi dr Peter Van Loo z Instytutu Francisa Cricka w Londynie.

Objawy, które mogą wskazywać na rozwój raka to m.in. wyczuwalny guz, trudno gojące się rany, nagły spadek masy ciała, gorączka o nieustalonej przyczynie, niewyjaśniony ból w jamie brzusznej, powiększone węzły chłonne, uporczywy kaszel, krwioplucie, niewyjaśniona chrypka, krew w stolcu lub nawracające nudności. Miejmy nadzieję, że rozwiązanie, które zaproponowali naukowcy uratuje w przyszłości jak najwięcej osób.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Kupiłeś dzisiaj pączki? Wyrzuć je natychmiast, dziennikarze dotarli do ukrywanej prawdy
  2. Zaatakował staruszka na ulicy. Nie mógł przewidzieć co się wydarzy, wszystko nagrały kamery
  3. GIS ostrzega przed poradami Jerzego Zięby. "Jest to działanie szczególnie groźne i niebezpieczne"
  4. Nie jesz mięsa, ale potrzebujesz białka? Lista produktów polecanych dla Ciebie
  5. Nikt nie chciał go zatrudnić przez autyzm. Teraz sam pomaga innym
  6. Dobre nie musi być nowe. TOP 10 najlepszych używanych aut dla rodziny do 20 tys. zł

Następny artykuł